قرارداد بد بایدن با ایران می-باید موجب نگرانی عمیق اسرائیل باشد

تصویر: جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده در ملاقات ایتسخاک هرتزوگ رئیس جمهوری اسرائیل در تالار بیضی کاخ سفید، ۱۸ ژوئیهٔ ۲۰۲۳، واشنگتن دی. سی. (Kevin Dietsch/Getty Images/AFP)
تصویر: جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده در ملاقات ایتسخاک هرتزوگ رئیس جمهوری اسرائیل در تالار بیضی کاخ سفید، ۱۸ ژوئیهٔ ۲۰۲۳، واشنگتن دی. سی. (Kevin Dietsch/Getty Images/AFP)

باید به دولت ایالات متحده گفت مشکل ایران برای اسرائیل قوطی خالی روی جاده نیست که برای وقت-کشی با تیپا بزنند قدم قدم بروند تا ته سال ۲۰۲۵.

سرتیتر خبر ۱۴ ژوئن ۲۰۲۳ «نیویورک تایمز» می-گوید «ایالات متحده به دنبال توافق غیررسمی با ایران است.»

این سرتیتر، گمراه کننده بود، و احتمالاً عامدانه به این شکل تنظیم شده بود.

در متنی که این روزنامه منتشر کرد، خلاف واقعیت موضوع، ادعا شد که دولت بایدن بی-سروصدا مشغول مذاکره با ایران بوده «تا برنامهٔ هسته-ای ایران را محدود، و زندانی-های آمریکایی را آزاد کند.»

معامله-ای که مذاکرات آن مخفیانه در عمان انجام شد، بیشتر از آنکه به جلوگیری از عواقب بد پیشرفت نظامی و هسته-ای ایران در جبهه-های بسیار مربوط باشد، با باج-گیری ایران مرتبط است.

این قرارداد، دولت بایدن را واداشت با آزاد-ساختن دارایی ایران از بانک-های عراق و کرهٔ جنوبی هر دو، به گروگان-گیری غیرقانونی ایران به قصد باج-گیری تن بدهد و به این ترتیب گامی سنگین در نقض تحریم-های رسمی علیه ایران برداشت بی-آنکه در تضمین توقف برنامهٔ هسته‌-ای نظامی غیرقانونی این کشور تعهد قابل اتکایی از ایران بگیرد.

مبالغی که پرداخت شد، طبق تخمین، حدود ۳ بیلیون دلار از عراق و حدود ۷ بیلیون دلار از کرهٔ جنوبی است. یعنی دولت بایدن ده بیلیون دلار به آیت الله-ها باج داد.

این قرارداد که آن را «قرارداد غیررسمی» نامیده-اند، در واقع پایانی بر تحریم-های رسمی علیه رژیم بدنهاد تهران است.

اجازه بدهید این بیل را همان کج-بیل خونی که هست بنامیم.

در حالیکه ایالات متحده ده بیلیون دلار به ایران هدیه می-کند، چگونه می-توانید سیاست رسمی تحریم داشته باشید؟

در ادامهٔ دورویی سیاست بایدن-ایران می‌-توان گفت: با نمایش آن به شکل «تفاهم غیررسمی»، دولت ایالات متحده ملزم نیست آن را برای تأیید به کنگره ببرد. آنها مایل نیستند در دورهٔ انتخابات چنین معاملهٔ بدی را در معرض توجه بگذارند.

این قرارداد از اساس به عنوان حیلهٔ پیشا-انتخاباتی برای بایدن طراحی شده است. صحنهٔ نمایشی پایین آمدن گروگان-های آزاد-شدهٔ آمریکایی از پلکان هواپیماهایی که آنها را از تهران به آزادی در آمریکا آورد را برنامه-باف-های دموکرات در بهار ۲۰۲۳ بهم بافته بودند تا افتاده در انتخابات ۲۰۲۴ عصای دست رئیس جمهور از-پا- باشد.

شروط دیگر ایران، مایهٔ نگرانی است.

در بخشی از این قرارداد از ایالات متحده مطالبه می-شود علیه هیچ یک از فعالیت-های هسته-ای ایران قطعنامهٔ تنبیهی در سازمان ملل متحد و یا در آژانس بین المللی انرژی اتمی مطرح نکند.

متن کامل را در لینک زیر مطالعه کنید
https://blogs.timesofisrael.com/bidens-bad-iran-deal-dire-israeli-concerns/

ﺩﺭﺑﺎﺭﻩ ﻧﻮﯾﺴﻨﺪﻩ
«بری شاو»، کارشناس ارشد دیپلماسی عمومی انستیتوی مطالعات استراتژیک اسرائیل است. او همچنین نویسندهٔ «نبرد با حماس: BDS و یهودی-ستیزی»، « ۱۹۱۷. از فلسطین تا سرزمین اسرائیل، BDS برای احمق‌-ها». و آخرین کار او، روایت عشق و سرنوشت»، داستان زندگی پرماجرای زن قهرمان یهودی است.
ﻣﻄﺎﻟﺐ ﻣﺮﺑﻮﻃﻪ