سفر یهودی آمریکایی به عربستان سعودی در سال ۲۰۲۲

تصویر: عکس من میان دو مرد جوان سعودی
تصویر: عکس من میان دو مرد جوان سعودی

اولین بار که خانواده و دوستانم، چه یهودی چه غیریهودی، شنیدند که من، یک یهودی آمریکایی تصمیم گرفته ام به کشور پادشاهی عربستان سعودی سفر کنم، سریع و صریح هشدار دادند و ابراز نگرانی کردند.

«دیوانه ای؟»

«هوس کردی بروی آنجا که تو را بدزدند یا بکشند؟»

«اگر بازداشت شدی چه خواهی کرد؟»

«آخر چرا آنجا؟ خیلی خطرناک است.»

البته باید بگویم بعد از یکهفته که در آن کشور ماندم دیدم از جهاتی راست می گفتند. عربستان سعودی جایی است بسیار خطرناک.

اما نه به دلایلی که ممکن است به فکر شما برسد.

خطرناک است، به خاطر وضعیت رانندگی. بزرگراهها پر از اتوموبیل هایی است که در ساعات سنگین ترافیک از هم سبقت می گیرند، از این خط به آن خط بی توجه به اتوموبیل های دیگر ویراژ می دهند. در طول پنج روز چهار تصادف دیدم. اکثر روزها فقط چشم‌ هایم را می بستم. شوفرهای اتوبوس اسرائیل در مقایسه با راننده های سعودی مثل مربی تعلیم رانندگی بنظر می آیند.

از جهت دیگری هم خطرناک است چون غذاها آنقدر لذیذند که تا معدهٔ آدم نترکد، دست از خوردن نمی کشی. مثل ماهی قرمز که هرچه توی آکواریومش بریزند می‌خورد. من ماهی قرمز بودم و کشور پادشاهی سعودی آکواریوم من بود.

چشم اندازهایی از عربستان سعودی

از شوخی گذشته، پیش از آنکه وارد این کشور بشوم دانستم که اکثر آمریکایی ها تصور می کنند عربستان سعودی کشوری عقب افتاده و افراطی است. برعکس زندگی در آمریکای «مدرن».

یکی از دوستانم معتقد بود سعودی ها در فقر شدید زندگی می کنند و از من پرسید «اکثرشان توی خیمه زندگی نمی کنند؟»

تصور دیگر این بود که سعودی ها از آمریکایی ها نفرت دارند.‌ که در عربستان از هرچیزی که آمریکایی باشد بدشان می آید. که آنجا کشور خطرناکی است.

در گفتگوهایی که روزهای پیش از سفر داشتم هیچکس به نگفت خوش به حالت که به عربستان می روی.

واقعا اشتباه می کردند.

تحولاتی که لحظه به لحظه اتفاق می افتد

وقتی وارد فرودگاه بین المللی سلطان خالد شدم، یکی از دوستانم به دنبالم آمد و اولین چیزی که به چشمم خورد خوراک «بال بوفالوهای وحشی» بود. من در کلمبیای اوهایو بزرگ شده ام که اولین اغذیه فروشی های BW3s (بال و کتف بوفالوی وحشی) آنجا باز شدند. بلافاصله دانستم که این یک عربستان سعودی جدید است.

خوراک بال و کتف بوفالوی وحشی در ریاض

ساده دل نیستم. عربستان سعودی همیشه کشوری مذهبی و محافظه کار بوده است. وقتی از یکی از اماکن تاریخی دیدن کردم و عکسهایی از ۱۹۵۰ را دیدم، با تصاویری که همه ما در ده سال گذشته در اخبار دیده ایم، فرق زیادی نداشت.

متن کامل را در لینک زیر مطالعه کنید
https://blogs.timesofisrael.com/an-american-jews-2022-visit-to-saudi-arabia/

ﺩﺭﺑﺎﺭﻩ ﻧﻮﯾﺴﻨﺪﻩ
«جفری کاس» وکیل، سخنران، و رهبر فکری در عرصه های نژادی، قومی، و اجتماعی است و نویسنده ای است که موفق به دریافت جایزه بوده است.
ﻣﻄﺎﻟﺐ ﻣﺮﺑﻮﻃﻪ