دور از افغانستان، ایران و حرکت مهره های شطرنج

یک نمای گرافیکی حزب الله نشان می دهد نفتکش ایران با در هم شکستن تحریم های ایالات متحده به سوی لبنان می رود
یک نمای گرافیکی حزب الله نشان می دهد نفتکش ایران با در هم شکستن تحریم های ایالات متحده به سوی لبنان می رود

گرچه ممکن است شطرنج را پارسیان ابداع کرده باشند. اما من ترجیح می دهم برای توصیف فعالیت نظامی ایران نقل قولی از بازی بسکتبال بیاورم: بازی را بدور از توپ تماش کن! تحرک بازیکنان، کلک ها، مانورها، در بازی های تهاجمی و دفاعی هر دو اهمیت اساسی دارد.

امروز، دو نیروی دریایی ایران – نیروی دریایی جمهوری اسلامی، IRIN، که نیروی دریایی معمول «آبهای آبی» است، و نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، IRGCN، نیروی نامتقارن، نیروی «آبهای سبز»، دارند از استانداردهای عملیاتی خود در خلیج فارس و دریای عربی فراتر می روند. پس از کف دادن چندین کشتی در سال های اخیر، در حوادثی که احتمالاً خرابکاری بوده، اکنون کشتی های ایرانی در دریای مدیترانه، غرب آفریقا، و دریای بالتیک، و حتی بفهمی نفهمی تا آفریقای جنوبی نیز شناورند. اکنون کارکشته های عرصهٔ دریایی و کشتیرانی به یک جفت کشتی ایرانی با محمولهٔ نفت چشم دوخته اند که از کانال سوئز به سمت لبنان شناور است، و یکی دیگر که (از ۲۵ ماه اوت) پشت تنگهٔ جبل الطارق معطل است، و احتمالاً آمادهٔ ورود به مدیترانه و حرکت به سمت لبنان می شود.

آیا دو «شناور » ایرانی با محمولهٔ جنجالی خود برای حزب الله لبنان و محمولهٔ قایق های سریع ایران، احتمالا برای حزب الله در مدیترانه شرقی ملاقات خواهند کرد؟

اهتزاز پرچم ایران در دانمارک و روسیه

در سال ۲۰۲۰، یک نفتکش عظیم به نام «بتا» را تبدیل به پایگاه شناور دریایی کرد و در ژانویهٔ ۲۰۲۱ آن را بنام IRIN ماکران راه اندازی کرد. ماکران اکنون می تواند به عنوان کشتی تدارکاتی، یا هلیکوپتربر، و پهبادبر بکار رود، و یا پایگاه شناوری برای نیروهای ویژه باشد، یا برای حمل و نقل سوخت، آب، غذا در حمایت از دیگر کشتی دور از بندر بکار گرفته شود. ماکران در اولین مأموریت مهم خود بهمراه ناوچهٔ IRIS سهند براه افتاد و محموله آن هفت قایق سریع تهاجمی بود، از نوعی سپاه پاسداران برای «شبیخون انبوه» بکار می برد.

متن کامل را در لینک زیر مطالعه کنید
https://blogs.timesofisrael.com/far-from-afghanistan-irans-chess-pieces-maneuver/

عن الكاتب
«لنی بن-داوید» از دیپلمات های ارشد اسرائیل در واشنگتن بوده است. مشاور امور عمومی است، نویسنده، پژوهشگر، و تاریخ نگار دوره های اول عکاسی است. بن-داوید نویسندهٔ «منافع آمریکا در سرزمین مقدس در عکس های قدیمی مشاهده می شود». او ۲۵ سال برای سازمان «آیپک» در واشنگتن و اورشلیم کار کرد.
تعليقات