گزارش ها

استراتژی «النصر بالرعب» ایران شکست خواهد خورد

عکسی بدون تاریخ از مجیدرضا رهنورد که در ۱۲ دسامبر ۲۰۲۲ در ایران اعدام شد. 
(Twitter. Used in accordance with Clause 27a of the Copyright Law)
عکسی بدون تاریخ از مجیدرضا رهنورد که در ۱۲ دسامبر ۲۰۲۲ در ایران اعدام شد. (Twitter. Used in accordance with Clause 27a of the Copyright Law)

زمان آن رسیده است که غرب به چشم دیگری جمهوری اسلامی را بنگرد و سیاست تازه ای برای پایان بخشیدن به خطر آن برای بشریت، یکبار برای همیشه، بیابد.

در حالیکه انقلاب ایران شدت می یابد، حاکمان دینی قمار تازه ای آغاز کرده اند. برای آنکه در قدرت باقی بمانند، در تلاش مذبوحانه قماری علیه شهروندان کشور خود آغاز کرده اند. اکنون، پیش از آنکه خیلی دیر بشود، جامعه جهانی می بایست پاسخ بدهد و پاداش شجاعت مردم ایران را بدهد.

با اعدام محسن شکاری در پنجشنبه‌ گذشته، و اعدام مجیدرضا رهنورد در روز یکشنبه، جمهوری اسلامی جبههٔ تازه ای در جنگ علیه مردم خود گشوده است. در کشوری که کار نیست، آب آشامیدنی نایاب است، و سقف مدارس فرو می ریزد، رژیم ایران یک کار را توانسته به خوبی پیش ببرد: قدرت خود را برای صدور احکام اعدام و اجرای آن علیه مردم کشور خود بکار گیرد تا ارادهٔ آنها را در هم شکند و روحیهٔ ایشان منهدم کند.

ظاهرا روند اعدام روزهای اخیر ادامه خواهد یافت و پس از شکاری و رهنورد، مانا صدرات، محمد حسینی، و علی معظمی که در تظاهرات اخیر دستگیر شدند به «جرم» شرکت در تظاهرات در خطر مرگ هستند. همچنین، در هفته های اخیر رژیم اعدام زندانیان بلوچ و کورد که پیشتر دستگیر شده بودند، مانند امان الله رخشانی و پرویز برحوحی را تسریع کرد. رژیم همچنین دو برادر نوجوان به نام های محمد و علی رخشانی [که با امان الله خویشاوندی ندارند] را به جرم «محاربه با الله»، که مجازات آن مرگ است، محکوم کرده است.

ایران استراتژی «النصر بالرعب» را پیش از این نیز آزموده است. هزاران زندانی در اولین سالهای انقلاب کشته شدند. ایران تریبیونال دست کم ۱۱۰۰۰ اعدام در سال های دههٔ ۸۰ مستند کرده، که دست کم ۴۰۰۰ تای آن در ۱۹۸۸ انجام پذیرفت. آن اعدام های دسته جمعی فضایی از ترس ایجاد کرد که مخالفان رژیم را فلج کرده و شورش ها را تا دهه ها فرو نشاند.

در گرماگرم تظاهرات اخیر، خامنه ای از دهه های خونین گذشته یاد کرد. او گفت «خدای دههٔ ۸۰ به خدای این روزها شباهت دارد»، و به این شکل تهدیدی مشابه به شهروندان القا کرد و همزمان شبههٔ مصونیتی مشابه، نه تنها از سوی جامعهٔ جهانی، بلکه حتی از جانب خدای متعال برای خود تضمین نمود.

متن کامل به انگلیسی را در لینک زیر مطالعه کنید:
https://blogs.timesofisrael.com/irans-power-by-execution-strategy-will-fail/

ﺩﺭﺑﺎﺭﻩ ﻧﻮﯾﺴﻨﺪﻩ
مرجان کیپور گرینبلات از کنشگران حقوق بشر و بنیان گذار stopfemicideiran.org، و ARAMIran.org است. از پژوهشگران غیرمقیم انستیتوی خاورمیانه و عضو کارگروه ویژه اقلیت های خاورمیانهٔ انجمن ضدافترا است.
ﻣﻄﺎﻟﺐ ﻣﺮﺑﻮﻃﻪ