بله، سقوط قریب الوقوع بازار بر شما هم اثر خواهد داشت

سقوط بازار جهانی سهام در ماه ژانویه اتفاق افتاد و در ماه جاری شتاب گرفت، تحولی عظیم است – هم به خاطر علت بروز آن، و هم به خاطر پیامدهای آن.

هیچ‌کس نمی‌داند چرا این اتفاق می‌افتد، اما شواهد تاریخی بسیار روشن است: تقریبا در هر سقوط بزرگ تبادل سهام، لندن نیویورک را به ته دره می‌کشاند. در این یکی هم، همینطور.

بریتانیایی‌ها زیادی به تأخیر انداختند. اف‌تی‌اس‌ای‌۱۰۰، فهرست اصلی آماری مشترک تبادل سهام لندن، بالاترین سطح داد و ستد را در ۱۲ ژانویه ثبت کرده، درست زیر ۷۸۰۰. دو هفته بعد، صنایع داو جونز و اس‌اندپی۵۰۰ نیز بالاترین سطوح خود را اعلام کردند، درست پیش از نزولی شدید که در آخرین مرحله‌ی سقوط ایشان در ۹-۸ فوریه به حدود ۱۲٪ رسید به ترتیب ۲۶۶۱۶ و ۲۸۷۳ بوده است.

آنچه پس از آن روی داد، و تا آخر فوریه ادامه یافت و در ۱۳-۱۲ مارس اوج گرفت، کافی بود تا بسیاری از کارشناسان را از نظر روحی تشویق کند که آنچه در ژانویه و اوایل فوریه اتفاق افتاد بیش از یک «اصلاح» ضروری نبوده است. بازار که به طور منظم و تقریبا بی‌وقفه از زمان انتخاب ترامپ به این سو (۸ نوامبر ۲۰۱۶)، اوج می‌گرفت، تازه داشت نفس تازه می‌کرد. شکی نیست که بسیاری از مردم می‌خواستند کاروان را ترک کنند، اما بسیاری دیگر می‌خواستند به کاروان بپیوندند و این نزول مقطعی، فرصتی مناسب به ایشان داد.

خوش‌بین‌ها در محاسبات معصومانه‌ی خود، با تکیه به این واقعیت که نسدک کامپوزیت ایندکس، تحت تأثیر بازار نسدک که بیشتر فناوری‌محور و در نتیجه بیشتر تخمین‌گرا بوده، توانسته بود کاری را بکند که خواهران ارشدش نتوانسته بودند، برای نمونه، رکورد تازه‌ای از سطح معاملات که در ۱۲ مارس ثبت کرد، تشویق شدند.

علائم، ساختگی و حقیقی

متأسفانه، معلوم شد که این علامت، ساختگی بوده، زیرا درست روز بعد نسدک کامپوزیت، علیرغم شروعی قوی و هجومی رو به جلو، در طول یک روز تبادلاتی، برگشت کرد و نزول نمود و از سطح روز پیش پایین افتاد. این برگشت، باعث هشداری به تک تک کارشناسان تکنیکی، علیرغم «سیستم» تکنیکی که به کار می‌گرفتند، شد. این هشدار، دیگر ساختگی نبود؛ کاملا دقیق و درست بود.

در طول ۹ روز تجاری از ۱۳ مارس به بعد، بازارهای برابر سراسر جهان سقوطی سنگین کردند و میران سقوط به طور منظم ادامه یافت تا آنجا که در دو روز آخر – پنجشنبه، و جمعه، ۲۲ و ۲۳ مارس – بدترین روزها بودند. بازارهای آمریکایی، دست کم، همچنان امید کم‌رمقی به دست می‌دهند که نزول آخری هنوز سهام را پایین‌تر سطح نازل ۹-۸ فوریه نبرده است، اما این واقعیت که اف‌ت‌اس‌ای در لندن از مسیر سطوح موازی نازل خود در فوریه، نزول کرد، دلیلی است قوی بر این که چنین امیدی، واهی است.

برعکس، بحث میان کارشناسان معتبر ایالات متحده در آخر این هفته – شایان توجه، حضور چند چهره‌ی مهم از نهادهای جریان اصلی است – بر سر جهشی به عقب، یا حتی توقف موقت در موقعیت موجود دور نزد. بلکه ترسی که آشکارا به زبان می‌آمد به ابعاد عظیم فروش معطوف بود، و شاید حتی چیزی در ابعاد دوشنبه‌ی سیاه اکتبر ۱۹۸۷، زمانی که بازار طی یک فصل واحد تجاری به طور غیرقابل پیش‌بینی ۲۰-۲۵٪ سقوط کرد.

آنها نیستند، مائیم

واکنش قابل درک بسیاری از مردم در رابطه بحث‌های انبوه سقوط بازار سهام این است که این موضوع حتی اگر تأثیری بر آنها داشته باشد، تأثیری محدود است. آنها «درگیر» بازار نیستند، فعالیت‌های سرمایه‌گذاری آنها بر دارایی‌های امن و مستحکم تمرکز دارد و بقیه‌اش دیگر یک سری جنجال پوچ در پس‌زمینه است.

با کمال تأسف، این دیدگاه، اگر نگوییم کاملا غلط، اما نادرست است.

تقریبا زندگی تمام ساکنان کشورهای توسعه‌‌یافته عمیقا در گرو باز ارهای مالی است، حتی اگر فقط از طریق اندوخته‌ی حقوق بازنشستگی باشد که برای بسیاری از مردم بزرگ‌ترین و مهم‌ترین سرمایه‌ی مالی است. حقوق بازنشستگی در همه‌جا به شدت در سهام سرمایه‌گذاری می‌شود و در نتیجه به شدت در معرض زیان‌های سقوط‌های بزرگ بازار است. البته، این تأثیرات سال‌ها، حتی یک دهه‌ی کامل بعد از آخرین بحران پس از سودهای بزرگ به چشم می‌آید، اما برای اکثر ذخیره‌اندوزان این چشم‌انداز، از درد ضربه‌ی وارده نمی‌کاهد.

از این بدتر آن است که بحران‌های بازار، که شاید حتی آن موقع در مراحل اولیه باشند، حتی شامل بازار قرضه‌های امن و مستحکم و نیز سهام نیز خواهد شد. افزایش نرخ بهره‌ی یک یا دو سال گذشته، از سطوح نزول تاریخی در تمامی اقتصاد‌های توسعه‌یافته، از عوامل کلیدی است و برخی شاید بگویند مهم‌ترین علتی است که افزایش قیمت سهام جای خود را به نزول قیمت سهام می‌دهد.

توصیف روند سقوط بازار، چه در سهام و چه در قرضه‌ها و چه هر دو، به اقتصاد میدانی و واقعی تأثیر می‌گذارد، مثلا در تولید، اشتغال، نیازهای مصرف‌کنندگان، و به شدت گسترش می‌یابد و سطح عظیمی را اشغال می‌کند، و در این مقطع، هنوز نارس است.

متن کامل را در لینک زیر مطالعه کنید

http://blogs.timesofisrael.com/yes-it-does-affect-you/

عن الكاتب
«پینخاس لانداو» از تحلیلگران اقتصادی و مالی است که به نهاد‌های بزرگ اقتصادی اسرائیل و جهان مشاوره می‌دهد.
تعليقات