بایکوت، سلب مشروعیت، تحریم – نشانه های پیروزی در سال نو

سالی که گذشت از منظر کمپین های علیه اسرائیل، سال خوبی نبود اما به چندان هم دشوار نبود، پیروزی هایی هم در جنگ با دشمنانی که اسرائیل را شیطان به شمار می آورند به دست آمد. زیر سایه جنگ غزه در سالی که گذشت، جنبش بی دی اس علیه اسرائیل و حرکت های دیگری که برای نابودی اسرائیل می کوشند یک قدم بلند برداشت و اتهام های بیشتری مبنی بر جنایت جنگی علیه اسرائیل وارد کرد.
ویلیام شباس که سابقه طولانی در فعالیت های ضداسرائیلی دارد از سوی کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل برای رهبری این فعالیت ها برگزیده شد. نظیر کاری که ریچارد گلدستون چند سال پیش از این به انجام رساند، شباس شبکه ضد اسرائیلی (عفو بین الملل، دیدبان حقوق بشر، بتسلم، شکست سکوت، و شمار زیادی دیگر) گرد آورد تا گزارش تهیه کنند و از طریق رسانه ها، سازمان ملل، دادگاه جنایات جنگی اهداف خود را پیش ببرند.

اما در فوریه پس از این که ناگهان اطلاعاتی رو شد مبنی بر این که وی هنگام درخواست این مقام، اعلام نکرده است پیش از این به عنوان مشاور پی ال او حقوق می گرفته است، استعفا داد. استعفای شباس، و شرمساری از اختفای چنین واقعیتی، به کل چارچوب پروژه آسیب زد. هنگامی گزارش سازمان ملل در خصوص جنگ غزه با تاخیر در جون 2014 منتشر شد تاثیری خاصی ایجاد نکرد و آسیبی که به اسرائیل رسید در مقایسه اندک بود. در نتیجه، اگر چه دادستان دادگاه حقوق بشر پرونده تحقیقات مقدماتی را باز کرده است اما این قدم به خودی خود زیاد آسیب رسان نیست.

همزمان جنبش بی دی اس علیه اسرائیل به پیروزی هایی دست یافت که بیشتر کارکرد رسانه ای دارد. برای نمونه، اگر رئیس فرانسوی کمپانی اورنچ اینترنشنال در اظهاراتی احمقانه به خبرنگاران مصری گفت این کمپانی روابطش را با شعبه اسرائیل به دلایل سیاسی قطع می کند، این گفته از اساس دروغ بود. در نهایت همان هایی که در اروپا برای بایکوت تولیدات اسرائیلی راهپیمایی می کردند همچنان به راهپیمایی می کنند اما چیزی به شمار پیروانشان اضافه نشده و دستاوردی نظیر وقایع سال 5775 افزوده نشده. برعکس، برای بسیاری از شرکت های اسرائیلی نوپا با فن آوری بالا امسال به طور غیرمنتظره ای پربار بوده است.

همچنین در دانشکده ها، بخصوص در ایالات متحده و کانادا، همزمان که جنبش بی دی اس چند رای سمبلیک به دست آورد، گروه های دیدبان اعلام کرده اند در کمپین های علیه اسرائیل رشدی نداشته اند. در برخی موارد گروه های حامی اسرائیل نظیر «کنار ما بایست» به پیروزی های زیادی در مبارزه علیه بایکوت ها دست یافتند. دانشجویان و اعضای علمی که در گذشته ساکت ماندند یا جرات ابراز نظر نداشتند به گروه های مخالف کمپین علیه اسرائیل پیوسته اند. برخی از کسانی که با سیاست های دولت اسرائیل در شهرک ها مخالف بودند اکنون متوجه شده اند که خطر جنبش بی دی اس بسیار بزرگتر است و رهبران این جنبش در پی نابودی اسرائیل به عنوان یک دولت یک کشور یهودی هستند.

در حوزه های دیگر نیز فعالیت های علیه بی دی اس به پیروزی هایی دست یافت. درون دولت و به خصوص در وزارت خارجه، به رهبری معاون وزیر هوتولی، منابع و هماهنگی های لازم برای جنگ و پیروزی بر عملیات بی دی اس علیه اسرائیل به طور چشمگیری افزایش یافته اند. وزارتخانه های دیگر نیز فعالیت های دفاعی در برابر حمله های سیاسی و اقتصادی جنبش بی دی اس را در اولویت قرار داده اند.

سفیران و مقامات رسمی دولت های اروپایی احضار شدند و به خاطر صرف مالیات عمومی در بودجه سازمان غیرانتفاعی بی دی اس که فعالیت های غیرمسوولانه و در بسیاری موارد ضد یهود انجام می دهند، مورد انتقاد شدید قرار گرفتند.

پس از آن که رهبران سیاسی از کشورهای حامی مالی این سازمان ها مدارک و اسنادی را مشاهده کردند که نشان می داد بودجه ای که قرار بوده صرف تقویت «صلح» و «حقوق بشر» بشود برای ترویج نفرت علیه اسرائیل و نابودی آن به کار رفته، بعضی از چارچوب های مربوط، به طور چشمگیری تغییر کردند. اتحادیه اروپا بودجه سازمان هایی که با جنبش بی دی اس و ابزار قانونی شامل اقدامات خشونت آمیز برای نابودی اسرائیل زیر عنوان «مشارکت در پروژه صلح» فعالیت می کنند، را تمدید نکرده است و گامی چشمگیر در طول 15 سال گذشته برداشته است. شماری از سفارتخانه های اروپایی در اسرائیل نیز بودجه سازمان های علیه صلح را کاهش دادند یا قطع کردند. اگر چه همچنان دهها میلیون پوند و یورو و کرونا خرج فعالیت های بی دی اس می شود، این جنبش برای اولین بار رو به افول است.

سالی که گذشت با واقعه ماتیسیاهو در اسپانیا به پایان رسید که به عنوان یک شکست آغاز شده بود اما بدل به یک پیروزی درخشان علیه دشمنان اسرائیل شد. خواننده یهودی آمریکایی مورد حمله زورگوهای بی دی اس قرار گرفت و تهدید شد که برای شرکت در فستیوال می بایست بیانیه ای علیه اسرائیل را امضا کند، و ماتیسیاهو رد کرده بود، و این ماجرا آغاز حرکت عمومی در محکومیت جنبش بی دی اس شد. برگزارکنندکان عذرخواهی کردند، و در حرکتی دفاعی در مقابل جنبش بی دی اس، ماتیسیاهو در فستیوال ترانه ای برای اسرائیل خواند.

اگر چه هنوز زود است که بگوییم بی دی اس و ابزارقانونی به سود اسرائیل عمل می کند اما همچنان که به سوی سال 5776 می رویم به طور قطع نشانه هایی از خوش بینی و امیدواری در این جبهه مشهود است.

عن الكاتب
جرالد استاینبرگ استاد علوم سیاسی در دانشگاه بار-ایلان در اسرائیل و رئیس سازمان غیرانتفاعی «مانیتور» است.
تعليقات