در ابتدا: حزب الله حزب الله. نصرالله نصرالله.

حزب الله، یا «حزب خدا»، یا «جنبش مقاومت اسلامی» یا «تشکل مستضعفین روی زمین» یا «سازمان عدالت انقلابی» و یا چند تایی دیگر از عبارات «انگیزه بخش و تهییجی»، یک حزب سیاسی و شبه نظامی شیعی اسلامی در لبنان است. هدف اصلی آن جنگ علیه اسرائیل و «آزادسازی» سرزمین و کشور اسرائیل و نیز مقاومت در مقابل تاثیرپذیری از غرب، در تمام اشکال آن است. این گروه نزدیک به چهل سال است که فعالیت دارند و با تروریسم و افراطیگیری، که فراتر از نمایشات ظاهری است، برای خود شهرتی بهم زده‌ اند. نیروی جنگنده قابل توجهی گرد آورده اند و زرادخانه ای ساخته اند که هر دشمن بالقوه ای را مشوش می دارد. همینقدر می توان گفت که اینها مثل هر گروه معمول افراطی خاورمیانه دیگر که با یک مشت رزمنده و چند تا کلاشینکف عقب وانت تویوتا دور اینورآنور دور می‌ زنند،‌ نیستند. اما اینها همه از کجا شروع شد و در منطقه چه خبر بود که این آتش را شعله ور کرد؟

دو کاتالیزور اصلی در تشکیل حزب الله مؤثر بوده است. اولی، تجاوز اسرائیل در ۱۹۸۲ و یا «جنگ اول لبنان»، که شرایط را برای رفتارهای اسرائیل ستیز و نفرتی آماده کرد که از گروه های مقاومت معمول موجود فلسطینی فراتر می رفت. پس از دوره ای که شامل تهاجمات و پاتک های بیشمار میان نیروی دفاعی اسرائيل و سازمان آزادیبخش فلسطین روی داد، صبر اسرائیل لبریز شد. این نکته هم حائز اهمیت است که قطره‌ آخری که جام را لبریز کرد، موجه یا ناموجه، سوء قصد به جان شلومو آرگوف، سفیر وقت اسرائیل در بریتانیا بود. به محض آن که نیروی دفاعی اسرائيل اقدام به تجاوز به خاک این کشور کرد و دریافت که هدف اولیه ایشان به احتمال بسیار غیرقابل وصول است، توافقی مبنی بر خروج از خاک این کشور با بیروت امضا کرد اما به حضور در جنوب لبنان ادامه داد تا از مرزهای شمالی خود مراقبت کرده باشد. ۱۵ سالی که پس از آن آمد، شامل زدوخوردهای متوالی میان نیروی دفاعی اسرائیل و نیروهای مسلمان مقاومت لبنان به رهبری حزب الله بود.

کاتالیزور شماره دو: انقلاب ۱۹۷۹ ایران. این برای منطقه، زمانی بسیار پرتشنج بود و تاثیری بسیار حساس بر لبنان بر جای گذاشت.

متن کامل را در لینک زیر مطالعه کنید

https://blogs.timesofisrael.com/the-beginning-hezbollah-hezbollah-nasrallah-nasrallah/

عن الكاتب
«جاش لین» از اهالی دالاس تکزاس است که هم اکنون در حیفا زندگی می کند. وی علاقه ای وافر به پژوهش و نگارش پیرامون موضوعات گوناگون مربوط به اسرائیل، تاریخ یهودیت، و به طور کل، فرهنگ یهودی دارد. از این گذشته، وی یک کارآفرین پرانگیزه است و به نوشتن در مورد اقتصاد و عرصه شرکت های نوپای اسرائيل ادامه خواهد داد.
تعليقات