چرا این انتخابات برای اسرائيل لحظهٔ تعیین سرنوشت است، چگونه برگزار خواهد شد، معنایش چیست

تصویر، از چپ به راست: ایتامار بن گاویر رهبر حزب «اوتزما یهودیت»؛ بنیامین نتانیاهو رهبر اپوزیسیون و رئیس حزب «لیکود»؛ بتصلئل اسموتریج نمایندهٔ کنست و رهبر حزب «صیونیسم دینی». 
(Avshalom Sassoni/Flash90)
تصویر، از چپ به راست: ایتامار بن گاویر رهبر حزب «اوتزما یهودیت»؛ بنیامین نتانیاهو رهبر اپوزیسیون و رئیس حزب «لیکود»؛ بتصلئل اسموتریج نمایندهٔ کنست و رهبر حزب «صیونیسم دینی». (Avshalom Sassoni/Flash90)

اول نوامبر نیز مانند چهار انتخابات پیشین، در واقع رفراندومی بر سر نتانیاهو است اما این بار عنصر تازه ای نیز وارد ماجرا شده که همانا خیزش یک حزب راست افراطی است که مصمم است شیوهٔ اداره و جهت گیری اسرائيل را بازسازی کند.

روز سه شنبه بتصلئل اسموتریچ رهبر حزب راست افراطی «صیونیسم دینی» – که در همه-پرسی های دو هفته مانده به انتخابات در حال صعود است – در کنفرانس مطبوعاتی از برنامه ای پرده برداشت که به گفتهٔ او سیستم «بیمار» قضایی اسرائیل را شفا می دهد.

«اصلاحات» اسموتریچ اما به جای بازتنظیم شکاف شکنندهٔ قدرت میان سیاستمداران اسرائيل و دادگاهها، اقتدار قضایی را نابود، و تقریبا تمامی ابعاد قدرت را به اکثریت سیاسی روز می سپارد. این اصلاحات، ظرفیت حقوقی قضات در ردّ قوانینی که به زعم ایشان غیردموکراتیک است را سلب می کند. در ابتدا، ترکیب دقیق ۹ عضو پانل برگزینندهٔ قضات دیوان عالی را بهم زده و از نو ترکیب می کند، و نقش سیاستمداران را گسترش می دهد تا کنترل را به دست وزیر دادگستری و ائتلاف حاکم بسپارد.

این اصلاحات همچنین از جرائم جنایی «کلاهبرداری و خیانت در امانت»، که به گفتهٔ اسموتریچ زیادی «سیال» است و دست دادستانی کشور، که اسموتریچ مایل به تقلیل قدرت آن است را در سوء استفاده باز می گذارد، جرم-زدایی می کند. جالب اینجا است که «کلاهبرداری و خیانت در امانت» اتفاقا همان جرائمی هستند که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر سابق به اتهام ارتکاب آنها در هر سه پروندهٔ جنایی او در دادگاه ناحیهٔ اورشلیم (به اضافهٔ اتهام ارتشا در یکی از پرونده ها)، محاکمه می شود.

اسموتریچ انکار می کند که «اصلاحات» مذکور را شخصا برای نیازهای حقوقی نتانیاهو تنظیم ویژه کرده است. اسموتریچ پیش از این دولت نتانیاهو صاحب منصب بوده و با «بلوک» سیاسی ناسیونال-ارتدکس حزب نتانیاهو مرتبط است. روز سه شنبه اسموتریچ گفت دادگاه نتانیاهو حتی پس از لغو جرم «کلاهبرداری و خیانت در امانت» ادامه خواهد یافت. با اینحال، طبق قوانین اسرائیل، تغییرات وارده در مفاهیم جنایی بلافاصله قابل اجرایند، از جمله در محاکمه های جاری.

رهبر حزب «صیونیسم دینی» با اقدام به لغو قوانین قضایی، و با ممنوعیت تحقیق در امور مربوط به مسؤولیت های حرفه ای نخست وزیر در-حال-خدمت و محکومیت او، همان جرائمی را لغو خواهد کرد که نتانیاهو به اتهام ارتکاب آن خود را در دادگاه یافت. این اقدام همچنین حق دیوان عالی به لغو مصونیت قانونی نمایندهٔ کنست را سلب کرده و منوط به اجازهٔ کنست می دارد.

متن کامل را در لینک زیر مطالعه کنید

https://www.timesofisrael.com/why-this-election-is-a-defining-moment-for-israel-how-its-run-what-it-stands-for/

ﺩﺭﺑﺎﺭﻩ ﻧﻮﯾﺴﻨﺪﻩ
دیوید هورویتز سردبیر و بنیانگزار «تایمز اسرائیل» است. پیش از آن سردبیر «جروزالم پست» ( از ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۱) ، و سردبیر «جروزالم ریپورت» (۱۹۹۸ تا ۲۰۰۴) بود. دیوید هورویتز نویسنده کتاب های «طبیعت بیجان با بمب گذاران» (۲۰۰۴) و «کمی زیادی نزدیک به خدا» (۲۰۰۰) را نوشته است. همچنین در نگارش کتاب «سلام به دوست، زندگینامه اسحاق رابین» (۱۹۹۶)، همکاری کرده است.
ﻣﻄﺎﻟﺐ ﻣﺮﺑﻮﻃﻪ