صلح امارات متحد عربی و اسرائیل فراتر از یک توافق؛ یکجور شیوهٔ زندگی

تصویر: یائیر لپید وزیر خارجه اسرائیل حین دست دادن با شیخ عبدالله بن زاید آل نحیان وزیر خارجه امارات در ابوظبی، امارات متحد عربی، سه شنبه ۲۹ ژوئن ۲۰۲۱. (Shlomi Amsalem/Government Press Office via AP)
تصویر: یائیر لپید وزیر خارجه اسرائیل حین دست دادن با شیخ عبدالله بن زاید آل نحیان وزیر خارجه امارات در ابوظبی، امارات متحد عربی، سه شنبه ۲۹ ژوئن ۲۰۲۱. (Shlomi Amsalem/Government Press Office via AP)

توافق های ابراهیم نمایندهٔ آینده ای است که به باور ما می بایست بیشتر معمول شود: آینده ای که در آن تفاوتها به نفع گفتگو کنار گذاشته می شود.

دنیا گمان می برد تفاوت های ما هویت ما می سازد. یکی از ما یهود است، و دیگری مسلمان. یکی از ما اسرائیلی است، دیگری عرب. این ويژگی ها نه تنها به شخصیت ما در مقام انسان شکل می دهد، بلکه سؤالی سمج را پیش می گذارد: آیا مسیر آینده را گذشته تعیین می کند، یا سرنوشت ما در دستان خود ما است؟

در هفته ای که گذشت، با اولین سفر رسمی یک وزیر اسرائیلی به امارات، و گشایش سفارت و کنسولگری اسرائیل در کشور ما، اکنون فرصت تأمل بر آن پاسخ را یافته ایم.

در اصل، با امضای توافق های تاریخی ابراهیم در ۲۰۲۰ امارات و اسرائيل کوشیدند امور را به نحوی دیگرگونه اداره کنند. با ایجاد روابط دیپلماتیک میان امارات و اسرائیل، دو کشور بر آن شدند که الگویی تازه پیش پای منطقه بگذارند: الگویی که تعریفی تازه از گام نهادن در مسیر صلح، امنیت، رفاه،‌ و همزیستی به ملت های ما می دهد. ارادهٔ ما به تحقق توافق ابراهیم ریشه در تشخیص این واقعیت دارد که بسیاری از اهداف ما، بخصوص تعهد به ایجاد آینده ای بهتر برای نسل های آینده، میان ما مشترک است. اگر به ما فرصت ایجاد جهانی بر پایهٔ صلح داده شده، نمی بایست این شانس را از دست بدهیم.

مسلم است که چالش های چشمگیری پیش روی ما خواهد بود. در پسزمینهٔ صلحی که کشورهای ما برگزیدند، بروز خشونت ها و تندروی های بسیاری در منطقه ای است که در آن منافع جدی اقتصادی و سازوکارهای بغرنج دیپلماتیک موجود است. رویکرد ما، که اولویت را به تبادلات آزاد و مشارکت مردم با مردم می دهد، می بایست بر نیروهایی فائق آید که علیه ما دیدگاه ما می کوشند. با این حال، اطمینان ما به قدرت تصمیم گیری صریح است که رفاه و بهزیستی مردم را ارجح می داند، و امیدواریم همچنان الهام بخش دیگرانی در منطقه باشیم تا مسیر صلح را برگزینند.

مزایای ایجاد صلح پایدار بر کسی پوشیده نیست. از هنگام استقرار روابط میان امارات و اسرائیل، رشد اقتصاد، تبادلات فرهنگی و همکاریهای سیاسی میان دو کشور ما شکوفا شده است.

(این مقاله در ابتدا در The National News منتشر شد و بازانتشار آن با اجازه انجام شد.)

متن کامل را در لینک زیر مطالعه کنید
https://www.timesofisrael.com/uae-israel-peace-is-more-than-an-agreement-its-a-way-of-life/

ﺩﺭﺑﺎﺭﻩ ﻧﻮﯾﺴﻨﺪﻩ
لائیر لاپید از نمایندگان کنست (پارلمان اسرائیل) و رئیس حزب «یش عاتید» است.
ﻣﻄﺎﻟﺐ ﻣﺮﺑﻮﻃﻪ