در چالش با اسرائیل، ایران آماده خطر کردن است

آمادگی رژیم در افزایش سطح خشونت برای وضعیت استراتژیک اسرائیل تغییری چشمگیر است.

در پاسخ به حمله یکشنبه اسرائیل به هدف های ایران در نواحی دمشق، لشکر قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی موشک برد-متوسط زمین به زمین به محدوده کوه خرمون در اسرائیل شلیک کرد. ظاهرا این حمله از مدت ها پیش طراحی شده بوده و به تایید رژیم ایران در تهران رسیده بوده است. این موشک از سوی گنبد آهنین اسرائیل خنثی شد.

این اولین بار نیست که ایران در مقابل حمله هوایی اسرائیل به هدف ایرانی در سوریه، برخورد نشان داده است. در ۱۰ مه ۲۰۱۸، لشکر قدس بیش از ۳۰ راکت گراد و فجر به سمت اسرائیل شلیک کرد. بیشتر آنها در داخل قلمرو سوریه سقوط کردند، اما برخی نیز از سوی اسرائیل خنثی شدند بی آن که منجر به تلفاتی شوند. با این حال، این بار، لشکر قدس یک موشک دقیقتر زمین به زمین، به جای حومه بلندی های جولان، به سمت ناحیه خرمون شلیک کرد. به علاوه، این حمله موشکی در روشنی روز صورت گرفت. اهمیت شلیک موشک در طول روز آن است که حضور صدها گردشگر اسرائیلی در ناحیه پیست اسکی برای لشکر قدس مسلم بوده است.

این حمله نشان از آمادگی ایران به افزایش سطح خشونت و خطرکردن بیشتر در مقابل برخورد اسرائیل، و در نتیجه، احتمال زدوخورد نظامی با اسرائیل دارد. اگر گزارش هایی مبنی بر این که برخی از هدف های حملات هوایی اسرائیل نزدیک به ساختمان محل فرماندهی لشکر قدس در ناحیه دمشق بوده درست باشد، از نقطه نظر ایران، به آن معناست که دیگر تحمل حمله های اسرائیل را ندارد.

و اکنون با پایان سیاست ابهام اسرائیل در رابطه با پذیرش مسؤولیت عملیات نظامی و آمادگی در به عهده-گیری مسؤولیت مستقیم حمله های خود به هدف های ایران در سوریه، مساله دقیقا همین است.

بنابرین، در این مرحله به نظر می آید که ما در رابطه با رویکرد اسرائیل با ایران در سوریه با وضعیت استراتژیک تازه ای مواجه هستیم که در اساس آن این خطر نهفته است که ایران، از طریق لشکر قدس، رویکرد خود به حمله های اسرائیل در سوریه را افزایش بخشد و حتی آماده ورود به جنگی محدود با اسرائیل باشد.

این اتفاقی نبود که مطبوعات ایران بیانیه امیر سرتیپ خلبان عزیز نصیرزاده فرمانده نیروی هوایی ایران را منتشر نمودند که گفته بود «جوانان ایران نیروی هوایی در آمادگی کامل به سر می برند و بی صبرانه منتظر مقابله با رژیم صیونیست و محو آن از روی زمین اند».

متن کامل را در لینک زیر مطالعه کنید
https://blogs.timesofisrael.com/iran-is-ready-to-take-risks-in-its-struggle-with-israel

عن الكاتب
ژنرال بازنشسته دکتر شیمعون شاپیرا از پژوهشگران ارشد مرکزامور عمومی اورشلیم است. وی در مقام وزارت ارتش و رئیس کارکنان وزارت خارجه نخست وزیر اسرائیل خدمت کرده است. وی کتاب اینترنتی مرکز اورشلیم به نام ایران: از چالشی منطقه ای به خطری جهانی را ویرایش کرده است.
تعليقات