«دونالد ترامپ» و ارزش های اخلاقی یهودی

بسیار خوب، او یهودی نیست و بسیاری ممکن است عقیده داشته باشند که آوردن نام «ترامپ» و «ارزش ها» در یک عبارت، به معنی جمع اضداد است، اما حوصله کنید.

اگر قصد این بود که عملکرد دونالد ترامپ در رابطه با رشته ای از ارزش های جهانی یهودی ارزشیابی شود، معدل اش چند می شد؟ درست است که شائبه تعصب در ارزش های انتخابی وجود دارد، اما معدل تکیه به واقعیت موجود دارد. بنا بر آن، کارنامه اش این است.

صداقت:‌ هر آدمی مجاز است برای حفظ آرامش خانه و یا جلوگیری از شرمندگی دیگری، دروغ بگوید. اما قاعده این است که راستگویی از اصول غیرقابل چشم پوشی یهودیت است. دونالد ترامپ متهم است که بازی را سریع پیش می برد و در اشاره به آمار و یا در کمپین ها، اصرار زیاد بر حقیقت گویی ندارد – اما کدام سیاستمداری است که برای نتیجه مطلوب، حقایق کمی پس و پیش نکند؟

وارسی بیانات وی طیفی از دروغگویی را نشان می دهد که می تواند ریشه در بی توجهی، یا ایجاد جنجال داشته باشد. در یکی از مباحثه ها، ترامپ در مورد کمپانی تجاری ترانس-پاسیفیک حرف زد که قرار بوده برای ورود چین «از در پشتی و بهره برداری از همه» طراحی شده باشد. به نظر می آید در اینجا مشاهده ای جالب به دست داده است. اما راند پال اشاره کرد که چین ‪جزو ‬شرکا نیست. بار دیگر سعی کرد جمعیتی که در یکی از کمپین های وی گرد آمده بودند را تحریک کند، و اصرار داشت قرار است ۲۵ هزار پناهنده سوری بریزند توی آمریکا، اگرچه رقم که دولت به طور رسمی اعلام کرده بود ۱۰ هزار نفر بود. در یکی دیگر از مباحثه ها، در رابطه با پوتین، فخر فروخت که «من او را خیلی خوب می شناسم چون هر دوی ما در ۶۰ دقیقه حضور داشتیم». و البته هر دو در ۶۰ دقیقه حضور داشتند، اما مصاحبه این دو جدا جدا ضبط شده بود و ترامپ در نیویورک بود و پوتین در مسکو. در یک مباحثه دیگر صریح گفت او تنها کاندیدی بوده که با جنگ عراق، پیش از حمله به این کشور، مخالفت کرده است، و اعلام کرد که مردم می توانند بروند ببینند. وی گفت «۲۵ قصه متفاوت برایتان تعریف می کنم». کارشناسان حقیقت یاب اظهارات وی را پیگیری کردند اما حتی یک مورد منتشر شده در باره ادعای وی در ارتباط با جنگ عراق پیدا نکردند، چه برسد به ۲۵ تا. البته، بعد از این که جنگ شروع شد، گفته بود که این جنگ، گند زده است.

حالا چطور می توان ترامپ را با رقبایش مقایسه کرد؟‌ مقاله ای که در ۱۱ دسامبر در نیویورک تایمز به قلم سردبیر پلیتیفکت منتشر شد نشان که ۷۶ درصد از اظهارات وی یا کاملن دروغ بوده اند و یا کاملا بر اساس حقیقت نبوده است. یک سازمان دیگر به نام فکتچک.اورگ در مورد اظهارات دروغ ترامپ گفته است «در طول ۱۲ سال سابقه کار فکتچک.اورگ، هرگز به کسی مثل او برنخورده ایم. معدل: اف

فروتنی:‌ زمانی در جایی از قول یکی از خاخام ها خواندم که گفته بود خدا از هیچ چیزی به اندازه خودپسندی بدش نمی آید. بسیاری از ارجاعات کتاب مقدس این گفته را تایید می کنند. ضرب المثلی هست از قول سلیمان پیغمبر، که به فهرستی ۶ تایی از آنچه خدا در انسان ناپسند می داند، اشاره می کند، و «خودپسندی» در صدر این لیست است، و پس از آن «زبانی که به دروغ آلوده است».

