دموکراسی در ملل مدیترانه: ترکیه و اسرائیل

تصویر: آنکارا، ترکیه، کودتای نافرجام، جمعه شب، ۱۵ ژانویهٔ ۲۰۱۶، تانک-ها در مقابل مردمی که می-کوشند آنها را متوقف کنند، موضع می-گیرند. (AP Photo/Burhan Ozbilici)
تصویر: آنکارا، ترکیه، کودتای نافرجام، جمعه شب، ۱۵ ژانویهٔ ۲۰۱۶، تانک-ها در مقابل مردمی که می-کوشند آنها را متوقف کنند، موضع می-گیرند. (AP Photo/Burhan Ozbilici)

سفیر ترکیه در اسرائیل در سالگرد کودتای نافرجام در کشور خود، خاطرات خویش را بیاد می‌-آورد، و روابط با اسرائیل را تقدیر می-کند.

هفت سال پیش در ۱۵ ژوئیهٔ ۲۰۱۶، وقتی خبرگزاری ملی کشور به مردم ترکیه اعلام کرد تردد روی پل بسفور، که نیمهٔ اروپایی شهر را به نیمهٔ آسیایی متصل می-کنند، متوقف شده، شب زودتر رسید.

غروب جمعه بود. استانبول، شهری که ناپلئون بناپارت گفته بود اگر جهان یک کشور واحد بود، پایتخت آن استانبول می-بود، داشت با ۱۷ میلیون جمعیت، و دهها هزار توریست-اش به سمت یک آخر هفتهٔ‌ شاد دیگر می-رفت. اخبار توجه شمار زیادی از مردم را جلب نمی-کرد.

یک ساعت بعد، کانال-های تلویزیونی به تماشاچیان خبر دادند که جت-های F-16 نیروی هوایی در ارتفاع پایین بر فراز آنکارا، پایتخت جمهوری ترکیه در پروازند. مردم شروع به پرسش دربارهٔ این خبر کردند. حدود نیمه-های شب روشن شد که گروهی کودتاچی در نیروهای مسلح ترکیه از رهبری که از دههٔ ۱۹۹۰ در ایالات متحده در «تبعید خود-خواسته» به سر می-برد و قصد داشت دولت ترکیه که در انتخاباتی دموکراتیک روی کار آمده بود را ساقط کند، دستور می-گرفته‌-اند.

تانک-های ترکیه بر فراز شهرهای بزرگ پرواز می-کردند، و نیروی هوایی بنای پارلمان، دفاتر مرکزی پلیس، و مجتمع ریاست جمهوری کشور را بمباران کرد. گروهی از شورشیان کوشیدند رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه که در انتخاباتی دموکراتیک انتخاب شده بود را در اقامتگاهی تفریجی که بهمراه خانواده-اش در تعطیلات بسر می-برد را گروگان بگیرند.

آن شب ابرهای سیاهی بر فراز دموکراسی ترکیه سایه انداخته بود.

در پاسخ، مردم به بی-مهابا به خیابان ریختند و صدها هزار نفر در ارتش برای حفظ نظم و دستور در نیروهای مسلح ترکیه عمل کردند. پلیس نیز چنین کرد.

صبح روز بعد، حاصل کودتای نافرجام مشهود بود: ۲۵۱ نفر، اکثرا غیرنظامی، مرد و زن و از هر ردهٔ سنّی کشته، و بیش از ۲۵۰۰ نفر به دست به-اصطلاح شورشیان که معلوم شد از تروریست-های پیرو سازمان تروریستی «عبدالله گولن» [FETO] بودند، مجروح بجا مانده بودند. آنها از سالهای ۱۹۸۰ میلادی زمان زیادی صرف نفوذ به ارتش ترکیه کردند و به درجاتی از ستوان تا ژنرال ارتش نائل شده بودند. ایشان اما دستورات خود را از یک دبیرستانی ترک-تحصیل-کرده، یک به-اصطلاح روحانی دریافت می-کردند که تحت محافظت ایالات متحده بود و همانجا زندگی می-کرد.

متن کامل را در لینک زیر مطالعه کنید
https://blogs.timesofisrael.com/democracy-on-the-mediterranean-turkey-and-israel/

ﺩﺭﺑﺎﺭﻩ ﻧﻮﯾﺴﻨﺪﻩ
«شاکر اوزکان تورونلار» سفیر ترکیه در اسرائیل است.
ﻣﻄﺎﻟﺐ ﻣﺮﺑﻮﻃﻪ