«قبیله‌ی تراجنسی»

چند تا از بنی اسرائیل تراجنسی بودند؟ منظورم به معنی دقیق کلمه است. در بخش تورات این هفته، می‌بینیم که خانواده‌ی یعقوب، با چهار همسر، ۱۱ پسر، و یک دختر، در حال رشد است. تلمود مطالب قابل توجهی در باره‌ی این دختر، دینا، که نام‌اش در تورات توضیح داده نشده، بیان می‌دارد.

آر. جوزف این مساله را به چالش کشیده است: «و سپس دختری به دنیا آورد و نام او را دینا نهاد» (آفرینش. ۳۰:۲۱). معنای «و سپس» چیست؟

راو گفت: پس از آن که لیئا به سرزنش به خود گفت «دوازده قبیله از نسل یعقوب در جهان خواهند پراکند. شش تا از من به دنیا آمده‌اند، چهارتا از ندیمه‌ها زاده‌اند، می‌شود 12 تا. اگر این بچه هم پسر باشد، خواهرم راحل از یک ندیمه نیز کمتر خواهد بود. و چنین می‌گوید که، بلافاصله بچه به دختر بدل شد، «و او نام‌اش را دینا گذاشت!».

بنا به تلمود، همین نام دینا اشاره دارد به این واقعیت که وی بر اثر دعاهای مادرش لیئا، در هفت‌ ماهگی در شکم وی از پسر به دختر تبدیل شده است. میدراش رببا حتی به صراحت بیشتری می‌گوید، از به نقل از خاخام اببا: «ریشه‌ی آفرینش وی پسر بود، اما با دعاهای راحل تبدیل به دختر شد هنگامی که گفت «خدایا به من یک پسر دیگر عطا کن (آیه ۲۴). خاخام حنینه می‌افزاید: «همه‌ی مادرهاشان جمع شدند و دعا کردند: «ما به اندازه‌ی کافی پسر داریم؛‌ اجازه بده از او [راحل] نیز نامی به جا بماند» (آفرینش رببا ۷۲:۶). تلمود اورشلیم (براخوت ۹:۳) غالب می‌شود.

اگرچه این منابع در این مورد که دعای کدام یک منجر به تغییر جنیست دینا شد و در چه زمانی، اما همه در این قول مشترکند که تنها دختر یعقوب، در آغاز پسر بود.

یکی از منابع حتی تا آنجا پیش می‌رود، چنان که تارگوم ملقب به جاناتان آیه‌ی را به این صورت ضبط می‌کند:

دعاهای لیئا در پیشگاه خداوند قبول شد، و نطفه در زهدان او عوض شد؛ یوسف در زهدان راحل نهاده شد و دینا در زهدان لیئا.

به این مورد در واقع در آثار هالاخیک اشاره شده، برای نمونه در ریپونسا تزور یاکوف (خاخام ای.‌وای. هورویتز از پروبیژنا)، که می‌گوید (فصل ۲۸):

البته، این بدان معناست که بدن یوسف که در زهدان لیئا بود تبدیل به دختر شد، و بدن دینا که در زهدان راحل بود تبدیل به پسر شد، و روح این دو از هر یک از زهدان‌ها به آن یکی منتقل شد».

بنا به این نظر، نه تنها دینا یک زن تراجنسی بوده، بلکه یوسف هم یک مرد تراجنسی بوده! دست‌کم یعقوب هنوز به اندازه‌ی پسرهای مادرزاد پسر داشته که با آن مینیان بگزارد.

البته، دینا رفتارهای سنتی معمول مردانه هم از خود نشان می‌دهد، نظیر «بیرون رفتن به تماشای دختران شهر» (آفرینش ۳۴:۱)، در حالی که یوسف رفتارهای سنتی زنانه از خود نشان می‌دهد،‌ چنانکه میدراش اشاره کرده، (آفرینش رببا ۸۴:۷): رفتار دخترانه داشت: «چشم‌هایش را می‌کشید، پاشنه‌‌هایش را بالا می‌برد، موهایش را آرایش می‌کرد».

تفاسیر میدراش بر اساس معانی ساده‌ی متن نیست، بلکه قرار دارد به ما درس‌های اخلاقی مهم بیاموزد. در زمان دوازده قبیله‌گی اسرائیل، می‌بینیم که جنسیت به همین سادگی که در کلاس‌های پاراشا به ما باورانده‌اند،‌ نیست.

ما یهودی‌ها، به خصوص آن دسته از ما که بیشتر به سنت‌ها باور داریم، راه زیادی داریم تا جامعه‌ی دگرباشان جنسی را در منظر تورات دریابیم. رویکردی که در لینک مشاهده می‌شود، چیزی نیست که باید باشد. گام اول آن است که بپذیریم این جامعه، بخشی از جامعه‌ی ماست – و از همان ابتدا بوده است.

عن الكاتب
خاخام «یوسف بلاخ» در «یشیوای هاکوتل»، «یشیوای هار اتزیون»، و «یشیوای شویلوی هاتورا» تدریس کرده و عنوان خاخام جماعت در کانادا را نیز داشته است. وی هم اکنون به ویراستاری و مترجمی و ناشری مشغول است. به عنوان بلاگر و پادکستر او را «خاخام جو» از اورشلیم میشناسند.
تعليقات