در مورد ترامپ، در گفته های وی از جمله این عبارت ها یافت می شود:‌«به هر کاری دست زده ام موفق بوده است»، «زیبایی من در این است که ثروتمندم»، «بازنده ها و نفرت کننده ها، با پوزش، اما درجه هوش من بالاترین است، همه تان می دانید». معدل:‌ اف

ارزش های خانوادگی:‌ یهودیت هیچ اگر نباشد، دست به دست کردن سنت ها، ارزش ها، و باورهای از نسلی به نسلی است، و ماندن در راه راست. دونالد ترامپ پنج فرزند دارد. سه فرزند بزرگترش که از زن اولش هستند، وضع شان بسیار خوب است. هر سه شغل های معتبر در سازمان ترامپ دارند. در ژانویه ۲۰۱۵ مقاله ای در مجله مردم (پیپول) نوشت که پدرشان را به خاطر ارزش هایی که به آنها آموخته است تحسین می کنند – دونالد جوان (جونیور) نه مواد مخدر،‌ نه الکل،‌ نه سیگار، هر روز به گوش شان خوانده می شده است. ایوانکا گفت:‌ ما غرق در امتیازهای عالی بودیم و فرصت های طلایی داشتیم، اما محیط ما بسیار گرم و صمیمی بود و به نظر من اینها ارزش های درستی هستند. اریک گفت پدر ما همیشه ما وا می داشت که کار کنیم. فکر می کنم این بزرگترین کاری است که یک پدر و مادر می توانند بکنند. ارزش پول را به آدم می فهماند. اگرچه اینها هم مشکلات خودشان را دارند اما بچه های خوبی بار آمده اند. معدل :‌ آ

خیریه: بخشش و کمک از جمله مطالبات یهودیت از ثروتمندان و فقیران است. ارجاعاتی که به بخشش، همراه با قوانین و مراتب آن شده است بسیار است. در واقع، بنا به سنت های یهودی، فردی که بخشش می پذیرد، به بخشنده لطف می کند زیرا به او امکان که چنین عمل شایسته ای را انجام بدهد.
به گزارش اسوشیتد پرس از پرونده مالی وی، دونالد ترامپ بسیار کمتر از آن چه بشود نام سخاوت بر آن گذاشت، انجام داده است. گفته شده که او از آن بیلیونرهایی است که کمترین مقدار ممکن در جهان را به دیگران و به خیریه ها بذل و بخش کرده اند. بنیاد دونالد جی ترامپ کارمند دائم ندارد و از ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۳ تنها ۳.۶ میلیون بخشیده است و بخش بزرگی از این مقدار از دیگران به دست آمده بوده است. در مقاله اسوشیتد پرس آمده است که آخرین کمک مالی ترامپ به بنیاد خیریه خود ۳۰ هزار دلار در ۲۰۰۸ بوده است. معدل: د

آنچه در حق دیگران می کنی: بوش بیحال است و مثل سنگ خرفت است. روبیو دلقک است و زیاد عرق می کند. کروز دیوانه است و کارسون بیمار است. و فیورینا، نگاه به قیافه اش بکنید. اینها چند نمونه از گفته های وی در مورد دیگران است. همیشه ایرادهای شخصی، به ندرت در مورد اصول، درباره همراهان جمهوریخواه خود، از زبان مردی که می خواهد دیپلمات ارشد آمریکا باشد و نماینده ای که بیش از همه در مقابل دید است.

اگر قائل باشیم که کارنامه ترامپ بسیار پایین تر از حد ارزش های یهودیت است، پس او نماینده ارزش های چه کسانی است؟

در مقاله ای که دهم دسامبر در تایم منتشر شد، نوشت گروه های نژادپرست سفید گفته اند حمایت از آنان به خاطر دونالد ترامپ سیر صعودی داشته است. دیوید دوک گفته است:‌ هر چه بیشتر فکر می کنم می بینم کاندید شدن ترامپ برای ما بسیار سود داشته است.

باید به چنین مساله ای، بیشتر اندیشید.

عن الكاتب
«رابرت آیسلر» کارشناس پژوهش رسانه ای است و گاه به گاه نوشته های خود را بر معیارهای دوگانه و استثناگذاری در رابطه با اسرائیل و قوم یهود متمرکز می کند.
تعليقات