بی هیچ شواهدی : ناتوانی رسانه در رویکرد به ناپدید شدن خاشقچی

اطلاعات مربوط به این مرد بسیار کمتر از آن است که پیرامونش دیپلماسی بین المللی شکل بگیرد.

جمال خاشقچی، روزنامه نگاری که ظاهرا بیرون کنسولگری سعودی در ترکیه، جایی که قرار بوده برگه های طلاق خود را تحویل بگیرد ناپدید شد، کیست؟

به گفته خودش، از حامیان آ ک پ، منتقد دولت کنونی سعودی، و از مخالفان استبداد است. اما این چگونه ممکن است؟ در انجمن آزادی اسلو، وی علیرغم نقش آشکارا فاسد این حزب در انتخابات، و علیرغم این که به ابزار اصلی استبداد اردوغان تبدیل شده است، «آک پارتی» را «یک حزب پیشرفته» خواند. اگر متن بخشی از مصاحبه اخیر خاشقچی با ست فرانتزمن را بخوانید، به نظر آدمی منطقی و معقول می آید که از تسلط سلفی ها بر خوانش از اخوان المسلمین انتقاد می کند، از مقابله شاهزاده محمد بن سلمان علیه سلفی ها و نهاد مذهب حمایت می کند، و صدای خود را علیه گستره وسیع شبیخون عربستان سعودی بر منتقدین بلند می کند. درست اندک زمانی پیش از ناپدید شدن، به گفته خود وی، خاشقچی اسرائیلی ها را متهم می کند که «فلسطینیان را از حق مقاومت محروم می کنند».

تا کنون این ماجرا به گوش جهانیان رسیده است. فیلم های ویدئویی نشان می دهند خاشقچی به داخل کنسولگری عربستان سعودی می رود اما هیچ فیلمی خروج او را نشان نمی دهد. روزنامه نگاران رویترز محل را وارسی کرده اند و هیچ چیزی نیافته اند. ترکیه، عربستان سعودی را متهم کرده است که مغز متفکر شکنجه و قتل این روزنامه نگار است؛‌ مقامات ترکیه خواهان بازرسی کنسولگری شده اند. آنها می گویند که ۱۵ تن از اهالی عربستان سعودی با هواپیماهای خصوصی به کشور [ترکیه] پرواز کرده اند، خاشقچی را کشته اند، و قطعات جسد او را در چند چمدان از کشور خارج کرده اند. خالد بن سلمان سفیر عربستان سعودی در ایالات متحده این اتهامات را رد کرده است؛ ولیعهد اعلام کرده می خواهد بداند خاشقچی کجاست. معلوم نیست که او أصلا در جریان عملیات مربوط به خاشقچی گذاشته شده باشد.

سپس، یک منبع نزدیک به خاندان سلطنتی اذعان داشت که سعودی ها خاشقچی را ربوده اند، اما او زنده است و مانند شماری دیگر از منتقدان جنجالی و بخصوص آنها که متهم به روابط با کشورهای دشمن، مانند قطر، هستند، در زندانی در محلی نامعلوم نگه داشته می شود.

متن کامل را در لینک زیر مطالعه کنید
https://blogs.timesofisrael.com/without-evidence-the-medias-failings-in-response-to-khashoggis-disappearance/

عن الكاتب
«ایرینا سوکرمن» در ۲۰۰۹ از دانشکده حقوق دانشگاه فوردهام با درجه دکترا فارغ التحصیل شد و مدرک کارشناسی خود را در مطالعات بین المللی/بینافرهنگی و مطالعات خاورمیانه از دانشگاه فوردهام در ۲۰۰۶ گرفته است. مشاوره حقوقی وی بر حقوق بشر و امور امنیتی و اکثرا در کشورهای مسلمان متمرکز است. وی همچنین در روابط دیپلماتیک و ارتباط-سازی میان جوامع مختلف مشارکت می کند.
تعليقات