به دانش‌آموزان در ایران یک بازی ویدئویی تازه داده می‌شود: «سلمان رشدی نویسنده‌ی بریتانیایی را بکش و جایزه بگیر»

سازنده‌ی این بازی، «انجمن اسلامی دانش‌آموزان» یک سازمان دولتی است، و هزینه‌هایش تماما از سوی وزارت آموزش و پرورش تأمین می‌شود. این وزارت‌خانه زیر نظر حسن روحانی رئیس جمهور ایران که بسیاری در غرب او را اصلاح‌طلب می‌دانند اداره می‌شود.

سازنده‌ی این بازی، همان سازمان است که در ۲۰۱۶ از دانش‌آموزان دبستانی خواست انشاها، نقاشی‌ها و دیگر پروژه‌های درسی خود را در موضوع «چگونه تا سال ۲۰۴۰ اسرائیل را از روی زمین محو کنیم» تهیه کنند. این موضوع در پی وعده‌ی خامنه‌ای به محو اسرائیل تا ۲۰۴۰ انتخاب شده بود. و دوباره بگویم، تمامی این پروژه‌ها از سوی وزارت آموزش و پرورش پرزیدنت روحانی تأمین می‌شود.

بنا به گزارش اخیر کانال تلویزیونی IRIB، اسم بازی قتل رشدی این است:‌ «کابوس مرگ». این بازی برای بچه‌های دبستانی طراحی شده و به زودی از سوی وزارت آموزش و پرورش در تمام مدارس پخش خواهد شد. کابوس مرگ، هفت مرحله دارد. هر یک از مراحل، سمبل یکی از نشانه‌های مدنیت غربی است و بازیکنان می‌بایست بکوشند تا سلمان رشدی را در چندین خانه تعقیب کنند و در نهایت او را بکشند و برنده شوند.

Rushdi3

نظر به این که فتوای خمینی به قتل سلمان رشدی به ۱۹۸۹ باز می‌گردد، جایزه‌ای که دولت ایران برای سر رشدی تعیین کرده رفته رفته افزایش یافته است. جانشین آیت‌الله خمینی، علی خامنه‌ای، فتوای دومی نیز برای قتل رشدی صادر کرد و آن را همیشگی و تغییرناپذیر اعلام نمود.

تا کنون، هیچ یک از چهره‌های سیاسی رژیم ایران، چه اصلاح‌طلب و چه اصولگرا، به طور علنی فتوای خامنه‌ای و یا جایزه‌ی دولتی برای سر سلمان رشدی را زیر سوال نبرده‌اند.

حتی برخی از چهره‌های اصلاح‌طلب اپوزیسیون که هم‌اکنون در غرب پناهنده‌اند، علیرغم کشتارهایی نظیر «شارلی عبدو» که به نظر بسیاری یک نمونه‌ی دیگر از قتل به دلیل توهین به مقدسات بود، علنا فتوای ۱۹۸۹ خمینی را رد نکرده‌اند.

از صدور فتوای خمینی به این‌سو، رشدی تحت مراقبت پلیس زندگی می‌کند و از چندین توطئه‌ی قتل جسته است. شاید معروف‌ترین اینها عامل ۲۱ ساله‌ی لبنانی ایرانی حزب‌الله، مصطفیا مازح باشد که در حال آماده‌سازی بمب‌کتابی در اتاق هتلی در پدینگتون لندن کشته شد.

از مرگ وی به این‌سو، جمهوری اسلامی ایران از بسیاری از چهره‌های مشهور خارجی که از ایران دیدن می‌کنند دعوت کرده که به آرامگاه وی رفته و ادای احترام کنند. چهره‌های مشهوری نظیر رانی کلمن، بدنساز بازنشسته‌ی آمریکایی از سوی مقامات ایرانی به ایران آورده شد تا به مازح به عنوان اولین شهید ترور رشدی ادای احترام کند.

rushdi1

چندین قتل دیگر نیز در این رابطه اتفاق افتاده و چند تن از مترجمان و ناشران رشدی را در ایتالیا، نروژ، و ترکیه با چاقو زده‌اند اما شاید سورئال‌ترین شهید، ابراهیم عطایی، از مأموران سپاه پاسداران انقلاب باشد که در حال تلاش به قتل رشدی کشته شد. صدها تن در رسانه‌های رسمی ایران مقادیر عظیمی مطلب در این مورد منتشر کردند، از جمله مصاحبه‌هایی با مادر، برادر، و دوستانش و بسیاری از مقامات ارشد ایرانی، که ابراهیم را یک مسلمان معتقد تعریف نمودند که قصد اجرای فتوای خمینی در قتل سلمان رشدی را داشته است.

ماه‌ها پس از انتشار این مصاحبه‌ها، امیرعباس جعفری، یکی از نویسنده‌های اصولگرای افراطی ایرانی، علنا اعلام کرد که این او بوده که شخصیت ابراهیم عطایی را به عنوان کاراکتر اصلی یک رمان پروپاگاندای دولتی به نام «جواز بهشت» خلق کرده است. در عکس‌العملی عجیب، بسیاری از مقامات عالیرتبه‌ی ایرانی نزدیک به خامنه‌ای ادعای نویسنده را انکار کردند و تا امروز نیز تأکید می‌کنند که ابراهیم عطایی وجود خارجی داشته است.

Rushdi2

مخالفان رژیم ایران و کنشگران حقوق بشر بارها از ایالات متحده، بریتانیا، دولت‌های اروپایی خواسته‌اند تا نهادهای مالی ولی فقیه، مربوط به اعلان عمومی سه میلیون دلار جایزه برای قاتل سلمان رشدی را تحریم کنند. در پی قرارداد هسته‌ای ایران با دولت أوباما، بخش عظیمی از این موجودی از سوی ایالات متحده و اتحادیه‌ی اروپا از لیست تحریم‌ها به در آمد اگرچه نقش اینان همچنان در ترور و سانسور و نقض حقوق بشر آشکار است. در ژانویه‌ی ۲۰۱۶، رویترز چندین معامله‌ی اروپایی با کمپانی‌های خامنه‌ای را افشا نمود.

عن الكاتب
نیما راشدان از اولین فعالان اینترنتی ایران بوده است. وی در ۱۹۹۸ به عنوان روزنامه‌نگار هوادار دموکراسی دستگیر و در زندان اوین زندانی شد و یک ماه را نیز در انفرادی گذراند. پس از آزادی به سوئیس مهاجرت کرد و اکنون در اروپای مرکزی ساکن است و به عنوان مخالف رژیم و هدایت‌گر فعالیت می‌کند. وی غالبا به شباهت‌های رویکردی رژیم فعلی ایران و اتحاد جماهیر شوروی در مقالات خود اشاره می‌کند.
تعليقات