تنها اثر تیم ترامپ وخامت بیشتر مناقشات اسرائیل و فلسطینیان بوده

بیشمار صفحات کاغذ سیاه شده تا پیرامون «طرح صلح» معروف دولت ترامپ در خصوص مناقشات اسرائیل و فلسطینیان گمانه-زنی شود. اما پس از دو سال و نیم که از عمر این دولت گذشته، طرح همچنان رونمایی نشده است.

و با اتفاقاتی که در هفته اخیر روی داد، ممکن است هرگز رونمایی نشود.

در نیمه های ماه مه کاخ سفید اعلام کرد بخش اقتصاد طرح را در کنفرانس بحرین ماه جاری رونمایی خواهد کرد – و بخشهای بعدی در پی خواهد آمد. اما این مربوط میشد به پیش از زمانیکه «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر، به شکل حیرت آوری از تشکیل دولت ائتلافی تازه اسرائیل عاجز ماند، و به جای آن تصمیم گرفت اسرائیل را بلافاصله به پرتگاه دور جدیدی از انتخابات بیندازد.

از آنجایی که تیم ترامپ مایل نیست نتانیاهو و دیگر متحدان خود در حزب «لیکود»‌ را با هیچگونه مخاطره سیاسی روبرو کند، به نظر میرسد با تعیین ۱۷ سپتامبر برای انتخابات تازه اسرائیل، اکنون تیم مزبور بار دیگر طرح را به تاخیر بیندازد. و تا زمانی که دولت بعدی اسرائیل در ماه اکتبر بواقع تشکیل شود، ما خود تنها یک سال با انتخابات ایالات متحده فاصله خواهیم داشت. و هنگامیکه کارزار انتخاباتی وی شروع شود، هیچ معلوم نیست دولت بخواهد خود را درگیر خاورمیانه بکند.

اگر این طرح هرگز روی روز را نبیند، هیچیک از دغدغه-مندان صلح اشکی نخواهد ریخت. بنا به گفتار و کردار ایشان تا کنون، ۱۰۰٪ مشخص شده است که تلاشهای تحت نظر «جراد کوشنر» و «دیوید فریدمن» در راستای تلاشی خیرخواهانه در تنظیم راه حلی صلح آمیز، پایدار، و کارآ برای مناقشات اسرائیل و فلسطینیان نیست. برعکس، این طرح برای تنبیه و طرد فلسطینیان، و استقبال از مواضع افراطی جنبش شهرک-سازی تنظیم شده تا به جناح راست اسرائیل در تحکیم اِشغال و ممانعت از تاسیس یک کشور فلسطینی در کنار کشور اسرائیل کمک کند.

حتی اگر هرگز چشم جهانیان به جزئیات این طرح نیفتد، میدانیم هر چه تا کنون این کاخ سفید به زبان و عمل آورده به مناقشه دامن زده و آینده درازمدت هر دو ملت را به خطر انداخته است. از قطع کمکهای بشردوستانه به فلسطینیان و شناسایی یکجانبه حاکمیت اسرائیل بر اورشلیم، تا امتناع از حمایت از راه حل دو کشور برای دو ملت و حتی به رسمیت شناسی موجودیت اِشغالگری، دولت ترامپ به شهرک سازی خزنده در «کرانه باختری» قدرت بخشیده و پایه‌ی دورنمای صلح را سست کرده است.

در مصاحبه ای بسیار افشاگرانه که این هفته انتشار یافت، «کوشنر» در ارتباط با اعمال فوق و تاثیرات آن به باد سوال گرفته شد.

متن کامل را در لینک زیر مطالعه کنید
https://blogs.timesofisrael.com/the-trump-team-is-only-making-the-israeli-palestinian-conflict-worse/

عن الكاتب
جرمی بن-عمی مدیر اجرائی سازمان «جی استریت» در آمریکا
تعليقات