رئیس جمهورهای منفور و اسرائیل

President Donald Trump and Prime Minister Benjamin Netanyahu at the White House, January 28, 2020. (Official White House Photo by Shealah Craighead.)
President Donald Trump and Prime Minister Benjamin Netanyahu at the White House, January 28, 2020. (Official White House Photo by Shealah Craighead.)

برخی از بدترین رهبران جامعه آمریکا، دست کم بر اساس موازین معمول موفقیت رؤسای جمهور، از مؤثرترین متحدان کشور یهود بوده اند.

پایان دورهٔ دولت ترامپ، راه به مقادیری محاسبات گشود. بسیاری مدعی شده اند که ترامپ برای اسرائیل مفید بود. انتقال سفارت ایالات متحده به اورشلیم، به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر بلندیهای جولان، میانجیگری توافق های ابراهیم، اجرای «فشار حداکثری» بر ایران – عجیب نیست که ترجیح بیشتر اسرائیلی ها موفقیت او در دور دوم ریاست جمهوری بود.

اما بر اساس معیارهای معمول موفقیت رئیس جمهور، بدردنخور بود. ترامپ به لیست کوتاه پنج نفرهٔ رؤسای جمهوری پیوست که در طول قرن گذشته در دوم انتخابات شکست خوردند. تازه، رسوایی دو بار استیضاح را هم در کارنامه خود دارد. بسیاری از صاحب نظران، حزبی یا غیرحزبی، پیش بینی می کنند در تاریخ از او بنام «بدترین رئیس جمهور تاریخ» یاد شود.

در حقیقت اما هیچ چیز به اندازه تاریخ غیرقابل پیش بینی نیست. در لحظهٔ حاضر، ترامپ مانند نمونه دیگری از یک تیپ آشنا بنظر می آید:‌ رئیس جمهوری منفوری که به اسرائیل خدمت کرد. با نگاهی به نیم قرن گذشته، دو رئیس جمهوری دیگر که بیشترین خدمات را در تأمین امنیت اسرائیل کردند و برای آن صلح به ارمغان آوردند نیز در چشم مردم آمریکا منفور بودند. گرچه آموزه ها در هالهٔ ابهام مانده، اما مقایسه اینها با هم افشاگر است.

«نیکسون حتی زیر یک قول خود نزد…»

اولین مورد، ریچارد نیکسون است. از همان ابتدا، رهبران و مقامات رسمی اسرائیل آنچه در نیکسون دیدند را پسندیدند – از همه بیشتر، سفیر اسرائیل در واشنگتن، ایتسخاک رابین. در مصاحبه ای در سال ۱۹۷۲، رابین دربارهٔ نیکسون گفت، «هیچ رئیس جمهوری در تاریخ آمریکا در اعلام هواخواهی اسرائیل و یا در ابراز تعهد آمریکا به امنیت اسرائیل به این اندازه پیش نرفته است.». این مصاحبه که در سال انتخابات انجام شد، طوفانی بر پا کرد و در سرمقاله واشنگتن از رابین به عنوان «سیاستمدار بی سیاست» انتقاد شد.

در آن زمان، رابین با اصرار می گفت که قصد نداشته از یکی به زیان دیگری حمایت کند. اما در خاطرات خود در مقایسه با «هوبرت همفری» دموکرات، نیکسون را «کاندیدای محبوب تر، از نقطه نظر اسرائیل» توصیف کرده بود و از این که «یهودیان آمریکا با او همعقیده نبودند» ابراز دلخوری کرده بود.

متن کامل را در لینک زیر مطالعه کنید
https://blogs.timesofisrael.com/repudiated-presidents-and-israel/

عن الكاتب
مارتین کریمر، مطالعات خاورمیانه تدریس می کند و بنیانگزار و رئیس کالج شالم اورشلیم بوده و از اعضای برجسته هیئت علمی سیاست خاورمیانه انستیتوی واشنگتن است.
تعليقات