استرداد تروریستهای حماس برای پیگرد قانونی در دادگاههای خارجی

تصویر: محمد درویش عماره، که نیروهای دفاعی اسرائيل او را از اعضای جهاد اسلامی فلسطینیان شناسایی کرده، طی بازجویی ویدئویی که در ۱ ژانویهٔ ۲۰۲۴ منتشر شد، دیده می-شود. (Israel Defense Forces)
تصویر: محمد درویش عماره، که نیروهای دفاعی اسرائيل او را از اعضای جهاد اسلامی فلسطینیان شناسایی کرده، طی بازجویی ویدئویی که در ۱ ژانویهٔ ۲۰۲۴ منتشر شد، دیده می-شود. (Israel Defense Forces)

محاکمه در ایالات متحده و اروپا فرصتی خواهد بود برای آموزش افکار عمومی و ایجاد پیشینهٔ تاریخی ماندگار. در گزارشها آمده است که شهروندان قریب ۴۰ کشور مختلف، از جمله ایالات متحده، و بریتانیا در میان قربانیان تهاجم ۷ اکتبر حماس به اسرائیل وجود دارند. گفته می-شود آنها که ربوده شده و گروگان به غزه منتقل شدند از شهروندان ۲۵ کشور هستند، نظیر ایالات متحده، فرانسه، آلمان، و آرژانتین. در نظام حقوقی آمریکا که من با آن بسیار آشنایم، و افتخار خدمت در مقام دادستان فدرال داشته-ام، این امر که شهروندان آمریکا در خارج از مرزهای کشور قربانی تهاجم تروریستی شده باشند، به دادگاههای ایالات متحده و دادستانها صلاحیت حقوقی می-دهد تا خاطیان را محاکمه کنند.

البته قابل درک است که اسرائيل بخواهد مجرمان اصلی و رده-بالای این حملات را خود و در خاک کشور اسرائيل محاکمه کند، و درست نیز همین است. اما در این صورت نیز، اسرائيل می-بایست استرداد شماری از تروریستها برای پیگرد حقوقی در شماری کشور منتخب که شهروندانشان از قربانیان تهاجم بودند و احتمال می-رود محاکمهٔ عمومی، از طریق عرضهٔ شواهد مکفی از ماهیت و ابعاد حقیقی جنایات خماس، راه به آموزش جامعهٔ غرب بگشاید را نیز در نظر گیرد.

وکلای محکمه-های حقوقی به عملکرد پرصلابت آموزشی دادگاهها به خوبی آگاهند. این به ویژه وقتی پای پیگرد حقوقی جنایات بین المللی علیه بشریت، از نوعی که حماس مرتکب شد، به میان می-آید، با حقیقت همراستا است. در جهانی که رسانه-های جریان اصلی، و بلندترین صداهای پردیس دانشکده-ها را توجیه-گرهای تروریستها ربوده-اند، اکثریت ساکت‌-تر و بی‌انگیزه از سویه-های آموزشی محاکمه-های عمومی، و پیشینهٔ تاریخی ماندگاری که بوجود می-آرند، بسیار فایده خواهد برد. همانگونه که «ست مندل» در مقاله-ای پیرامون ضرورت محاکمه-ای مشابه دادگاه آیشمن برای جانیان حماس در تهاجم به اسرائیل برای «تفسیر» نوشته است، تلاش به «ثبت پیشینهٔ غیرقابل استیضاحی از این رویداد در عرصهٔ انظار عمومی» ارزشی عظیم دارد.

حقوق جنایی ایالات متحده چندین قانون معتبر و قابل اتّکا دارد که در پیگیرد تروریستهای حماس بر سر جنایاتی که علیه شهروندان آمریکایی خارج از کشور مرتکب شدند، مفید فایده است. برای نمونه، تحت «عنوان ۱۸» قانون ایالات متحده ، بخش ۲۳۳۲، مجازات ارتکاب حملهٔ تروریستی به آمریکائیان ماورای بحار حبس ابد، و حتی اعدام است. به این ترتیب، دادستانان نیاز ندارند اثبات کنند که متهمان مشخص خود شخصا ماشه را به روی یهودیان کشیده-اند یا شخصا تجاوز جنسی کرده-اند، یا زنده زنده در آتش سوزانده-اند، یا شخصا یهودیان را گردن زده-اند.

متن کامل را در لینک زیر مطالعه کنید
https://blogs.timesofisrael.com/extradite-hamas-terrorists-for-foreign-prosecution/?_gl=1*14yeztd*_ga*MTMzNTcxOTIxNi4xNjY3NjAwNzk4*_ga_RJR2XWQR34*MTcwOTQ3OTUyOS4yMDU4LjEuMTcwOTQ3OTg2Ni4wLjAuMA

ﺩﺭﺑﺎﺭﻩ ﻧﻮﯾﺴﻨﺪﻩ
«جاستین دانیلویتز»، دادستان پیشین فدرال، اکنون وکیل دعاوی در پنسیلوانیای ایالات متحده است و تخصص وی در دفاع از پرونده‌های جنایی کارمندان اداری، تحقیقات دولتی و داخلی است.
ﻣﻄﺎﻟﺐ ﻣﺮﺑﻮﻃﻪ