تحریکات خطرناک حزب الله

تصویر: یک حامی حزب الله دربیست و سومین سالگرد عقب-نشینی اسرائیل از جنوب لبنان در ۲۵ مه ۲۰۰۰،  «روز آزادی»، با پرچم ایران در مقابل خودرو زرهی در حال عبور اسرائیلی، مرز لبنان و اسرائیل، روستای «کفار کیلا» در جنوب کشور، ۲۵ مه ۲۰۲۳. (AP Photo/Mohammed Zaatari)
تصویر: یک حامی حزب الله دربیست و سومین سالگرد عقب-نشینی اسرائیل از جنوب لبنان در ۲۵ مه ۲۰۰۰، «روز آزادی»، با پرچم ایران در مقابل خودرو زرهی در حال عبور اسرائیلی، مرز لبنان و اسرائیل، روستای «کفار کیلا» در جنوب کشور، ۲۵ مه ۲۰۲۳. (AP Photo/Mohammed Zaatari)

وقتش رسیده که شورای امنیت سازمان ملل علیه این گروه تروریستی که جان مردم اسرائیل و لبنان را به خطر انداخته، اقدام کند.

«یوآو گالانت» وزیر دفاع اسرائیل، اوایل ماه جاری حین بازدید از ناحیهٔ ناآرام «کوه کبوتر» در مرز لبنان، علیه ایجاد درگیری به حزب الله هشدار داد. گالانت در بیانیهٔ ویدئویی خطاب به حسن نصرالله، رهبر حزب الله گفت «خطا نکن.»

گالانت گفت «در گذشته اشتباهاتی کرده-ای؛ هزینهٔ بسیار سنگینی پرداخته-ای. اگر درگیری یا زدوخوردی اینجا پیش آید، ما لبنان را به عصر حجر بازمی-گردانیم. از بکارگیری تمام قدرت خود ابا نخواهیم کرد و ذره ذرهٔ حزب الله و لبنان را اگر لازم باشد خواهیم فرسود»، و افزود «اشتباه نکن؛ خواهان جنگ نیستیم، اما آماده-ایم از سربازان و از حاکمیت خود دفاع کنیم.»

هشدار صریح گالانت شایستهٔ توضیحی است که با علت تنش-های موجود آغاز می-شود: تحریکات حزب الله.

در ماه مارس امسال، یک عامل تروریستی لبنان با عبور از گشت مرزی و سامانه-های تشخیص الکترونیکی وارد اسرائیل شد. پس از آنکه ۶۰ کیلومتر به سمت جنوب در مسیر تقاطع مقیدو پیش رفت، یک وسیلهٔ پیچیدهٔ انفجاری که معمولاً حزب الله بکار می-برد را در محل کاشت. [در پی انفجار آن] یک نفر دچار جراحات سنگین شد. در نهایت نیروهای امنیتی اسرائیل تروریست مزبور را کشتند.

در ۶ آوریل امسال، ۳۴ راکت از لبنان به اسرائیل پرتاب شد که بزرگترین رگبار راکت از جنگ ۲۰۰۶ به اینسو بود. ارتش اسرائیل گفت حمله توسط گروه تروریستی فلسطینی حماس انجام شد. با اینحال، بدون اجازهٔ حزب الله که جنوب لبنان را در کنترل دارد، انجام چنین حمله-ای ممکن نمی-بود. روز پیش از آن اسمعیل هنیه، رهبر حماس، با حسن نصرالله دبیرکل حزب الله در لبنان ملاقات کرده بود.

در ماههای آوریل و مه حزب الله در ناحیه-ای از خط آبی که در سمت اسرائیل واقع شده دو چادر برپا کرد، و در آنها شبه-نظامیان مسلح گمارد. از آن موقع، یکی از چادرها برچیده شده اما دیگری هنوز بر جا است. نصرالله در سخنرانی تلویزیونی خود به مناسبت بیستمین سالگرد تخاصمات ۲۰۰۶ با اسرائیل، با افتخار گفت «اسرائیل جرأت اقدام علیه این چادرها ندارد زیرا به عواقب آن واقف است»، و افزود این چادر «در راستای منافع حزب الله و لبنان برپا شده است.»

حزب الله همچنین کانتینرهای حمل و نقل در امتداد خط آبی قرار داده که بسیاری از آنها تبدیل به پاسگاه دائم نظامی شده-اند.

متن کامل را در لینک زیر مطالعه کنید
https://blogs.timesofisrael.com/hezbollahs-dangerous-provocations/?_gl=1*nwf411*_ga*MTMzNTcxOTIxNi4xNjY3NjAwNzk4*_ga_RJR2XWQR34*MTY5MjkwMzAzOS4xMzUwLjEuMTY5MjkwMzI2My4wLjAuMA..

ﺩﺭﺑﺎﺭﻩ ﻧﻮﯾﺴﻨﺪﻩ
«آرون جیکوب» رئیس امور دیپلماتیک کمیتهٔ یهودیان آمریکا (AJC) است. او از ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۲ معاون نمایندهٔ دائم اسرائیل، مقامی معادل سفیر کشور، در سازمان ملل بود.
ﻣﻄﺎﻟﺐ ﻣﺮﺑﻮﻃﻪ