به یاد داشتن هولوکاست، از یاد بردن یهودیان

یادبود هولوکاست بدون حضور یهودیان؟ رئیس جمهوری تازه کانادا، رهبر حزب لیبرال، «جاستین ترودو»، این نوع اش را هم امتحان کرد. بیانیه رسمی هفت-جمله ای او در روز یادبود قربانیان هولوکاست، در ۲۷ ژانویه، از «میلیون ها قربانی»، «هولوکاست»، «نازی ها» یاد کرد، بدون اشاره به یهودیان.

برخی از کانادایی ها خشمگین شدند، اما اگر کسی با طنز مرگبار تاریخ آشنا باشد، تعجبی نمی کند. رئیس امور خارجه وقت اتحادیه اروپا، کاترین اشتون انگلستان هم، در ۲۰۱۴ همین کار را کرد.

در بیانیه کوتاه روز یادبود هولوکاست که وی آن سال از سوی اتحادیه اروپا قرائت کرد، کلمه های «یهودی» و «یهودیان» غایب بودند. وبلاگنویس، «ییسرائيل مداد» در این مورد نوشت «بانو اشتون در بزرگداشت هولوکاست سنگ تمام گذاشت، و یهودیان را از میان برداشت.»

به گزارش تایمز اسرائيل، یک همه پرسی عمومی در ایتالیا در ماه ژانویه نشان می دهد که تعداد کسانی که بزرگداشت هولوکاست در دو سال گذشته را «بیفایده» ارزیابی کرده اند دو برابر شده و به ۲۲٪ رسیده است. کسانی که باور داشتند هولوکاست تنها مربوط به یهودیان می شود همچنان ۱۶٪ باقی مانده است. آن تعدادی که می دانستند این مراسم دقیقا به چه اشاره دارد، از ۵۴ به ۴۴٪ کاهش یافته است.

پس از جنگ جهانی دوم، و نابودی یهودیان اروپا به دست نازی ها و متحدان بیشمارشان، کسانی که فریاد «دیگربار، هرگز» تصور کردند که طنین صدای خود را شنیده اند. اما برخی واقعه را از «قساوت بشریت علیه یهودیان»، به «قساوت بشریت علیه بشر» چرخاندند.

نه تنها خاطره ها کمرنگ می شوند، بلکه بدون ارتباط با زمان حاضر، به راه اشتباه می روند. در زمان حاضر، کشور یهود با خطر نابودی روبرو است. تلاش های وی برای حفاظت خود در اغلب موارد به عنوان جنایات جنگی، بازنمایی می شود. در نتیجه، فلسطینی هایی که در چاقوزدن به یهودیان در خیابان های اسرائيل کشته شده اند، ممکن است، نظیر آنچه وزیر خارجه سوئد ماه گذشته ابراز داشت، قربانیان «قتل های فرا-قضایی» به شمار روند.

و اما سوئد، هفت سال از زمانی که تلگراف (بریتانیا) گزارش مهاجرت یهودیان از «مالمو»، سومین شهر بزرگ کشور را منتشر کرد، و از قول جودیت پاپینسکی، از بازماندگان هولوکاست نوشت «هرگز باور نمی کردم دوباره در طول زندگی ام با این همه نفرت روبرو شوم، بخصوص در سوئد»، گذشته است. اما یهودیان مالمو انگشت اشاره را تنها به سوی مسلمانان متعصب و همراهان نژادپرستشان در میان نئونازی ها نمی گیرند. آنها همچنین ایلمار پیپالو، شهردار چپی را نیز… به کوتاهی از حمایت از یهودیان متهم می کنند. به گزارش تلگراف، شهردار گفته است «آنچه یهودیان به عنوان یهودی ستیزی آشکار تصور می کنند، در واقع، بازخورد تاسف بار اما قابل درک عکس العمل به سیاست های اسرائيل در خاورمیانه است».

ولی فقیه

آیت الله علی خامنه ای، ولی فقیه ایران – عنوانی که یادآور «پیشوا» است – نیز دیدگاه خود را در یادبود هولوکاست بیان نمود. خامنه ای، که یهودی ستیزی اش با نفرت از غرب در هم تنیده، بیانیه ای ویدئویی در یادبود هولوکاست در وبسایت رسمی خود منتشر کرد. عنوان آن این بود :‌ «آیا عصر تاریکی به پایان رسیده است؟» (در کشور وی البته به پایان نرسیده است، اما مهم نیست). این ویدئو را وی فارسی-گوی داشت، که انگار خود ولی فقیه باشد، و می گفت:‌ هیچ کس در جهان غرب جرات سخن گفتن از هولوکاست را ندارد، و معلوم نیست که آیا این امر ریشه در واقعیت دارد یا نه. و اضافه می کند:‌ «حتی اگر واقعیت داشته باشد، معلوم نیست چگونه اتفاق افتاده است».

