یهودی‌ها می‌خواهند اسرائیل را حمایت کنند؟ اجازه بدهید اول گرسنگی در آمریکا را ریشه‌کن کنیم! (وایستا، چی گفتی؟!)

طی توقف اخیر در سفرم به ۵۰ ایالت، در شهر جادویی اشویل، کارولینای شمالی، با یکی از مهم‌ترین مبتکرانی که در عمرم دیده‌ام، آشنا شدم!

از دور، شبیه همه‌ی رستوران‌های دیگر جاده‌ی هیوود در غرب اشویل بود، اما نزدیک‌تر که شدم، دیدم تابلویی زده‌اند که رویش نوشته «ناهار رایگان! قدم همه روی چشم».

اسم این محل «کافه‌ی ۱۲ سبد» است، و یک سازمان غیرانتفاعی است که هدف‌ خود را ارائه‌ی غذای رایگان به همه تعیین کرده است!! دوشنبه تا جمعه، ۱۱:۳۰ صبح تا ۱ بعد از نیمه شب.

چطور ممکن است

کافه‌ی ۱۲ سبد، غذاهایی که در مراکز‌محلی تهیه شده، و در حال حاضر دور ریخته می‌شود را به کمک خیریه، تحویل خواهد گرفت. این غذاها از بارهای شبانه، بوفه‌ها، خواربارفروشی‌ها گرفته می‌شود. تیم آنها غذاها را تحویل می‌گیرد و به کافه‌ی ۱۲ سبد می‌برد تا در آنجا دوباره بسته‌بندی، و میان مراجعین پخش شود.

نکته‌ی دیگری که ویژگی این محل است این است که از هر رقم آدمی را آنجا می‌توانید ببینید؛ از مردهای بی‌خانمان تا زنان کارگر، همه سر میز جا دارند، و گفتگوها و روابط دوستانه‌ای که آنجا شکل می‌گیرد را هیچ کجای دیگر ندیده‌ام.

اما این همه‌ی داستان نیست. آنها که با مطبخ سوپ و طرح‌های «گرسنه‌ها را سیر کنید» محله‌ها آشنایند، ممکن است فکر کنند که این جایی است مثل بوفه و هر کسی بشقاب‌اش را برمی‌دارد و توی صف می‌ایستد و یک مقدار معین غذا تحویل می‌گیرد و می‌رود جلو.

در کافه‌ی ۱۲ سبد، تنها کاری که باید بکنی این است که جای برای نشستن پیدا کنی. در عرض چند ثانیه، یکی از داوطلب‌های جوان به شما خوش‌آمد می‌گوید و سفارش شما را می‌گیرد. روی دیوار، یک منوی روزانه است که (بیشتر روزها) شامل غذای هندی، قهوه، و دسر می‌شود.

اگر بخواهید بخشی از غذا را به خانه ببرید، استقبال می‌کنند و بهتان پاکت می‌دهند.

پس مسؤولیت ما، نه فقط در مقابل یهودیان، در مقابل همه، کجا رفته؟

می‌توان نشست و تمام روز در مورد راه‌انداز بلوک‌زنجیر اسرائیلی تازه که جهان را متحول می‌کند، حرف بزنیم، و یا درباره‌ی پروژه‌ی هوش مصنوعی که نهادهای مالی را زیرورو کرده، اما سوالم این است، آیا هیچ کاری شرافتمندانه‌تر از سیر کردن گرسنگان هست؟ و نه تنها همین، بلکه برخورد محترمانه با آنها و پذیرش آنها به شکلی که خود را بخشی از جامعه‌ای که همه در آن زندگی می‌کنیم، بدانند!

هنگامی که این سفر را آغاز کردم، مأموریتی برای خودم تعیین تا دیپلماسی عمومی شکسته‌ی اسرائیل که معمولا بر دو پایه استوار است، را از نو بسازم: «آنها دروغ می‌گویند، ما حقیقت را می‌گوییم».

