تشکیلات خودگردان فلسطینی بر اساس این دلیل اسلامی می بایست سلیم سویدان را آزاد کند

قصد من این نیست که بگویم تشکیلات خودگردان فلسطینی می بایست روزنامه نگار فلسطینی و فعال جنبش وساتیا، سلیم سویدان را آزاد کند چون بیگناه است و قانون را زیر پا نگذاشته است. این کاری که وکیل اش می کند. خبرگزاری معان اعلام کرده است که منبع خبری گزارش همکاری سرویس امنیتی فلسطینی با اسرائيل در یافتن پنج نفری که متهم به همکاری با حلقه های حماس و قتل ایتام و نعاما هنکنی که اکتبر گذشته در جاده های کرانه باختری اتفاق افتاد، سلیم سویدان نبوده است.

قصد من این نیست که بگویم سویدان می بایست به دلایل انساندوستانه آزاد شود زیرا وضعیت جسمی اش نیاز به مراقبت های پزشکی دائم دارد که در زندان دسترسی به آن ممکن نیست. این کاری است که خانواده اش می کنند.

قصد من این نیست که بگویم سویدان می بایست آزاد شود زیرا یک روزنامه نگار در یک کشور دموکراتیک می بایست از آزادی رسانه ای برخوردار باشد. این کاری است که انستیتوی جهانی مطبوعات و همکاران سویدان می کنند. مدیر دفاع و روابط عمومی آی پی آی، استیون ام. الیس گفت «زندانی کردن روزنامه نگارانی که مسائل حساس اجتماعی را گزارش می کنند، ناقض دموکراسی است». الیس اضافه کرد «تشکیلات خودگردان فلسطینی می بایست به جای بازداشت خبرنگاری که گزارش خبری ارائه داده است، در صورتی که خبر مربوط واقعیت ندارد، از حق خود برای انکار خبر استفاده می کرد. سویدان نمی بایست با یک حکم خودسرانه به مدت طولانی در زندان بماند. از تشکیلات خودگردان فلسطینی می خواهیم وی را بلافاصله وقت آزاد کنند».

عضو هیات اجرایی آی پی آی، داوود خطاب، از روزنامه نگاران معتبر فلسطینی، نیز درخواست آزادی فوری سویدان را نمود. وی گفت «ذات بنیادین آزادی بیان ایجاب می کند مقامات امنیتی از دخالت و ایجاد فشار و سرکوب روزنامه نگاران و خبرگزاری ها خودداری کنند. بازداشت سلیم سویدان و ایجاد فشار بر رسانه های گوناگون نقض آشکار از قوانین بنیادین فلسطینی و تعهدات دولت فلسطین است».

قصد من این نیست که بگویم سویدان می بایست آزاد شود زیرا از فعالان وساتیای میانه رو است که برای آشتی، حل اختلاف، و صلح از طریق مذاکره و راه های غیر خشونت‌ آمیز تلاش می کند. دیگران این کار را می کنند.

قصد من این نیست که بگویم سویدان می بایست آزاد شود زیرا اتهاماتی که دادستان تشکیلات خودگردان فلسطینی در نابلس ردیف کرد از جمله «افترا به مقامات رسمی، خبرسازی و انتشار خبر دروغ، نقض قوانین مطبوعات فلسطین، انتشار مطالب بدون در نظر گرفتن مسؤولیت های ملی، نقض اخلاق روزنامه نگاری، انتشار مطالب تحریک آمیز، و انتشار مطالبی که به اتحاد ملی آسیب می رساند» هیچ یک بر اساس مدرک مستند و محکمه پسند در هیچ دادگاه هیچ کشور دموکراتیک نیست.

قصد من این نیست که بگویم سویدان می بایست آزاد شود زیرا انسان نیکی است که امکان ندارد با نیت سوء دست به اعمالی که به آن متهم شده است زده باشد. دوستانش این شهادت را می دهند.

آنچه مایلم بگویم این است که تشکیلات خودگردان فلسطینی با انکار همکاری خود با مقامات اسرائيلی در مقابله با تروریسم در واقع به تروریست ها می باوراند که کنترل دست ایشان است و مردم فلسطین ایشان را قهرمان می دانند. تشکیلات خودگردان فلسطینی می بایست شهامت داشته باشد و به مردم بگوید که البته که سرویس های اطلاعاتی اش با اسرائیل برای ردیابی تروریست های مظنون به قتل یک پدر و مادری که هیچ گناهی به جز یهودی بودن نداشته اند، در مقابل چشمان فرزندانشان همکاری کرده است و بار دیگر نیز این کار را خواهد کرد زیرا قرآن قتل بیگناهان را حرام می داند.

تشکیلات خودگردان فلسطینی نمی بایست شرمنده باشد از این که با صراحت بگوید که سیاست اش مقابله با تروریسم در فلسطین است، چه علیه مسلمانان باشد، چه مسیحیان، و چه یهودیان. این پیام، که تروریسم با جهادیسم متفاوت است و اعمال خشونت غلط است، می بایست بیش از این ها در میان مردم فلسطین و اسرائيل و در میان جامعه جهانی طنین انداز شود.

عن الكاتب
محمد داجانی پژوهشگر در موسسه پژوهشی « The Washington Institute for Near East Policy» است که جنبش وساتیا اسلام میانه رو را پایه گذاشته و پیش از این استاد علوم سیاسی در دانشگاه القدس اورشلیم بوده است.
تعليقات