دونالد ترامپ، نخستین رئیس‌جمهور یهودی آمریکا

از نقطه‌نظر سیاسی شکی نیست که در تاریخ انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات متحده، دونالد ترامپ بیش از دیگران حامی اسرائیل و طرفدار یهودیان بوده است. و برنامه‌ی امسال حزب جمهوری‌خواه نیز تنها برنامه‌ی سیاسی در تاریخ هر دو جناح سیاسی ایالات متحده است که بیش‌ترین حمایت را به اسرائیل نشان داده است. برای همین است که وقتی رأی‌دهندگان یهودی و طرفدار اسرائیل از سیاست‌های دونالد ترامپ مطلع می‌شوند، از وی حمایت می‌کنند. بیایید به این مسأله و پیوندهای دیگر جناب ترامپ با اسرائیل و مردم یهودی نگاهی نزدیک‌تر بیاندازیم.

حمایت از دانشجویان حامی اسرائیل

بین سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ (ارقام سال ۲۰۱۶ هنوز منتشر نشده) حوادث یهودستیزانه در پردیس دانشگاه‌ها افزایش ۱۰۰ درصدی داشته است. من در مقام دادستان پیشین فدرال، مفتخرم که جناب ترامپ نخستین رئیس‌جمهوری باشند که بخش حقوق مدنی وزارت دادگستری را به تحقیق در این زمینه وادارد و ارعاب سازمان‌یافته‌ی دانشجویان حامی اسرائیل توسط گروه‌های دانشجویی و مدیران و اساتید دانشگاه را تحت تعقیب قانونی قرار دهد.

انتخاب مدرسه

خانواده‌های یهودی با چالش‌های مالی فرستادن کودکان‌شان به مدارس یهودی بسیار خوب آشنا هستند. در واقع، آن‌ها دارند از دو نظام آموزشی حمایت مالی می‌کنند؛ از مدارس خصوصی با پرداخت شهریه و از مدارس دولتی با پرداخت مالیات بر ملک.

من به عنوان محصول نظام دولتی آموزش و پرورش، به تعهد جناب ترامپ برای تقویت مدارس دولتی ما و افزایش حجم کلاس‌ها افتخار می‌کنم. به‌عنوان یک یهودی نیز همان‌قدر مفتخرم که جناب ترامپ با اولویت‌بندی دوباره‌ی بودجه‌ی کنونی فدرال، بی‌درنگ ۲۰ میلیارد دلار به بودجه‌ی این بخش اضافه خواهند کرد.

نه به اراضی فلسطینی پاک‌سازی‌شده از یهودیان

هیچ‌کس نمی‌پذیرد که دولت ما می‌بایست برای امنیت جنوب آمریکا از خشونت‌های نژادی، آمریکایی‌های سیاه‌پوست را از خانه‌های‌شان آواره کند. اما در مورد یهودیان ساکن اراضی‌ای که ممکن است در آینده به دولت فلسطینی تعلق یابند، دولت ما باید مانع از اخراج یهودیان از خانه‌های‌شان شود. یهودیانی به‌رغم کشتارها و اخراج اجباری یهودیان (از جمله کشتار ۱۹۲۹ هبرون و شورش ۱۹۳۶ تا ۱۹۳۹ عرب‌ها و قانون مجازات مرگ برای فروش زمین به یهودیان)، حضوری هزاران‌ساله در یهودا و شومرون (یا همان کرانه‌ی باختری) داشته‌اند.

اگر توافق صلحی حقیقی و پایدار نهایتا بین اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها بسته شود، دولت جناب ترامپ حاضر به پذیرفتن کشور فلسطینی پاک‌سازی‌شده از یهودیان نخواهد بود. درست همان طور که اسرائیل بیش از یک میلیون عرب مقیم اسرائیل را اخراج نخواهد کرد، پاک‌سازی یهودیان در کشور آینده‌ی فلسطین نمی‌تواند و نباید از سوی دولت ترامپ تحمل شود.

نه به تهییج نهادی‌شده‌ی فلسطینی

تشکیلات خودگردان فلسطینی کودکان را با نفرت از یهودیان و کشور اسرائیل بزرگ می‌کند. آن‌ها این کار را در کتاب‌های درسی و برنامه‌های تلویزیونی و روزنامه‌ها انجام می‌دهند. آن‌ها به خانواده‌ی بمب‌گذارهای انتحاری پول خون می‌دهند و خیابان‌ها و میادین را به نام آن‌ها می‌کنند. سیاست جناب ترامپ معلوم است: مادام که فلسطینیان به زبان انگلیسی دم از صلح می‌زنند و به زبان عربی جنگ می‌افروزند، توافق صلح پایدار و منصفانه‌ای نمی‌تواند وجود داشته باشد.

