یک ماه پس از آتش سوزی مرگبار دوما، داوری در مورد مقابله با تروریسم یهودی هنوز قطعی نیست

وزیر دفاع مدعی است که حبس بدون محاکمه مظنونان حمله تروریستی در دوما از وقوع موج حملات سنگین علیه اعراب پیشگیری کرده است؛ آیا می توان او را باور کرد؟

یک ماه پیش در چنین روزی، ۳۱ جولای، دو نفر نقابپوش پنجره خانه ای را شکستند و با پرتاب بمب های آتش زا به داخل خانه ای واقع در روستای دوما در کرانه باختری که خانواده داوباشا در آن سکونت داشتند، خانه را به آتش کشیدند. این دو نفر همچنین عباراتی را به عبری بر دیوار خانه نوشتند. در اثر آن حادثه علی داوباشا، نوزاد ۱۸ ماهه، در آتش سوخت. پدرش سعد، یک هفته بعد از آتش سوزی از جراحات وارده جان سپرد و مادرش ریحام، همچنان با جراحات عمیق در بیمارستان بستری است. برادر ۴ ساله اش احمد نیز در بیمارستان است و به کندی سلامت خود را باز می یابد و از عمق فاجعه ای که خود و خانواده اش به آن دچار شده اند بی خبر است.

بلافاصله پس از این حمله، نیروهای امنیتی اسراییل مسئولیت آتش سوزی را به تروریست های یهود نسبت دادند. رسانه ها از منابع امنیتی نقل قول می کنند که مهاجمان پای پیاده در مسیر شهرک ها و پایگاه های نزدیک به محل گریخته اند. پس از واقعه، دستور محرمانه نگهداشتن تحقیقات صادر شده و همچنان به قوت خود باقی است.

رهبران سیاسی اسراییل نیز صریحا اعلام کردند که تصور می کنند متهمان، یهودی بوده باشند. رییس جمهور روین ریولین با تاسف و استیصال ابراز داشت که تروریست ها از میان « مردمان من اند.» وزیر امنیت داخلی اسراییل گیلاد اردان عنوان کرد که «شواهد حاکی از این است که حمله از سوی یهودیان صورت گرفته است. ملتی که کودکانش در هولوکاست سوخته اند باید خیلی در خود کنکاش کند تا بفهمد چه به سرش آمده که فرزندانی را به بار می آورد که انسان های دیگر را در آتش می سوزانند.» بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل نیز عهد کرد که «علیه جانیانی که در میان مردم ما می زینند، متحد می شویم» و سوگند یاد کرد که اجازه وقوع چنین جنایاتی را مطلقا نخواهند داد.

در روزهای پس از حمله، دولت اسراییل در همراهی با مردم آن کشوراعلام آمادگی کرد که ابزار و امکانات لازم برای کشف عاملان این جنایت و جلوگیری از جنایات مشابه را در اختیار دستگاه امنیتی و قضایی قرار دهد.

مظنونین

تا کنون سه تن از تندروهایی که متهم به دست داشتن در این جنایت هستند شناسایی و زندانی شده اند: مایر اتینگر، نوه مایر کاهان، خاخام نژادپرست و عضو معزول کنیسه که ترور شده است؛ آویاتر اسلونیم؛ و موشه اورباخ . به گفته منابع امنیتی، اتینگر رهبر و یا یکی از رهبران یک گروه خود انگیخته زیرزمینی یهود است که چند دوجین عضو از بین جوانانی دارد که در حلقه های کوچکتر به کار گماشته شده اند و برای نابود کردن دولت اسراییل تلاش می کنند.

تصور این که یک مشت جوان سرگشته و منزوی از جامعه قادر باشند چنین آشوبی علیه دولت عظیم اسراییل ایجاد کنند به نظر خنده دار می آید. البته باید در نظر داشت که در این منطقه از جهان، ایجاد آشوب دشوار نیست. جنایاتی از جمله سوزاندن کلیساها و مساجد که به خصوص در دو ساله گذشته به آنها نسبت داده شده، تاثیر عمیقی در افزایش تنش های میان یهودیان و غیریهودیان در کرانه های آبی (رود اردن و بحر المیت) داشته است. حمله مرگبار دوما – که طی آن، و البته نه به طور تصادفی، برای اولین بار یک خانواده فلسطینی که در خانه خود در خواب بودند به آتش کشیده شدند – به سادگی آزمونی نقادانه از ساختار مسکونی اسراییلی و عدم ظرفیت کنترل تندروهای حاشیه، و پیشگیری از تشدید تنش میان مذاهب است.

از میان برداشتن تروریسم یهود

جانشینان یووال دیسکین رئیس سابق شین بت، سازمان امنیت داخلی اسراییل، بر این باورند که جنگ علیه تندروها شکست خورده است.

