یوم کیپور روزه بزرگ

بار دیگر چون هر سال یهودیان در تمام نقاط جهان روز مقدس یوم کیپور را بزرگ میدارند و بمدت ۲۷ ساعت از خوردن و آشامیدن خودداری کرده و با زبان روزه به عبادت می پردازند.

این روز را به یکدیگر تبریک گفته و همدیگر را به قبول تعنیت تشوبا (روزه برای خواهان پوزش گناهان) دعا می کنند.

از ساعات ظهر قبل از شروع روزه، رادیو و تلویزیون برنامه های خود را قطع می‌کنند و کلیه ادارات از جمله سازمانهای دولتی و غیر دولتی، مدارس و دانشگاهها، فروشگاهها و مغازه ها، تمامی قهوه خانه ها، رستورانها و گردشگاهها محل کسب خود را می بندند، رفت و آمد وسایل نقلیه عمومی و اتومبیلهای شخصی در خیابانها قطع می شود و حال و هوای خلوص نیت و روحانیت کشور را فرا می گیرد.

در این ۲۷ ساعت اشخاص مذهبی و افراد غیر مذهبی احترام متقابل را حفظ می‌کنند و اختلافهای عقیدتی را کنار گذاشته یکپارچه و با یکدیگر ‌و در کنار همدیگر عبادت می کنند.

مردان و زنان، دختران و پسران در کنیساها و یا در پای دیوار ندبه با لباس سفید و کفشهای غیر چرمی مشغول عبادت میشوند، کینه و نفاق، و دشمنی ها را به گورستان فراموشی می سپارند، از خدای متعال و از اعضای خانواده و دوستان و آشنایان خود برای گناهان و اشتباهاتی که مرتکب شده اند تقاضای عفو و پوزش می کنند.

با زبان روزه و با خلوص نیت بسیار برای مردم دنیا صلح و آرامش آرزو کرده و اینگونه با دل پاک و قلبی سرشار از محبت سال جدید مذهبی را شروع می کنند.

من هم به نوبه خود بعنوان فردی یهودی ساکن اسرائیل که در ایران زاده و بزرگ شدم از خداوند بزرگ تقاضا دارم که در آینده بسیار نزدیک مردم ایران بتوانند آزادی پیدا کرده زیرا که ایرانیان لیاقت آن را دارند که سرنوشت و آینده کشور خود را، خود تعیین کنند، ایرانیانی که دنبال عدالت هستند و آزادی می خواهند.

به امید اینکه مردم ایران و اسرائیل دوباره بتوانند با همدیگر روابط دوستانه و حسنه داشته باشند زیرا که این دو ملت هیچ اختلافی با یکدیگر نداشته و ندارند.

عن الكاتب
یاسمین شالوم متحده متولد گلپایگان و مقیم شهر مودیعین در اسرائیل
تعليقات