انضمام (کرانه باختری)، اشتباه است: این ۴ نفر باید مانع شوند

بجای این خطای پرهزینه، اسرائیل می بایست با دعوت به بازگشت به میز مذاکره، بدنبال پیشبرد طرح صلح دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده باشد.

گاه پیش می آید که کشوری بر اساس منطق استراتژیک دست به اقدام کوتاه مدت پرهزینه بزند تا به چشم اندازی در درازمدت دست بیابد. طرح اسرائیل برای انضمام ۳۰درصد از کرانه باختری در این چارچوب نمی گنجد. در واقع، این حرکت، که اسرائیل را به وضعیت «کشور واحد» نزدیک خواهد کرد که طبق آن یا دیگر با عنوان کشور دموکراتیک همخوان نباشد و یا با تعریف کشور یهودی همخوان نباشد، در دراز مدت اصول بنیادین کشور را با چالش مواجه خواهد کرد. اما هنوز چهار نفر هستند که می توانند از وقوع این خطا جلوگیری کنند.

مخاطرات امنیتی که یک انضمام در ابعاد وسیع برای اسرائیل در بر دارد، شامل احتمال شعله ور شدن مناقشات خاموش است، که در نتیجه اسرائیل را از خطراتی که عاجل تر هستند، غافل خواهد کرد. عکس العمل کرانه باختری و غزه احتمالا شامل بروز ناآرامی و ترور است که مستلزم مداخله نیروهای دفاعی اسرائیل برای دفع تهاجم های تروریستی، سرکوب حمله های راکتی، و فرونشاندن شورش خواهد بود. از آنجایی که ایران در حال حاضر دست-اندر-کار انباشت تسلیحات دقیق در امتداد مرزهای اسرائیل با سوریه و لبنان است، و همزمان به آستانه‌ی هسته ای شدن می خزد، اگر منابع و توجه نیروهای دفاعی اسرائيل از خطر ایران منحرف شود تا از پس پاسخ به پیامدهای انضمام برآید، عواقب درازمدت خطرناکی برای امنیت ملی اسرائیل در بر خواهد داشت. طنز ماجرای نتانیاهو، که سال‌ ها بدرستی از چالش هایی که از سوی ایران ناشی می شود هشدار داد، و اکنون توانایی های تاسیسات دفاعی خود در مقابله با همان چالش را [به نفع انضمام] مختل می کند، ناچیز نیست.

هزینه بالقوه اقتصادی انضمام نیز گزاف است، و بویژه با توجه به آسیب اقتصادی ناشی از کوئید ۱۹ و تعطیل منتج از آن در اسرائيل، کمرشکن خواهد بود. در وضعیت کنونی، آمار بیکاری در اسرائیل که با ۲۴٪ در آوریل ۲۰۲۰ به اوج رسید، در حال کاهش است، اما گمان می رود هنوز چهاربرابر آمار پیش از شیوع ویروس باشد. در همین حال، بزرگترین شریک تجاری اسرائیل، که اتحادیه اروپا است، اعلام کرده است که در صورت اقدام اسرائيل به انضمام، مقررات تنبیهی وضع خواهد کرد.

متن کامل را در لینک زیر مطالعه کنید
https://blogs.timesofisrael.com/annexation-is-a-mistake-these-4-people-should-prevent-it

عن الكاتب
سرلشگر بازنشسته، آموس یادلین، از سران پیشین اطلاعات ارتش و یکی از معتبرترین کارشناسان دفاعی و سیاست خارجی، و مدیر اجرایی انستیتوی غیرجناحی مطالعات امنیت ملی است.
تعليقات