این جنگی بی‌پایان است میان اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها بر سر این که کدام راست می‌گوید و کدام دروغ می‌گوید. از همان زمانی که مناقشه آغاز شد، تا بحال ما هنوز نفهمیده‌ایم که این بحث، برنده‌ای ندارد. اگر شخص مقابل، مخالف شما فکر می‌کند، هر چقدر زمان، پول، و انرژی صرف کنید، باز هم امکان ندارد نظر او را به موافقت با خود جلب کنید.

«ببین چقدر کار خیر برای جهان انجام می‌دهیم».

بازهم، مهم نیست که برای قربانیان طوفان به پورتوریکو کمک ارسال کردید، یک گروه نجات به مکزیکو سیتی، و یا حالا که به اینجا رسید، فرض کنید کلا بشریت را نجات دادید، اگر طرف مقابل شما تصورش این است که اسرائیل زنان و کودکان بیگناه را در غزه می‌کشد، (که البته نمی‌کشد، اگر روشن نیست)، بازنده شمایید!

پس به جای آن که فقط به خودمان فکر کنیم (در این مورد، فقط به اسرائیل)، و هی بگوییم چقدر ما بدبختیم و چقدر در رسانه‌ها، در سازمان ملل، و تمام سازمان‌های راست‌ افراطی با ما بد تا می‌کنند، بیایید به دیگران فکر کنیم، ببینیم چطور می‌توانیم کمک کنیم زندگی مردم بهتر شود، در دشواری‌های زندگی شخصی یاری‌شان کنیم.

من آنقدر در فضای فناوری اسرائیل خاک صحنه خورده‌ام که برای من آسان بود طوری کارهای فناوری عالی اسرائیل را تنظیم کنم که با یک تیر دو نشان بزنم:

۱ – کمک به مردم در امور زندگی‌ ایشان.
۲- بهبود تصویر اسرائيل در انظار عمومی.

اما لازم نیست شما کار و زندگی خود را ول کنید و به سفر دور ۵۰ ایالت بروید تا احساس کنید می‌خواهید به مردم خود کمک کنید و کار خیر انجام دهید و دیپلماسی عمومی پرباری ایجاد کنید که با ارزش‌های یهودییت و با ذهنیت اسرائیلی همخوانی داشته باشد.

راه‌های بی‌شماری برای انجام این هدف هست، اما دو طرح هست که بر اساس مورد «کافه‌ی ۱۲ سبد»، همین امروز می‌توانید شروع کنید.

برای کارآفرینی اسرائیلی در نیویورک

هم‌اکنون بیش از ۲۵۰ استارت آپ (راه انداز) اسرائیلی فعال در شهر نیویورک موجود ست، که هزاران کارمند دارد و میلیون‌ها دلار خرج امور حقوق بشری می‌کند که جزو آنها ناهار رایگان و دیگر کارهای مشابه هم هست.

هر روز، یک راه‌انداز تازه‌ی اسرائیلی می‌تواند نهار رایگان بدهد (اگر همه‌ی کمپانی‌ها همکاری کنند، به هر کدام یک‌بار در سال نوبت می‌رسد)، و نهار را از باقیمانده‌ی نهار روزانه‌ی روز پیش راه‌انداز‌های اسرائیلی دیگر تأمین کند و از همه بخواهد چند ساعتی را برای کمک به محله‌ی خود، کار داوطلبانه بکنند.

برای دانش‌آموزان اسرائیلی در دانشکده‌ها

سازمان‌های یهودی در دانشکده‌ها، مانند هیلل، تامید، و غیره، افتخارشان این است که وجهه‌های کارآفرینی را در دانش‌جویان تقویت می‌کنند.

با این شیوه، می‌توانند دانشجویان را تشویق کنند یک شرکت غیرانتفاعی محلی از روی نمونه‌ی کافه‌ی ۱۲ سبد بسازند و به این ترتیب امکان تجربه‌ی عملی راه‌اندازی یک کمپانی و مدیریت یک راه‌انداز را برای آنها فراهم کنند.

«اما ممکن است به خاطر غذای مسموم، از ما شکایت کنند».
بله، این را هم قبلا شنیده‌ام، اما ..

متن کامل را در لینک زیر مطالعه کنید
http://blogs.timesofisrael.com/jews-want-to-support-israel-lets-end-the-hunger-in-america-wait-what/

تعليقات