یهودستیزی حکومت ایران؛ این بار با تعرض به یک آرامگاه

مقبره استر و مردخای در خیابان شریعتی شهر همدان در حالی مورد تعرض فرد یا افراد ناشناس قرار گرفته که حکومت ایران این روزها اقدامات یهودستیزانه خود را شدت بخشیده است. پس از مصوبه ضد اسرائیلی در مجلس که انجام مسابقه ورزشی میان ورزشکاران ایرانی و اسرائیلی را محکوم می کرد، پنجشنبه گذشته و درست همزمان با سالروز تاسیس کشور اسرائیل، فرد یا افرادی ناشناس با حمله به قدیمی ترین معبد یهودیان در شهر همدان بخش هایی از آن را به آتش کشیدند.

این خبر را ابتدا خبرگزاری دولتی ایران منتشر کرد و طی آن خبر داد که فردی در روز تاسیس کشور اسرائیل قصد ورود غیرمجاز به مقبره استر و مردخای را داشته است. نکته ابهام برانگیز اینکه این خبر خیلی زود از روی خروجی خبرگزاری رسمی دولت ایران حذف شد و به جای متن پوزش این خبرگزاری منعکس شد با این عنوان: «به علت ملاحظات حقوقی یا خطای حرفه ای در تنظیم خبری متن حذف شده است!»

به نظر می رسد دلیل اصلی حذف خبر این بوده که در متن خبر به این موضوع اشاره شده بود که دوربین های اطراف آرامگاه چهره فرد مهاجم را ضبط کرده اند.

بیشتر روزنامه نگاران و فعالان رسانه ای و کسانی که در خبرگزاری ها و روزنامه های ایران سابقه فعالیت دارند به خوبی می دانند که حذف یک خبر معمولا با تماس یک مقام بالاتر با مدیر عامل آژانس خبری و به واقع تحت یک فشار تحمیلی و غیر منتظره اتفاق می افتد ضمن آنکه همزمانی معنادار این اتفاق با سالروز تاسیس دولت یهود و آخرین جمعه ماه رمضان که موسوم به روز قدس است، شک و شبهات در سازماندهی بودن این رخداد را بیشتر گوشزد می کند.

با این حال حکومت ایران برای حفظ ظاهر قضایا مدعی شده که موضوع تعرض تحت بررسی است. حسن خانجانی دادستان همدان در این باره گفته: «پرونده آتش سوزی مقبره «استر و مردخای» در دست بررسی است و هنوز به نتیجه مشخصی نرسیده‌ایم. نیروی انتظامی همدان پیگیر این قضیه بوده اما نتیجه ای حاصل نشده و تاکنون فردی در رابطه با آتش سوزی دستگیر نشده است ما در حال تحقیق هستیم اما جزئیات پرونده هنوز مشخص نیست.»

مسئولان اداره میراث فرهنگی همدان نیز به خبرگزاری ایسنا گفته اند بزودی جزئیات اتفاق بوقوع پیوسته را بیان می کنند اما مشخص نیست که آیا واقعا قرار است موضوع به صورت جدی بررسی شود یا بازهم با یک گزارش سرهم بندی شده و مهندسی شده ماجرا را فیصله بدهند.

ردپای محتمل؟!
بررسی ها نشان می هد زمانی که در وقوع یک تخریب یا آشوب، پای عوامل حکومت در میان باشد، یا اصلا سرنخی بدست نمی آید مثل قضایای اسید پاشی اصفهان و یا ماجرا به افراد ولگرد یا سارق ربط داده می شود.

آنچه در این میان واضح به نظر می رسد این است که حامیان حکومت که در بیشتر مواقع به عنوان پیاده نظام وارد عمل می شوند می توانند در وقوع این اتفاق نقش عمده ای داشته باشند.

درست 10 سال قبل نیز گروهی از افرادی که رسانه‌های دولتی ایران، آنها را دانشجویان دانشگاه بوعلی سینای همدان می نامیدند، در ۱۲ دسامبر ۲۰۱۰ میلادی، با تجمع در مقبره استر و مردخای تهدید کردند که در صورت صدمه‌خوردن به مسجدالاقصی توسط باستان‌شناسان اسرائیلی، زیارت‌گاه یهودیان ایران را ویران خواهند کرد. پس از این واقعه از تابلوی سردر این بقعه نام زیارتگاه حذف شد.

با گسترش تفکرات نفرت انگیز حکومت اسلامی بر ضد یهودیان، تحرکات عوامل حکومت نیز از شدت بیشتری برخوردار شده است و با اینکه برخی به اشتباه تصور می کنند که «گروههای افراطی طرفدار نظام» در تخریب و آشوب نقش دارند، در بیشتر آشوب های مشابه خیلی زود مشخص می شد که با مدارا و سهل گیری حکومت نسبت به برخی افراطی گری ها و مختومه شدن بی سر و صدای پرونده های قضایی مرتبط با آنها در محاکم قضایی، این در واقع خود حکومت است که در پشت صحنه اینگونه اتفاقات قرار دارد.

گرچه حکومت ایران مدعی شده که پیگیر این ماجراست اما برخی شواهد گویای تعمدی بودن تعرض به مقبره استر و مردخای است. غیر از آنکه جاناتان گرینبلات رئیس اتحادیه ضد افتراء گزارشها پیرامون این تعرض را نگران کننده خوانده، فرزانه ابراهیم زاده یک روزنامه نگار به نقل از منابعی در شهر همدان در حساب شخصی خود نوشت که آتش سوزی این مکان مقدس عمدی بوده و یک نفر شی شعله وری را به داخل این مقبره پرتاب کرده است.

موضوع دیگر، تناقض گویی هایی است که احتمال «سازماندهی شده »بودن این اقدام یهود ستیزانه را بیشتر نمایان می کند چرا که در خبر حذف شده ایرنا تصریح شده بود که دوربین ها چهره فرد مهاجم را ضبط کرده اند اما دادستان همدان می گوید هنوز به نتیجه ای نرسیدیم و ابعاد ماجرا روشن نیست!

اما واقعیت این است که یهود ستیزی نظام جمهوری اسلامی بر هیچکس پوشیده نیست و تقریبا کمتر کسی است که در دنیا نداند این رژیم چگونه منکر واقعه ضد بشری هولوکاست شد و همزمان بر محو اسرائیل از جغرافیای عالم تاکید ورزید. اکنون نیز به نظر می رسد در آستانه روز موسوم به قدس، حکومت و عوامل آن، در حال ادامه نفرت پراکنی علیه یهودیان هستند که تعرض به آرامگاه مقدس استر و مردخای تنها بخشی از این پروژه نژادپرستانه و ضد بشری این رژیم را نشان می دهد.

عن الكاتب
نویسنده، پژوهشگر و روزنامه نگار مقیم لندن
تعليقات