ایران باید از شرکت در مسابقات جودو محروم شود

واداشتن ورزشکاران به باخت در مسابقه ها، برای اجتناب از رویارویی با اسرائیلی ها، میبایست خودبخود به عدم صلاحیت منجر شود.

هفته گذشته، در مسابقات قهرمانی جهانی جودو در توکیو، سعید مولایی از ایران، مدافع عنوان قهرمانی جهان، از سوی دولت ایران وادار به باخت در دور نیمه-نهایی در مقابل «ماتیاس کاس»، حریف بلژیکی شد تا مجبور نباشد در دور نهایی در مقابل «ساگی موکی»، جودوکار اسرائیلی بایستد.

«مولایی» که متهم است در گذشته عامدانه در مسابقه ها شکست خورده تا از رویارویی با «موکی» اجتناب کند، از فشاری که بر او و خانواده اش وارد شد تا ببازد، به روشنی عصبانی بود. مولایی که از ساکنان آلمان است، گفت «من واقعا برای مسابقه آمده بودم، نیامده بودم نمایش اجرا کنم».

مولای با اظهار این که دیگر از این پس به نمایندگی ایران در مسابقات شرکت نخواهد کرد، ابراز داشت در آینده زیر پرچم المپیک به رقابت خواهد پرداخت.

این اتفاق تأسفبار، به نتیجه‌ٔ فرخنده ای برای اسرائیل منتهی شد. «موکی» با شکست «کاس» در دور نهایی برنده مدال طلا شد، و به این ترتیب به اولین مرد اسرائیلی که در این مسابقات اول شده، بدل شد.

مولایی نفر پنجم شد.

گفته شد «ماریوس ویزر»، رئیس فدراسیون بین المللی جودو، بدنه مدیریتی این ورزش، از باخت عامدانه مولایی در بازی عصبانی بوده است. به وی از سوی ایران اطمینان داده شده بود که بازیکنان ایرانی دیگر ناچار به بایکوت رقبای اسرائيلی نیستند. اما این ضمانت در توکیو فروریخت و موجب تمسخر ویزر شد.

بر کسی پوشیده نیست که ایران، که از انقلاب اسلامی ۱۹۷۹ به بعد، دشمن خونی اسرائيل بوده، بازیکنانش را از مسابقه در مقابل اسرائیلیها منع میکند. از آنجایی که نشانه ملموسی در دست نیست که ایران قصد تعدیل سیاست خود را داشته باشد، فدراسیون بین المللی جودو تکلیفی اخلاقی بر عهده دارد تا متضمن شود چنین دورویی‌هایی دیگر هرگز در مسابقات قهرمانی جهانی جودو روی نخواهد داد.

رقابتهای سیاسی هرگز نمیبایست اجازه دخول به عرصه های ورزشی بین المللی داشته باشند. مسابقات ورزشی میبایست کاملا از تعصب و خشونت عاری باشند. ورزشکاران، تنها بدنبال ورزش اند، نه سیاست. اما ایران خواهان استفاده از هردو است. ایران میخواهد ورزشکاران را به مسابقات بین المللی بفرستد و در عین حال اسرائیل را بایکوت کند.

این، قابل تحمل نیست. از این جا به بعد، ایران هرگز نمیبایست مجاز باشد به این بازی کثیف دست بزند.

اما «ویزر»، او میبایست انتخابی صریح بکند.

متن کامل را در لینک زیر مطالعه کنید
https://blogs.timesofisrael.com/iran-should-be-banned-from-judo-competitions

عن الكاتب
شلدون کیرشنر روزنامه نگاری ساکن تورنتو است. او در مجله آنلاین خود در آدرس زیر می نویسد SheldonKirshner.com
تعليقات