کرونا در ایران و هشدار نسبت به غافل شدن از چند موضوع مهمتر

بحران کرونا در ایران همه خبرها را تحت الشعاع خود قرار داده است. در این میان یک سری مطالبات سیاسی در حاشیه خبرهای کرونایی به فراموشی سپرده شده و به نظر می رسد حکومت جمهوری اسلامی ایران بی میل نیست که با پرداختن به مساله کرونا مسائل مهم دیگری را از یاد و خاطره مردم بزداید.

بحران خونین آبان و کشته شدن 1500 نفر در پی آن، رویدادی بود که مشروعیت رژیم را به شدت زیر سوال بُرد و حتی حکومت از اعلام رسمی تعداد کشته های سرکوب خونین آبان امتناع ورزید. پس از آن و به دنبال هلاکت قاسم سلیمانی و درگیری رژیم ایران با امریکا، افتضاح سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراینی از سوی سپاه پاسداران پیش آمد که در نوع خود یک رسوایی بین المللی بود و اعتراضات گسترده دانشجویی در ایران را به دنبال داشت.

پس از این ماجراها حکومت سعی کرد با بهره برداری سیاسی وسیع از مراسم تشیع جنازه سلیمانی و راهپیمایی 22 بهمن، تا حدودی به تداوم اقدامات ضد بشری خود امیدوار شود و بر همین اساس با مشاورت های مشاوران به آقای خامنه ای، وی در دام تصورات اشتباه و محاسبات غلط ناشی از وفاداری مردم به نظام قرار گرفت و با تشویق مردم به حضور در انتخابات و با مستمسک قراردادن نمادهای ایرانی چون وطن، کوروش و ایران، مردم را به حضوری دشمن شکن در انتخابات فراخواند که نتیجه آن البته مشارکت پائین مردم بود که این انتخابات نیز رسوایی دیگری برای نظام جمهوری اسلامی بود.

اما اتفاقی که در این میان رخ داد این بود که با همه گیری ویروس کرونا در ایران، بسیاری از رخدادهایی که به آنها اشاره گردید به حیطه فراموشی سپرده شد و پیگیری آنها نیز به نحوی نادیده انگاشته شد. در چنین شرایطی خانواده های کشته شدگان هواپیمای اوکراینیی بلاتکلیف شده اند و سرنوشت خوانش جعبه سیاه این هواپیما هم که مطالبه فوری جامعه جهانی و خانواده کشته شدگان بود در هاله ای از ابهام قرار گرفت.

اخبار رادیو و تلویزیون حکومتی ایران و حتی شبکه های مجازی مملو از موضوع کروناست و به نظر می رسد حکومت از مانوردادن بیش از حد بر روی این موضوع چندان ناراضی نیست چرا که اگر بنا بود مطرح شدن موضوعی قدغن یا ممنوع شود قطعا شورای امنیت ایران به هر طریق ممکن خبررسانی درباره این موضوع را مشروط یا محدود می کرد.

ایجاد این محدودیت بارها در سایر موضوعات همچون پیگیری سرنگونی هواپیمای اوکراینی یا ممنوعیت انتشار هرگونه خبر درباره حمله به نیروهای ایرانی در سوریه مشاهده شده بود و حتی رسانه های رسمی و غیررسمی از پرداختن به این گونه موضوعات منع شده بودند اما اکنون به نظر می رسد پرداختن به کرونا به نفع رژیم ایران شده است. هم از سرزنش های شکست بزرگ انتخاباتی در اسفند ماه رهایی یافته هم بی سر و صدا در حال حکم صادرکردن برای برخی معترضان آبان از جمله صدور حکم اعدام برای چند فرد معترض از جمله تعدادی از نوجوانان است.

از سوی دیگر اخبار رسیده از منابع داخل حکومت نشان می دهد که موضوع شیوع کرونا در ایران از قبل 22 بهمن مطرح شده بود که با دستورات امنیتی خبررسانی در باره آن ممنوع شد تا تاثیری در راهپیمایی حکومتی 22 بهمن برجای نگذارد.

در شرایط حاضر با توجه به مواردی که مطرح شد، به نظر می رسد شیوع کرونا در ایران برای حکومت دستاویزی برای لاپوشانی و مخفی کاری مسائلی شده که به نظر می رسد پرداختن به آنها نفعی برای آن ندارد. گرچه شیوع کرونا یک موضوع جهانی است که بیشتر کشورها را درگیر کرده است اما واقعیت این است که کرونا و اخبار آن بسیاری از مطالبات ملی و بین المللی از رژیم ایران از جمله در موضوع سرنگونی هواپیمای اوکراینی و جعبه سیاه آن، افتضاح انتخابات اسفند و پیگیری موضوع معترضان آبان و اعدام احتمالی و قریب الوقوع آنها را به حاشیه برده است.

عن الكاتب
نویسنده، پژوهشگر و روزنامه نگار مقیم لندن
تعليقات