شرم‌آورتر از همه خشونتی است که خاخام دوئک را هدف گرفته

شدت انرژی منفی که خاخام دوئک را هدف گرفته تأسف‌بار است. به مردی به کمال و دانایی او، از همه‌ی آموزه‌های او چنین برمی‌آید که او ظرافت و حساسیت شرایط انسان را درک می‌کند و مصمم به یافتن راه‌هایی است که مردم دل‌های خود را به روی عشق به تورات بگشایند.

من که خود به طور مستقیم با او در خصوص مسائل مربوط به دگرباشان جنسی جامعه‌ی یهودیان گفتگو کرده‌ام، به خوبی واقفم که خاخام دوئک از اقدامات ناشایستی که اعضای جامعه، و ظاهرا به نام قوانین دین یهود علیه دگرباشان جنسی انجام می‌دهند در حیرت است.

هنگام توضیح معیارهای دوره‌ی آموزشی خود، خاخام دوئک آشکارا گفت بحث‌هایی که مطرح خواهد کرد برای بسیاری ناراحت‌کننده خواهد بود و با وجود این، با جسارت بسیار در چنین موقعیت تحریک‌آمیزی قرار گرفت. از شور و هیجان وی هنگام تدریس، می‌توان فهمید که زمان زیادی را صرف آموختن و درک این مسائل کرده و آماده‌ی در میان گذاشتن آموخته‌ی خود با دیگران است. اگر هنگامی که من نوجوان بودم کسان بیشتری عقایدی شبیه به عقاید او را بیان می‌کردند، سفر زندگی من در مسیر دیگری می‌افتاد، بخصوص زمانی که با سازمان «بنی آکیوا» گذراندم.

«KeshetUK»، خیریه‌ای است که تلاش می‌کند دگرباشان و خانواده‌های ایشان بتوانند در زندگی یهودی حضور داشته و امکان همکاری کامل در زندگی روزمره‌ی یهودی داشته باشند. با فعالیتی که در کنیسه، مدارس، جنبش‌های جوانان، خوابگاه‌های دانشجویی، و دیگر تشکیلات اجتماعی داریم، می‌دانیم که سکوت و بی‌تفاوتی خنثی تماشاگران هم به انزوا و تخریب فرد منجر می‌شود و هم علت اکثریت موارد خودزنی است.

و گرچه این به عهده‌ی «KeshetUK» نیست که قوانین دین یهود برگزار کند، ظرائف آن را بسنجد و راهی برای هدایت چنان مسائلی که به شدت شخصی است، اما به واقع این مسؤولیتی است که می‌بایست به عهده‌ی افراد با پشتکار مانند خاخام دوئک باشد. او تکرار کرده است که تورات فقط عمل دخول میان دو مرد را ممنوع نموده و این عمل را «شنیع» خوانده است.

ترجمه‌ی «شنیع» نیز چندان آسان نیست. گرچه اغلب به عنوان «هولناک» معنی می‌شود، چندین ترجمه‌ی دیگر هم از آن شده است. گزینه‌های دیگر شامل «مطرود، ناخوشایند، منحرف، و تابو» می‌شود و این می‌توانست نارواداری که دگرباشان و خانواده‌هاشان با آن روبرو هستند یا تسکین دهد. وی همچنین به شدت اصرار دارد که نقض این مورد انحراف مساوی است با هر کدام دیگر از اعمال شنیع که در کتاب مقدس یاد شده است، نظیر خوردن نرم‌تنان دریایی و ارتکاب هر گونه جرم و بنابراین برخورد متفاوت با ایشان نامشروع است. وی همچنین اشاره کرد که همه مرتکب گناه می‌شوند و اگر قرار بود که ما نسبت به‌ همه‌ی جزئیات زندگی شخصی خود با همین سرسختی مقابله کنیم می‌بایست شمار عظیمی از اعضای متعهد اجتماع را از خود برانیم.

خاخام دوئک تمایل دارد که جامعه‌ی یهودیان فضایی گرم و دوستانه داشته باشد و سرشار از مهربانی و عشق باشد. او می‌خواهد مردم را با بهترین و درست‌ترین ویژگی‌های انسانی‌شان در درون جامعه حفظ کند. البته کسانی که با همه‌ی نقطه نظرات وی موافق نیستند نمی‌بایست بدانند که نظرات وی ریشه در عطوفت دارد؟

علیرغم بیانیه‌های روشن و صریح در مورد برخی از نظرات جنجالی خود، بدنامی او هم در اینجا و هم در خارج افزایش یافت. شرم‌آورتر چیزی که من اینجا مشاهده می‌کنم خشونت و آبروریزی هولناک علیه خاخام دوئک از سوی کسانی است که واقعا توقع بهتری از ایشان می‌رود و نمی‌بایست زمینه‌های تشویق و تسهیل نفرت‌پراکنی را فراهم کنند.

امیدوارم تمام این ماجرای تأسف‌بار مانع خاخام دوئک از ادامه‌ی تلاش وی در سهیم نمودن مردم در انگیزه‌، شور، و روشن‌بینی خود برای سالیانی دراز نبوده باشد، چرا که زیانی عظیم برای این جامعه خواهد بود.

عن الكاتب
«دیوید شاو»، مشاور ارتباطات و از بنیانگزاران «KeshetUK» و رئیس انجمن گیهای یهودی لندن است.
تعليقات