فراموش کرده-اند یهودی بودن چه معنایی دارد

تصویر: سخنرانی یوآل نوآ حراری در یکی از تظاهرات اعتراضی در تل آویو، ۴ مارس ۲۰۲۳، علیه طرح برنامه-ریزی شدهٔ دولت برای اصلاح نظام قضایی. (Tomer Neuberg/Flash90)
تصویر: سخنرانی یوآل نوآ حراری در یکی از تظاهرات اعتراضی در تل آویو، ۴ مارس ۲۰۲۳، علیه طرح برنامه-ریزی شدهٔ دولت برای اصلاح نظام قضایی. (Tomer Neuberg/Flash90)

یهودیان هزاران سال حقوق اقلیت را به جهان درس دادند. دولت اسرائیل اما نیاموخت.

این هفته که عید پوریم را جشن می-گیریم، فرصت خوبی است تا تأملی نیز بر تاریخ یهود، و ارتباط آن با رویدادهای امروز اسرائیل داشته باشیم. یهودیان در طول دوهزار سال مأموریتی اصیل بر عهده داشتند که همانا آموختن اهمیت حقوق اقلیت به بشریت بود. هر جا که یهودیان ساکن شدند – در امپراطوری پارس، در مراکش، لهستان، یا ایالات متحده، یهودیان قهرمانان دفاع از حقوق اقلیت بودند.

نیازی نبود در این باره کتابی بنویسند و یا در این زمینه سخنرانی کنند زیرا همین موجودیت ایشان درسی بود از آن که اقلیت-ها نیز حقوقی دارند. در کشورهایی که ۹۹٪ مردم مسلمان یا مسیحی بودند، اقلیت کوچکی از یهودیان هرروز به همسایگان خود نشان می-دادند که «مردمی که به گونه-ای دیگر فکر می-کنند و به گونه-ای دیگر رفتار می-کنند نیز اینجا حق زندگی دارند. گرچه ما در اقلیت-ایم، متفاوت بودن بد نیست.»

وقتی ۹۹٪ جمعیت کریسمس را جشن می-گیرند، یهودیان حنوکا را جشن گرفتند. وقتی ۹۹٪ مردم در رمضان روزه گرفتند، یهودیان در یوم کیپور دهان به روزه بستند؛ ۹۹٪ از جمعیت به مسجد رفت، یهودیان به کنیسا رفتند؛ ۹۹٪ گوشت خوک خورد، یهودیان نایدل خوردند. هر بار یهودیان خوراک خوک را رد کردند و در بشقاب خود نایدل گذاشتند، درسی بود برای همسایگان قزاق ایشان: «اقلیت نیز دارای حقوق است. گرچه شمار شما بیشتر است، اما ما همچنان حق داریم چیزی که دوست داریم بخوریم و شما نمی-بایست به ما بگویید چگونه زندگی کنیم.»

آموختن چنین درسی دشوار بود. دانش-آموزان گوش نمی-کردند. کشیشان مسیحی، امامان مسلمان، و ملی-گرایان تندرو مجارستان در ایران بارها سر یهودیان داد کشیدند: «اما ما در اکثریت ایم! شما در اقلیت-اید! باید هچنان که ما می-گوییم بکنید!» و یهودیان با خونسردی پاسخ می-دادند: «درست است. شما در اکثریت هستید و ما در اقلیت، اما اقلیت نیز دارای حقوق است. ما حق داریم جور دیگری فکر کنیم و با شما متفاوت باشیم، و شما می-بایست به این حق احترام بگذارید.»

اقلیت یهودی رنج-های وحشتناک متحمل شد. یهودیان هدف آزار و تعقیب قرار داشتند. آنها را می-زدند و می-کشتند، اما نتوانستند ارادهٔ ایشان را در هم بشکنند. یهودیان مایل نبودند تسلیم اراهٔ اکثریت بشوند.

متن کامل را در لینک زیر مطالعه کنید
https://blogs.timesofisrael.com/theyve-forgotten-what-it-means-to-be-jewish/

ﺩﺭﺑﺎﺭﻩ ﻧﻮﯾﺴﻨﺪﻩ
«یوآل نوآ حراری» نویسندهٔ‌ کتاب «انسان خردمند» و «ما را نمی-توان متوقف کرد»، و استاد تاریخ در دانشگاه عبری اورشلیم است.
ﻣﻄﺎﻟﺐ ﻣﺮﺑﻮﻃﻪ