در ابتدای ویدئو رشته تصاویری از کودکان کشته و مجروح فلسطینی دیده می شود و می رسد به تصاویری از هولوکاست. و در همین راستا، اگرچه نه در حریم خامنه ای، یک مسابقه کاریکاتور انکار هولوکاست در ماه ژوئن در تهران برگزار شد و جایزه برنده مسابقه ۵۰۰۰۰ دلار بود. رهبران نظامی و سیاسی جمهوری اسلامی دائما دعوت به نابودی اسرائيل می نمایند و آزمایش موشکی قادر به حمل کلاهک هسته ای انجام می دهند. شعار آنها این است: هولوکاست اتفاق نیفتاده است و ما بر آنیم که کار را خاتمه دهیم.

معضل دفاع از خود یهودیان

در روز یادبود هولوکاست، پرزیدنت اوباما به عنوان اولین ریاست جمهوری آمریکا در سفارت اسرائیل در این خصوص سخنرانی کرد. وی در باره یهودی ستیزی در سطح جهانی هشدار داد و به تعهد آمریکا نسبت به اسرائيل تاکید کرد.

این رویداد پیش از آن بود که اخبار مربوط به جاسوسی سرویس های اطلاعاتی ایالات متحده و بریتانیا از هواپیماهای جنگنده و بدون سرنشین اسرائیل، در هجده سال گذشته، افشا شد. و پیش از آن که دولت اوباما به شرکت های تجاری ایالات متحده یادآوری کند که محصولات جوامع یهودی کرانه باختری نمی بایست برچسب «ساخت اسرائيل» بخورد. اسرائيل نگران آن است که این اقدام، به اقدام اتحادیه اروپا در برچسب زنی به محصولات کرانه باختری، و بایکوت منتهی شود. ممکن است به نظر برسد که از یادبود هولوکاست ممکن است فرد را به یاد بایکوت سال های ۱۹۳۰ بیندازد: اول، یهودیان آلمان مجاز به تجارت نبودند. در قدم بعد، مجاز به زندگی نبودند.

روز یادبود هولوکاست نظرات شمار زیادی از بازماندگان و خویشاوندان قربانیان هولوکاست را مطرح کرد، از جمله خواهر «آنا فرانک»، که گفتند سخنان سیاستمداران غرب، از جمله «دونالد ترامپ»، در مخالفت با مهاجرین، یادآور تهدیدهای هیتلر علیه اقلیت هاست. در ۲۰۰۹، دختر ترامپ، ایوانکا، معاون اجرایی کمپانی های پدرش، به یهودیت افراطی گروید و نام یائیل را برای خود برگزید، و به قول خودش، همراه با همسرش مقاطعه کارش جارد کوشنر و دو فرزندشان شیوه زندگی معتقد و مومنی را پیش گرفته است. اما این قدم، نظرات دونالد ترامپ در خصوص مهاجران را حلال نمی کند. اما «دنیس پراگر» و خاخام «جوزف تلوشکین» در کتاب پرفروش خود «چرا یهودیان؟ دلایل یهودی ستیزی»، که در ۱۹۸۳ منتشر شد، توضیح می دهند که از ۱۹۴۵ «اتحاد سرخ-سبز» (چپ-اسلامیست) اسرائيل ستیز و یهودستیز، جای «سرخ-سیاه» (کمونیست-نازی) ۱۹۳۰ را در یهودی ستیزی گرفته است.

«مانفرد گرستنفلد» در کتابی که در ۲۰۰۹ منتشر کرد، سوء رفتار با خاطره هولوکاست، هشدار داد که نه تنها انکار هولوکاست، بلکه اجازه به حذف یهودیان، و یا مشابه سازی یا برابرسازی و مسخ و مخدوش سازی مساله یهودی ستیزی، نظیر «فلسطینی ها مشابه یهودی ها، اسرائيلی ها مشابه نازی ها» از جمله اقدام های مبنی بر انکار هولوکاست است.

حذف یهودیان از یادبود هولوکاست نشانه شروع حذف یهودیان و سرزمین آنان است.

عن الكاتب
«اریک روزنمن» از مدیران کمیته «CAMERA» در واشنگتن است، کمیته معطوف به دقت نظر گزارشات آمریکا در امور خاورمیانه. وی سردبیر پیشین « B'nai B'rith»، مجله ماهانه بین المللی یهودیان است.
تعليقات