بنیادگرایی هرگز نمی‌ میرد

تصویر: رزمندگان طالبان پس از فرار «اشرف غنی» رئیس جمهور، کاخ ریاست جمهوری افغانستان در کابل را بتاریخ ۱۵ اوت ۲۰۲۱ تصرف کردند. مرد دوم، ایستاده از چپ، بادی گارد پیشین غنی است.
(AP Photo/Zabi Karimi)
تصویر: رزمندگان طالبان پس از فرار «اشرف غنی» رئیس جمهور، کاخ ریاست جمهوری افغانستان در کابل را بتاریخ ۱۵ اوت ۲۰۲۱ تصرف کردند. مرد دوم، ایستاده از چپ، بادی گارد پیشین غنی است. (AP Photo/Zabi Karimi)

هر جا با بنیادگرایی روبرو شدید با آن بجنگید زیرا به در نهایت به سراغ شما هم خواهند آمد مگر آنکه شما نیز به اندازهٔ آنها در باورهای خود تعصب داشته باشید.

از بین ما آنها که اشغال افغانستان در ۱۹۹۶ توسط طالبان را بیاد دارند، بیاد دارند که چه کابوسی بود. تصاویری که به دست ما می رسید، هولناک بود، شبیه فیلم تباه-شهری از جهانی که افراطگرایان و زن‌ ستیزان بر آن حکم می رانند.

بلافاصله پس از تصرف شهر، زنان و دختران تحت سرکوب شدید قرار گرفتند. طالبان مانع اشتغال زنان شدند، مدارس دخترانه را بستند، برقع را اجباری کردند، و خروج خانه بدون همراه مرد را برای زنان ممنوع کردند. سرپیچی از این مقررات به معنای شلاق خوردن در ملاء عام و حتی اعدام بود. اقلیت‌ ها اعدام شدند گنجینه های ملی نابود شدند.

اکنون، ۲۵ سال بعد، شهرها بار دیگر یکی یکی به دست مهاجمان افتادند.

بار دیگر، قلب ما برای مردم افغانستان بدرد آمد.

بدبختانه ما که در خانه‌ های خود نشسته ایم تنها می توانیم دست روی دست بگذاریم تا به ما گفته شود چگونه می توانیم به مردمی که در افغانستان اند، کمک کنیم. اما آنچه تا آن لحظه می توانیم بکنیم، و باید بکنیم، آن است که آنچه آنجا روی می دهد را پی بگیریم، و بدانیم.

بنیادگرایی قرار نیست از میان برود. اگر چشم بر آن ببندیم، به زیان خود ما است. بنیادگرایی خوانش مشخصی از یک دین یا یک ایده‌ آل را دنبال می کند و همه چیز – و همه کس – را در این قربانگاه قربانی می کند. شاید بتوان بنیادگرایی برای مدتی کوتاه عقب راند، اما بدون آموزش عمیق مقابله با باورهای جان-سخت افراطی، و ممانعت از رشد دوبارهٔ آنها در هر نسل بعدی، شکست نخواهد خورد. بنیادگرایی صبور است و خود و دیگران را از نارضایی هایی که ایجاد می کند، تغذیه می کند. افراطی گری در زمان هایی که انتظارش را نداریم، سر بلند می کند، درست به این خاطر که گمان کرده ایم کاملا از میدان بدرش کرده ایم.

وقتی کسی به شما می گوید که می خواهد زندگی شما رو نابود کند، باور کنید. ذهنیت غربی هنوز از درک فرهنگ شرقی سر باز می زند. قوانین این دو فرهنگ با هم همخوانی ندارند. برای بسیاری از کسانی که در این سوی جهان زندگی می کنند، فرهنگ و روشنگری ارزش نیست – نه تقدیر می شود و نه برای بدست آوردنش تلاش می شود. اکثر مواقع، عملکرد اقتدار موفق تر است. و آن که مقتدر است، قانون گذاری می کند. به این اضافه کنید اعتقاد بنیادگرایان را که در آخرت عدالت اجرا خواهد شد، و این جنگ مقدس شما خواهد بود. و پایان همهٔ جهادها یکی است – شکست مسلّم «کفّار».

متن کامل را در لینک زیر مطالعه کنید
https://blogs.timesofisrael.com/fundamentalism-never-dies/

عن الكاتب
«شوشانا کیتس جسکول»، اسرائیلی-آمریکایی، مادر، مشاور تجاری، شکلات‌دوست و حقیقت‌جو است. می‌گوید،‌آن‌قدری مردم خودم را دوست دارم که دست به طرح این چالش‌ها بزنم.
تعليقات