چگونه نتانیاهو در بحران مهاجرت آفریقایی، پیروزی را تبدیل به شکستی تمام‌عیار نمود

نخست وزیر راه‌حلی تنظیم نمود از هر دو سو سود، اما تحت فشار، آن را کناری نهاد. اکنون پناهجویان همه همینجا می‌مانند، اسرائیل درهم شکسته است، و رقبای‌اش بوی خون شنیده‌اند.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر بحران پناهجویی آفریقایی اسرائیل را حل کرد، دو بار. با وجود این اکنون مشکل کاملا حل‌ناشده باقی است، و علاوه بر آن پیامدهای منفی برای خود مهاجران، و ساکنان قدیمی جنوب تل آویو که محل سکونت بخش اعظم آفریقایی‌ها نیز هست، برای گزینش‌های اخلاقی اسرائیل، و نیز برای شهرت این کشور، برای مصالح دیوان عالی و حتی برای موقعیت خود نتانیاهو، که تا کنون موفق شده از هر جنبه‌ای از بحران، از لای چنگ و دندان‌ پیروزی‌های شخص خودش، شکست بخورد.

غرقاب هولناک مسخره‌‌ کنونی، نیازمند همان تنظیماتی است نتانیاهو خود به درستی و با افتخار تصدیق نمود، و سپس بلافاصله روی گرداند. این مقاله، به مثابه‌ی درخواستی است از نخست وزیر: بازاندیشی تصمیم غیرعاقلانه‌ی عدم قبول.

دو موفقیت اولیه‌ی نتانیاهو هنگامی به دست آمدند که وی بر ارتقای اساسی حصار مرزی اسرائیل با مصر نظارت ‌کرد. اسرائیل تنها کشور جهان اول است که از راه زمینی از آفریقا قابل دسترسی است، و ده‌ها هزار پناهنده، پناهجو، مهاجر اقتصادی و/یا نفوذی‌ها‌ی بالقوه (بسته به نظر گوینده) با اتکا به شایعات حاکی از امکان ورود به این کشور، این مسیر دشوار را، به ویژه از اریتره و سودان به سوی اسرائیل پیش گرفتند. هنگامی که به نتانیاهو هشدار داده شد که –و بارها به وی هشدار داده شد- محتمل است اسرائیل با هجوم جمعیتی هفت رقمی مواجه شود، نگرانی‌ها معتبر و موجه بودند. نرخ جمعیت اسرائیل که زیر ۹ میلیون است ۷۵٪ به ۲۵٪ یهودی/غیر یهودی است؛ ورود یک میلیون پناهجوی آفریقایی این بالانس را به هم می‌ریخت و در طول زمان، ساختار جمعیتی تازه‌ای به همراه می‌آورد. از پنج سال پیش به این سو، اما، حصار ارتقا یافته‌ی نتانیاهو (که همچنین حائل دفاعی مستحکمی علیه تروریسم داعشی است) سیل ورودی‌های غیرقانونی را متوقف کرد.

پیامد مثبت دیگر ارتقای حصار مرزی و توقف سیل [پناهنده‌ها] این بود که «کمپ‌های شکنجه»ی صحرای سینا را منحل کرد.

حدود ۷۰۰۰ پناهجو که توانستند وارد اسرائیل شوند، زمانی به اینجا رسیدند که اول ربوده شده، زندانی شده، توسط دسته‌های غالبا بدوی شکنجه شده بودند و سپس، پس از دریافت پول از اقوام ایشان در اسرائيل یا در وطن ایشان، رها شده بودند.

متن کامل را در لینک زیر مطالعه کنید

https://www.timesofisrael.com/how-netanyahu-turned-victory-into-all-around-defeat-in-african-migrant-crisis/

عن الكاتب
دیوید هورویتز سردبیر و بنیانگزار «تایمز اسرائیل» است. پیش از آن سردبیر «جروزالم پست» ( از ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۱) ، و سردبیر «جروزالم ریپورت» (۱۹۹۸ تا ۲۰۰۴) بود. دیوید هورویتز نویسنده کتاب های «طبیعت بیجان با بمب گذاران» (۲۰۰۴) و «کمی زیادی نزدیک به خدا» (۲۰۰۰) را نوشته است. همچنین در نگارش کتاب «سلام به دوست، زندگینامه اسحاق رابین» (۱۹۹۶)، همکاری کرده است.
تعليقات