جامعه‌ی یهودیان بارسلونا محکوم به فنا نیست

بارسلونا، اسپانیا (تلگرام یهود) – در پی تهاجمات هولناک تروریستی اخیر به شهر من، خاخام ارشد ما اعلام کرد که جامعه‌ی یهودی بارسلونا «محکوم به فنا» است و ما را تشویق کرد که در اسرائیل زمین و ملک بخریم. با حفظ سمت، ایشان در اشتباهند.

من ۳۴ ساله‌ام و از ۴ سالگی در بارسلونا زندگی کرده‌ام. به مدرسه‌ی روزانه‌ی یهودی، دبیرستان، و سپس به دانشگاه بارسلونا رفته‌ام. در طول سه سال گذشته، افتخار داشته‌ام که در مقام مدیر جامعه‌ی یهودی بارسلونا خدمت کنم.

من با تاریخ این جامعه‌ و مردم‌اش به خوبی آشنایم. سال آینده، صدمین سال استقرار دوباره‌ی این جامعه را، در پی تعبید ۱۴۹۲، جشن خواهیم گرفت. در صد ساله‌ی گذشته، یهودیان از سراسر جهان مشتاق بوده‌اند که نقشی در جامعه‌ی ما به عهده داشته باشند. یهودیان ترک و یونانی که در جنگ جهانی اول به اینجا وارد شدند؛ کنشگرانی که در جنگ داخلی اسپانیا شرکت کردند؛ یهودیانی که از اروپای یهودستیز گریختند؛ یهودیان مراکش که پس از استقلال میهن خود به اینجا آمدند؛ یهودیان آمریکای لاتین؛ ‌و شمار زیادی از اسرائیلی‌هایی که عاشق شهر ما شدند.

بارسلونا یک دیگ درهم جوش سرزنده‌ی یهودی است. ما از نقطه‌‌نظر مذهبی کثرت‌گرا هستیم، چهار کنیسا داریم که هر یک رویکرد متفاوتی به یهودیت دارند. مثل یهودیان همه‌ جای دنیا، دوست داریم با هم درگیر بحث و جدل شویم. با این وجود یکی از چیزهایی که ما را به هم می‌پیوندد عشق به این شهر است.

دلیل هم داریم. بارسلونا هم‌معنای همبستگی، خوشامدگویی، صلح، گوناگونی فرهنگی است. شهری است مدرن برای گردشگران، سرشار از فرصت‌های مغتنم برای تجار، مکه‌ی دوستداران تاریخ، ‌هنر، معماری، فوتبال، و مناظر زیبای کارت پستالی. ما شهرمان را با افتخار به مهمانان خارجی نشان می‌دهیم. عاشق گوش دادن به مکالمات عبری‌ در مرکز شهریم. از فرهنگ غنی شهر لذت می‌بریم و و غنای آن شریکیم. بارسلونا واقعا یک شهر بین‌المللی است؛‌ عجیب نیست که کشته‌شده‌های حمله‌ی تروریستی از ۳۴ کشور مختلف بودند.

از ۱۹۷۷، با رسیدن دموکراسی به کشور ما، جامعه‌ی یهودیان نقشی فعال در حیات اجتماعی، فرهنگی، مذهبی جامعه‌ی کلان شهر بازی کرده است. ما روابط نزدیکی با نهادهای دولتی در تمام سطوح آن داریم – بارسلونا، کاتالونیان، اسپانیا. در کنیسای بارسلونا برنامه‌هایی برای عموم برگزار می‌شود. مراسم جشن «خنوکا» را در خیابان‌ها برگزار کرده‌ایم. سالانه یادبود هولوکاست در پارلمان کاتالان برگزار می‌کنیم. هر ساله، صدها مدرسه دانش‌آموزان خود را به کنیسا می‌آورند تا به آنها درباره‌ی یهودیت و اهمیت تاریخ در جامعه‌ی خود بیاموزیم. ما از اولین نقش‌آفرینان گفتمان همکاری‌های بینامذهبی بوده‌ایم. در واقع، امسال، معلم تورات و تلمود ما رئیس گروه رسمی بینامذهبی کاتالونیا است.

ما اکنون شاهد رستاخیز فرهنگ یهودی هستیم. برای مثال، نویسندگان یهودی محلی کتاب‌های دانشگاهی و رمان به انتشار رسانده‌اند. سال گذشته اولین فستیوال ادبیات یهودی را برگزار کردیم. امسال نوزدهمین سالگرد فستیوال فیلم‌های یهودی بارسلونا است. موزه‌ی یهودیت و مرکز مطالعات گیرونا، در نزدیکی بارسلونا، محلی است برای مکاشفات تاریخ یهودیت قرون وسطای کاتالان، که شامل خاخام اعظم، موشه بن نخمان، رامبان هم می‌شود. شمار زیادی از نواحی شهری در روز اروپایی فرهنگ یهودیت شرکت می‌کنند.

کاتالونیا میزبان هیبرایست‌های بااستعداد، شاگردان دانشکده‌ی عبری دانشگاه بارسلونا است – از قدیمی‌ترین کرسی‌های دانشگاه – و نیز نویسندگان مشهور و تاریخدانانی که تجربه‌های باارزش در یهودیت و تاریخ یهودیان کاتالان دارند، است. این رسم همچنین بر توجه روزافزون اجتماعات عمومی کاتالان در مسائل یهودی، که می‌بینیم تبدیل به کنجکاوی‌های معنوی، تاریخی و روشنفکری می‌شود. کوتاه سخن این که حیات یهودی در بارسلونا سرزنده و پرجوش است.

وحشت تروریسم با خود شوک و غمی عظیم برای بارسلونا به همراه آورد، همانگونه که در دیگر شهرهای اروپا اتفاق افتاد. شکی نیست که این روزها، برای ما روزهایی دشوار است، و برای قربانیان گریه می‌کنیم و دعا می‌خوانیم. ما در مسائل امنیتی با مقامات مسؤول، که همیشه پاسخگو بوده‌اند،‌ و نیز با همسایه‌ّهای غیریهودی که همیشه با ابراز همبستگی کرده‌اند، نهایت همکاری را می‌کنیم.

هدف تروریست‌ها ترساندن ما است. بارسلونا، نترسیده است. جامعه‌ی یهودیان اینجا،‌ نترسیده است. این اقدامات مذبوحانه‌ی خشونت‌آمیز ما را در تصمیم به ماندن و پربار کردن جامعه‌ی یهودی در این شهر بی‌نظیر، مصمم‌تر می‌کند. ما یهودیان بارسلونان صد سال است که در جامعه‌ی رستاخیزی‌مان زندگی کرده‌ایم. از همینجا جایی نخواهیم رفت.

عن الكاتب
«ویکتور سورنسن» مدیر انجمن اروپایی حفظ و اشاعه‌ی فرهنگ و میراث فرهنگی یهودی و سخنگوی جامعه‌ی یهودیان بارسلونا است.
تعليقات