قرارداد ایران و عربستان سعودی، نشانه-ای خطرناک از عقب-نشینی غرب

تصویر: ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری ایران، چپ، در سفر به چین، پیش از ملاقات ۱۴ فوریهٔ ۲۰۲۳ در «تالار بزرگ خلق» در پکن، با «شی جینپینگ» رئیس جمهوری چین دست می-دهد. (Yan Yan/Xinhua via AP)
تصویر: ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری ایران، چپ، در سفر به چین، پیش از ملاقات ۱۴ فوریهٔ ۲۰۲۳ در «تالار بزرگ خلق» در پکن، با «شی جینپینگ» رئیس جمهوری چین دست می-دهد. (Yan Yan/Xinhua via AP)

نزدیکی دو کشور با میانجی-گری چین به معنای تقویت روابط در-حال-رشد اقتدارگرایانهٔ جهانی، و مغایر دموکراسی و حقوق بشر است.

علیرغم آنکه عربستان سعودی و ایران ماهها است درگیر مذاکره-اند، هیچکس برای اعلام خبر مهمی مانند ازسرگیری روابط دو کشور آمادگی نداشت. جامعهٔ بین المللی حتی کمتر آمادهٔ مواجه با این واقعیت بود که قرارداد سعودی-ایران با میانجی-گری چین منعقد گردید.

گرچه نزدیکی میان دو کشور رقیب حاشیهٔ خلیج فارس – و مذاکراتی که به توافق منتهی شد – در یک نگاه عینی مثبت ارزیابی می-شود و رهبران جهانی از آن به عنوان نقطه-عطف مهم منطقه یاد کرده-اند، اما نکته-ای را در رابطه با نفوذ رو به زوال ایالات متحده، و در ادامه، اروپا در خاورمیانه افشا می-کند.

دولت بایدن خبر فوق را آشکارا به سکوت برگزار کرد، و رئیس جمهوری ایالات متحده گفت روابط خوب «به نفع همه است»، و جان کیربی، سخنگوی کاخ سفید به شکلی مضحک به خبرنگاران اطمینان داد که در خصوص مذاکرات تاریخی میان سعودی و ایران، «ایالات متحده را در جریان گذاشته بوده-اند».

برای درک بهتر این پاسخ بی-تفاوت می‌توان گفت دست کم در ۵۰ سال گذشته ایالات متحده میانجی اصلی خاورمیانه بوده است؛ نیروی دائمی مستقر در محل ایشان کمتر از ۱۸ پایگاه نظامی و حدود ۴۰ هزار نظامی نیست. همین هفتهٔ گذشته مقامات ایالات متحده از شماری تحریم تازه علیه ایران رونمایی کردند. یک سخنگوی لشکر مرکزی ایالات متحده، سنتکام، اوایل ماه جاری گفت «ایران همچنان منبع اصلی بی-ثباتی در منطقه، و تهدیدی علیه ایالات متحده و شرکای ما است.» با این وجود، هنوز می-توان به سهولت گفت ایالات متحده را «در جریان مذاکرات قرار داشته است»؟

تردیدی نیست قراردادهایی که بدون مشارکت آمریکا یا غرب، میان سه رژیم غیردموکراتیک، برای بازسازی چشم-انداز قدرت در یکی از استراتژیک-ترین مناطق جهان صورت می-گیرد، نگران-کننده است. این نگرانی هنگامی افزون می-شود که دو تا از سه رژیم – چین و ایران – در مقابل غرب موضعی آشکارا متخاصم می-گیرند، و سومی – عربستان سعودی –در رابطه با منافع آمریکا یا اروپا روز بروز بی-تفاوت-تر شده است.

این را نیز باید گفت که گرچه همه مایل-اند تصور کنند تنش-های منطقه-ای فروکش کرده است، اما می-باید از خود بپرسیم حاصل همکاری سه رژیم اقتدارگرا، با پیشینهٔ بد حقوق بشری، و بدون یک میانجی دموکراتیک چه خواهد بود؟

متن کامل را در لینک زیر مطالعه کنید

https://blogs.timesofisrael.com/iran-saudi-arabia-deal-a-dangerous-sign-of-western-retreat/

ﺩﺭﺑﺎﺭﻩ ﻧﻮﯾﺴﻨﺪﻩ
رادا استرلینگ در ۲۰۰۸ «زندانی دوبی» و «روند قانونی بین المللی» را بنیان گذاشت و از آن هنگام به بیش از ۱۵ هزار تبعهٔ خارجی در امارات متحدهٔ عربی یاری کرده و مشاوره داده است. استرلینگ شاهد کارشناس، از متخصصان حقوق مدنی و جزایی، قانونگذاری، سرمایه‌ٔ خطرپذیر، مشاور امور بازرگانی و سیاست در بخش-های دولتی و خصوصی، از سخنرانان و برگزارکنندگان پادکست «خلیج و عدالت» در پوشش موضوعات منطقه است.
ﻣﻄﺎﻟﺐ ﻣﺮﺑﻮﻃﻪ