حفاظت از اسرائیل در سازمان ملل

همان دیکتاتوری‌های وحشی که به قطعنامه‌ی یهودستیزانه و تاریخ‌ستیزانه‌ی یونسکو (که منکر پیوند یهودیت با تپه‌ی معبد مقدس شده) رأی دادند، در شورای حقوق بشر سازمان ملل نشسته‌اند. ایالات متحده تحت مدیریت ترامپ، تمام بودجه‌ی شورای حقوق بشر سازمان مللی که تمام همت خود را وقف تهمت‌زدن به تنها کشور یهودی جهان کرده، را قطع خواهد کرد.

جناب ترامپ هم‌چنین اسرائیل را از قطعنامه‌های نامنصفانه‌ای حفاظت خواهد کرد که در شورای امنیت و برای حمله به اسرائیل پیشنهاد می‌شوند. اما وی حق وتوی آمریکا را مثل چکشی بالای سر اسرائیل و برای امتیازگرفتن در مسائل دیگر، استفاده نخواهد کرد. آمریکا در قبال حفاظت از اسرائیل در سازمان ملل، چیزی مطالبه نخواهد کرد.

اورشلیم

پیوند یهودیان با اورشلیم قدمتی ۳ هزار ساله دارد، یعنی دیرزمانی پیش از ظهور اسلام یا مردم فلسطینی. هم شواهد باستان‌شناختی و هم انجیل صریحا اورشلیم را مقدس‌ترین و محترم‌ترین نقطه‌ی زمین برای یهودیت می‌دانند. اورشلیم پایتخت تقسیم‌نشدنی مردم یهود بوده و هست و خواهد بود و دولت ترامپ سفارت ایالات متحده را به اورشلیم منتقل خواهد کرد.

بسیاری از نامزدهای ریاست‌جمهوری ایالات متحده نیز همین تصمیم را گرفته‌اند. پس جناب ترامپ چه تفاوتی خواهد داشت؟ جناب ترامپ به‌خوبی از فشار شدید عربیست‌ها و بوروکرات‌های کارکشته‌ی وزارت خارجه آگاه است که به جناب ترامپ خواهند گفت چنین حرکتی ممکن نیست. همان‌طور که دیوید فریدمن (مشاور ارشد سیاست اسرائیل جناب ترامپ) اخیرا در اورشلیم گفته، و آن زمان است که جناب ترامپ به بوروکرات‌های وزارت خارجه نگاهی خواهد انداخت و خواهد گفت: تو اخراجی!

پیوندهای جناب ترامپ با یهودیان و اسرائیل، ورای سیاست‌اند. این پیوندها ورای حمایت عاشقانه‌ی ترامپ از دختر و داماد یهودی و افتخارش به نوه‌های یهودی خود است. عشق دونالد ترامپ به مردم یهود به چندین دهه‌ی گذشته بازمی‌گردد. مسؤولان ارشد و یهودی اجرایی در سازمان ترامپ به یاد دارند که این سازمان بعد از ظهرهای جمعه به آن‌ها مرخصی می‌دهد تا برای اجرای مراسم شبات در کنار خانواده‌های‌شان، به خانه بروند.

جناب ترامپ هر نوع حمایت از یهودستیزان را رد کرده است، و امیدوارم که خانم کلینتون نیز حمایت خود را از گروه‌های ضد-اسرائیلی حامی وی انکار کند. من در برج ترامپ کیپای خود را با افتخار بر سر می‌گذارم و کارزار وی، به‌رغم حضور در روزهای سرنوشت‌ساز انتخابات، با حمایت و تشویق فراوان در شبات و روزهای تعطیل یهودی (که در ماه اکتبر تعدادشان خیلی زیاد می‌شود) به من مرخصی می‌دهد. اما جناب ترامپ تقریبا در تمام طول عمر خویش همواره از یهودیان حمایت کرده است.

این‌ها بخشی از دلایلی‌اند که یهودیان آمریکا دونالد ترامپ را به‌عنوان ژنرال ارشد رژه‌ی سالانه‌ی روز اسرائیل در نیویورک برگزیدند. سیاست‌های جناب ترامپ، و مشاوران وفادار و حامی اسرائیل وی و هم‌چنین پیوند شخصی وی با یهودیان دلایلی هستند بر انتخاب وی به‌عنوان رئیس‌جمهور بعدی ایالات متحده.

عن الكاتب
دیوید پیمان مشاور ارشد و مدیر سراسری امور یهودی و تبلیغات برای کارزار ترامپ-پنس است.
تعليقات