سفر بایدن: بلندپرواز باش و دنبال قرارداد وسیع ۳ جانبه برو

تصویر: جو بادین، راست، ایستاده در تالار بیضی کاخ سفید طی دیدار باراک اوباما رئیس جمهور وقت ایالات متحده با شاه سلمان پادشاه عربستان سعودی، جمعه ۴ سپتامبر ۲۰۱۵، واشنگتن. (AP/Evan Vucci)
تصویر: جو بادین، راست، ایستاده در تالار بیضی کاخ سفید طی دیدار باراک اوباما رئیس جمهور وقت ایالات متحده با شاه سلمان پادشاه عربستان سعودی، جمعه ۴ سپتامبر ۲۰۱۵، واشنگتن. (AP/Evan Vucci)

برخی حرکات جسورانهٔ استراتژیک اسرائيل ممکن است به دستاوردهای دیپلماتیک بسیار فراتر از حق پرواز بر فراز عربستان سعودی منتهی شود.

سفر آتی جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده به خاورمیانه نتیجهٔ مستقیم تغییرات جهانی ناشی از جنگ اوکراین است. نظم بین المللی در حال تحول است. جهان در آستانهٔ رکود اقتصادی است و با تورم و بحران انرژی مواجه است. رهبری ایالات متحده و شخص بایدن با هفت خوان رستمی از آرای رأی دهندگان در داخل، و متحدان و رقبا در خارج روبرو است.

در چنین وضعیتی، پس از آنکه دولت های اوباما، ترامپ، و بایدن به ترتیب کوشیدند نقش ایالات متحده در منطقه را تقلیل دهند، اکنون بار دیگر خاورمیانه صحنهٔ نمایشی مهم از رقابت قدرت، و نقطهٔ مهمی روی نقشهٔ منافع ایالات متحده است.

معادلهٔ ایالات متحده- سعودی و زاویهٔ اسرائيل

بایدن سفر خود را از اسرائيل آغاز خواهد کرد، اما تمرکزش بر عربستان سعودی و کشورهای حاشیهٔ خلیج فارس خواهد بود. پیروزی اصلی او، موافقت عربستان سعودی با افزایش قابل توجه تولید نفت و تزریق آن به بازار جهانی خواهد بود. برخلاف سخنان اخیر پرزیدنت مکرون، عربستان سعودی و امارت متحد عربی می توانند روزانه چندین میلیون بشکه نفت به تولید کنونی خود بیفزایند. بایدن به کاهش قیمت هر بشکه نفت که در حال حاضر بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ دلار است چشم دوخته؛‌ خواهان کاهش وابستگی اروپا به روسیه است؛ خواهان تخریب اهرم های اقتصادی مسکو و قدرت مالی آن است؛ خواهان کاهش درآمد تهران، و از این طریق کمک به مذاکرات مربوط به توافق هسته ای است. بالاتر از همه اما، به دنبال بازگرداندن قیمت هر گالن سوخت در پمپ بنزین های ایالات متحده به سطحی است که با آستانهٔ تحمل رأی دهندگان آمریکایی همخوان باشد.

پرزیدنت بایدن که همیشه به سیاست خارجی رویکردی واقع بینانه داشته، می داند که می ابیست روابط خود با شاهزاده محمد بن سلمان (ام.بی.اس.) ولیعهد سعودی را ترمیم کند. بن سلمان همچنان به خاطر قتل جمال قاشقچی روزنامه نگار در ترکیه، موضوعات نگران کنندهٔ حقوق بشری، و جنگ یمن در واشنگتن مطرود است، به ویژه در میان طیف چپ حزب دموکرات.

متن کامل را در لینک زیر مطالعه کنید
https://blogs.timesofisrael.com/bidens-visit-think-big-and-go-for-a-broad-3-way-deal/

ﺩﺭﺑﺎﺭﻩ ﻧﻮﯾﺴﻨﺪﻩ
سرلشگر بازنشسته، آموس یادلین، از سران پیشین اطلاعات ارتش و یکی از معتبرترین کارشناسان دفاعی و سیاست خارجی، و مدیر اجرایی انستیتوی غیرجناحی مطالعات امنیت ملی است.
ﻣﻄﺎﻟﺐ ﻣﺮﺑﻮﻃﻪ