منابع امنیتی تایید می کنند که حمله های جدی علیه عرب ها در دو سال گذشته افزایش یافته است. آنها می گویند که انتقامجویی هایی که ریشه در جنایت بر اساس نفرت داشته و به دنبال آزار و اذیت از سوی ساکنان مناطق اشغالی یا ترس از آزار و اذیت از سوی آنان اعمال می شد، اکنون تبدیل شده است به حمله های بیرحمانه و بی دلیل که تنها برای ایجاد آشوب و ناامنی طراحی شده اند. آنان همچنین یادآور می شوند که این حاشیه نشینان تندرو – که ظاهرا چند دوجین، از میان چندصد نفری که به آنها نام «جوانهای سر تپه» داده شده – چنان بنیادگرا شده اند که حتی از تصور جنگ طلب ترین خاخام ها نیز فراتر می رود. برخی از این ها آماده اند بکشند، محکوم به حبس ابد بشوند، و اگر لازم بود برای حفظ سنگدلانه و دیوانه وار زمین و مذهب در تقابل با زندگی، کشته شوند.

در هر حال، منابع امنیتی تاکید می کنند که افراد مظنون به طور قطع ردیابی و بازداشت خواهند شد. پنج مرد – تقریبا تمامی این گروه ها از مردان تشکیل شده – در پی یک آتش سوزی در ماه ژوئن در کلیسای اعجاز نان و ماهی در طبقا در ساحل دریای جلیله دستگیر شده اند. سه تن از آنان تفهیم اتهام شده و دو تن دیگر حکم محدودیت تردد گرفته اند. مردانی که در نوامبر گذشته به مدرسه دست-در-دست ماکس رایان – مدرسه ای در جنوب اورشلیم که در آن عبری و عربی هر دو تدریس می شد – حمله کردند، دستگیر، دادگاهی، و زندانی شده اند. اتینگر، که گفته می شود به شکلی نقش رهبری گروه در حمله به کلیسای نان را داشته است، در حال حاضر بازداشت و تحت نظر است.

این منابع گفته اند که اکنون تمام ابزار و منابع و نفرات لازم برای جنگ علیه تروریسم یهود را در اختیار دارند و این جنگ اولویت شبانه روزی آنهاست. با این وجود، از این شکایت دارند که مجازاتی که برای بازداشت شدگان تعیین شده، در اکثر موارد با جنایتی که صورت گرفته همخوان نیست و مانع جنایت های بعدی نمی شود. مدرسه دست-در-دست ماکس رایان از سوی یتژاک گابای و برادران نحمان و شلومو تویتو که از اعضای لحاوا (گروهی که علیه ازدواج و همزیستی میان اعراب و اسراییلی می جنگد) است، به آتش کشیده شد. برادران تویتو اعتراف کردند که آتش سوزی را با استفاده از اسپری رنگ که برای نوشتن شعارهای «با سرطان نمی شود ازدواج کرد»، «مرگ بر عرب ها»، و «کهانه راست می گفت» به کار برده بودند، ایجاد کرده اند. این دو تن به دو سال زندان محکوم شدند، در حالی که دولت تقاضای چهار سال و نیم حبس برای آنان کرده بود. در ماه ژوئن همان سال دوباره به آن مدرسه حمله شد.

با توجه به تصویری که منابع امنیتی از روش های اجرایی تروریست های یهود به دست می دهند، نظیر عدم وجود سلسه مراتب که معمولا افشا و دستگیری ها را آسان می کند؛ تشکیل حلقه های کوچک و منزوی سه یا پنج نفره، و ایدئولوژی ای که آنها را به بی تفاوتی سنگدلانه نسبت به زندگی هدایت می کند، ادعای یالون مبنی بر آن که چند حمله سنگین دیگر در این مدت سرکوب شده است، در بهترین حالت، مشکوک و بی اعتبار به نظر می رسد.

بنیامین نتانیاهو نحست وزیر اسرائیل در ئاین این هفته در پیوند با حمله تروریستی در دوما گفت که «در هر جامعه ای بنیادگرایانی وجود دارند، همچنان که میانه روهایی»، اما آزمون واقعی جامعه آن است که «مرکزیت آن، رهبری آن» با تندروی ها چگونه برخورد می کند.

عن الكاتب
دیوید هورویتز سردبیر و بنیانگزار «تایمز اسرائیل» است. پیش از آن سردبیر «جروزالم پست» ( از ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۱) ، و سردبیر «جروزالم ریپورت» (۱۹۹۸ تا ۲۰۰۴) بود. دیوید هورویتز نویسنده کتاب های «طبیعت بیجان با بمب گذاران» (۲۰۰۴) و «کمی زیادی نزدیک به خدا» (۲۰۰۰) را نوشته است. همچنین در نگارش کتاب «سلام به دوست، زندگینامه اسحاق رابین» (۱۹۹۶)، همکاری کرده است.
تعليقات