حملهٔ موشکی بعدی ایران

تصویر: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در تمرینات نظامی ۲۹ ژوئیه ۲۰۲۰ موشکهای بالستیک زیرزمینی شلیک می-کند. (IRGC via AP)
تصویر: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در تمرینات نظامی ۲۹ ژوئیه ۲۰۲۰ موشکهای بالستیک زیرزمینی شلیک می-کند. (IRGC via AP)

موفقیت شگرف نیروی هوایی اسرائیل و متحدانش در شب ۱۳ آوریل نمی-بایست چشم ما را به روی خطر پیشِ رو ببندد.

۷ اکتبر پیش-نمایشی آخرالزمانی از پایان کار کشور موجود اسرائیل به دست داد. ۱۳ آوریل پیش-نمایش هوایی آخرالزمانی را به نمایش گذاشت. اگر یکی از چند موشکی که موفق شد از سپر دفاع هوایی اسرائیل بگذرد، کلاهک هسته-ای داشت، نتیجه-ای خانمان‌-برانداز به دنبال داشت. به همین خاطر دستاورد شگرف نیروی هوایی اسرائیل و متحدانش در شب حملهٔ موشکی ایران نمی‌-بایست چشم ما را به روی خطر پیشِ رو ببندد.

حملهٔ پهبادی و موشکی ایران به اسرائیل دست کم از سه زاویه بی‌-سابقه بوده است.

اول، حمله-ای آشکار، قدرتمند، و مستقیم از قلمرو ایران به اسرائیل بود. جمهوری اسلامی ایران بیش از ۳۰۰ موشک و پهباد را به شکلی هماهنگ شلیک کرد تا تقریبا همزمان بر فراز اسرائیل منفجر شوند. چنین حمله-ای را نمی-توان چیزی به جز اعلان جنگ تلقی کرد.

دوم، ۱۲۰ موشک بالستیک میان-برد که شب ۱۳ آوریل ۲۰۲۴ به اسرائیل شلیک شد، یکی از بزرگترین رگبارهای موشکی تاریخ، و قطعاً بزرگترین در تاریخ منطقه است. در مقایسه، در «جنگ شهرها» که در ۱۹۸۸ پایان جنگ ایران و عراق را رقم زد، صدام حسین بیش از ۲۰۰ موشک کوتاه-برد اسکاد به دهها شهر ایران شلیک کرد اما این شمار را در طول دو ماه و میانگین روزانه ۳ موشک شلیک کرد. ایران نیز با شلیک بیش از ۱۰۰ موشک در بازهٔ مشابه تلافی کرد. سه سال بعد، در عملیات طوفان صحرا، صدام در یک بازهٔ زمانی سه هفته-ای حدود ۴۰ موشک اسکاد کوتاه-برد به اسرائیل شلیک کرد (در کل ۹۰ موشک به کشورهای منطقه شلیک کرد). شدیدترین حملهٔ هوایی روسیه به اوکراین در دو سال گذشته شامل ۱۵۰ پرتابه بوده که بخش اعظم آن موشک کروز و پهباد بوده است.

سوم، ابعاد عظیم این حمله با موفقیت خارق العادهٔ رهگیری آن مطابق شد. چهل سال پیش به رونالد ریگان رئیس جمهور وقت ایالات متحده که می-خواست با یک طرح جسور دفاع موشکی از منطق خوفناک «تخریب قطعی دوجانبه» بگریزد، خندیند و گفتند «توهم جنگ ستارگان» دارد.

متن کامل را در لینک زیر مطالعه کنید

https://blogs.timesofisrael.com/the-next-iranian-missile-attack/

ﺩﺭﺑﺎﺭﻩ ﻧﻮﯾﺴﻨﺪﻩ
«دکتر جسی فریس» نایب رئیس استراتژی انستیتوی دموکراسی اسرائيل و نویسنده است و آخرین عنوانی که به قلم او منتشر شده « در یک خاورمیانهٔ هسته-ای اسرائیل چگونه می-تواند دوام بیاورد» است.
ﻣﻄﺎﻟﺐ ﻣﺮﺑﻮﻃﻪ