۲۰ سال است برای حقوق زنان در اسرائیل می-جنگم

تصویر: اسرائیلی-ها با لباس کاراکترهای سریال تلویزیونی «ندیمه» در تظاهرات علیه طرح دولت برای اصلاح نظام قضایی، تل آویو، ۲۵ فوریهٔ ۲۰۲۳. (Tomer Neuberg/Flash90)
تصویر: اسرائیلی-ها با لباس کاراکترهای سریال تلویزیونی «ندیمه» در تظاهرات علیه طرح دولت برای اصلاح نظام قضایی، تل آویو، ۲۵ فوریهٔ ۲۰۲۳. (Tomer Neuberg/Flash90)

بالاخره، و درست در همین زمانی که دولت با حقوق زنان به جنگ برخاسته، مردم اسرائیل دارند می-فهمند تبعیض علیه زنان قابل چشم-پوشی نیست.

۲۰ سال است علیه حذف زنان می-جنگم. چشم‌-اندازی که به دست آورده-ام، این است.

مطالبهٔ ارتدکس-های افراطی برای تفکیک جنسیتی در عرصهٔ عمومی اسرائیل عمر زیادی ندارد؛ وزارت راه و ترابری اسرائیل در ۱۹۷۷ طرحی را با پنج خط اتوبوس در شهرهای اورشلیم و «بنی براک» آغاز کرد که طبق آن زن‌-ها از در عقب اتوبوس سوار شده و می‌بایست عقب اتوبوس می‌نشستند و مردها از در جلو سوار شده و جلو می-نشستند. اندکی نگذشت که پنج اتوبوس تبدیل به دها خط اتوبوس در سراسر اسرائیل شد.

وقتی موارد متعدد از آزاررسانی به زنان در این سه خط رخ داد، ما پرونده را به دادگاه بردیم. وقتی من دادخواست را در ۲۰۰۷ به دیوان عالی بردم، گرچه چندین بازخورد مثبت از سراسر جهان دریافت کردیم، در خود اسرائیل اما بسیاری از مردم واکنش افراطی نشان دادند و مدعی شدند برخورد ما با زنان ارتدکس افراطی از موضع بالا و قیم-مآب است، و از ما می-خواستند چنین مطالبات تفکیک جنسیتی را تحمل کنیم.

با اینحال، اندکی نگذشت که زنان ارتدکس افراطی خود با من ارتباط گرفتند تا از من برای دادخواست تشکر کنند،. می-گفتند «خدا را شکر که «یهودیان اصلاح-خواه» در جهان هستند چرا که شما مبارزه-ای را پیش گرفته-اید که ما قادر نیستیم به خود اجازه دهیم در راهش بجنگیم.» برای ما مسلم شد که در جامعهٔ یهودیان ارتدکس افراطی عقاید گوناگونی در رابطه با تفکیک جنسیتی موجود است، و دولت اسرائیل از عقایدی جانبداری می-کند که رهبری تمام-مردانهٔ ارتدکس افراطی مطرح می-سازد.

دادخواست ما به حکم دیوان عالی در ۲۰۱۱ ختم شد که اعلام کرد تفکیک جنسیتی اجباری در اتوبوس-ها، در واقع، غیرقانونی است. ما این حکم را بهمراه دعوی مدنی برای غرامت به زنانی که همچنان علیرغم حکم دیوان عالی، از سوی راننده-ها به عقب اتوبوس فرستاده می-شدند، و یا به خاطر جنسیت و یا پوشاک-شان حتی اجازه نمی-یافتند سوار اتوبوس شوند، پی گرفتیم.

تفکیک جنسیتی و حذف زنان به عرصه-های دیگر نیز، از قبیل آرامستان-ها، هواپیماها، کلینیک-های درمانی، یک ایستگاه رادیویی اجازهٔ‌ پخش صدای زنان را از رادیو نداد، واندالیسم و حذف تصاویر زنان روی بیلبوردها نیز کشیده شد، و این‌-ها فقط چند موردی است که ما توانستیم با موفقیت به چالش بگیریم.

متن کامل را در لینک زیر مطالعه کنید
https://blogs.timesofisrael.com/ive-been-fighting-for-womens-rights-in-israel-for-20-years/?

ﺩﺭﺑﺎﺭﻩ ﻧﻮﯾﺴﻨﺪﻩ
«اورلی ارِز لیخوسکی» رئیس «مرکز اقدام دینی اسرائیل»، بازوی مشاورهٔ حقوقی و عمومی جنبش اصلاح-خواهی اسرائیل است.
ﻣﻄﺎﻟﺐ ﻣﺮﺑﻮﻃﻪ