بزرگداشت دوران تازهٔ عادی سازی روابط در روز استقلال اسرائیل

تصویر تزئینی: در ۲۰ آوریل ۲۰۲۲، مردم اسرائیل در مقابل شهر قدیم اسرائیل پرچم به دست تجمع کرده اند. 
(Carrie Keller-Lynn/Times of Israel)
تصویر تزئینی: در ۲۰ آوریل ۲۰۲۲، مردم اسرائیل در مقابل شهر قدیم اسرائیل پرچم به دست تجمع کرده اند. (Carrie Keller-Lynn/Times of Israel)

در حالیکه کشورهای عربی روابط خود با اسرائیل را عادی می سازند، دیگران، حتی با عبارتی فاحش تر از پیش، به انتقاد از کشور یهود ادامه می دهند.

به دلایل بسیار، بزرگداشت «یوم ها-عتزماعوت» (روز استقلال اسرائیل) هرگز کهنه نخواهد شد، اما بیش و پیش از هر چیز به این خاطر که هر روز به ما یادآوری می شود که حیات یهودی دقیقا به خاطر وجود کشور یهود چقدر متغیر شده است.

در روز استقلال که در پی «یوم هآشوا» (روز یادبود هولوکاست) از راه می رسد، بیاد می آوریم که چگونه در سایهٔ حاکمیت در سرزمین تاریخی خود، امید به تولدی دوباره در دل یهودیان که با کشتار شش میلیون یهودی به چنان قعری سقوط کرده بودند، از نو جان گرفت.

به مناسبت هفتادوچهارمین سالگرد تأسیس اسرائیل به عنوان کشوری مستقل، آنچه به ویژه تکاندهنده است این است که هرگز سابقه نداشته دو جریان به این شدت متمایز در رابطه با کشور یهود به موازات هم شکل گرفته باشد.

از یکسو، کشورهای عرب هر چه بیشتر انکار تاریخی اسرائیل را کنار می گذارند و از حضور این کشور در جمع کشورهای خاورمیانه استقبال می کنند.

این تغییر نه تنها در سطوح دولتی اتفاق می افتد، بلکه در پیوند میان مردم نیز مشاهده می شود و هر روز روابط اجتماعی و صنعتی گسترده تری پدید می آید. مبادلات تجاری، فرهنگی، پروژه های مشترک، برنامه های آموزشی – که همه در سالهای صلح سرد با مصر و اردن غایب بود- علائم شکل تازهٔ عادی سازی روابط اند.

چند هفتهٔ پیش، شش وزیر خارجه، از جمله از مصر، امارات،‌ بحرین، مراکش، سودان، و اسرائيل گرد آمدند. کجا؟ در «سده بوکر»، اقامتگاه اولین نخست وزیر اسرائيل، دیوید بن گوریون. این تحولی است که حتی دو سال پیش غیرقابل پیش بینی بود، و اینکه در این باره اظهار نظری خاصی صورت نگرفته نشان می دهد که چنین جلساتی چقدر «عادی سازی» شده است.

این انقلابی در توسعهٔ منطقه ای و جایگاه اسرائیل در منطقه است؛ به رسمیت شناختن این امر که یهودیان در این منطقه تاریخچهٔ طولانی دارند و متعلق به این سرزمین هستند.

همزمان اما شاهدیم که تنش های فعالیت ضداسرائیلی در میان گروه های بین المللی و در میان کنشگران سراسر جهان، از جمله ایالات متحده به مرز انفجار رسیده است.

گروه هایی مانند عفو بین الملل، دیدبان حقوق بشر، شورای حقوق بشر سازمان ملل، همه نهادهایی با تاریخچه طولانی تعصبات ضداسرائیلی، حملات خود به کشور یهود را شدت بخشیده و به سطوح تازه رسانده اند.

متن کامل را در لینک زیر مطالعه کنید
https://blogs.timesofisrael.com/on-yom-haatzmaut-celebrating-the-new-era-of-normalization

ﺩﺭﺑﺎﺭﻩ ﻧﻮﯾﺴﻨﺪﻩ
کنت جیکوبسون معاون ریاست لیگ ضدافترا است.
ﻣﻄﺎﻟﺐ ﻣﺮﺑﻮﻃﻪ