مذاکرات صلح میان ایالات متحده و ایران نمیتواند بدون اشاره به معضل آشکار انجام شود

اگر ترامپ با روحانی ملاقات کند، نمیبایست بر ابعاد وسیع سیاست‌های خصمانه ایران، و اول از همه، یهودی ستیزی، چشم بپوشد.

علیرغم آنکه مقامات ایالات متحده ایران را مسؤول حمله پهباد به میدانهای نفتی سعودی میشمارند، موضع مخالف پرزیدنت ترامپ علیه رژیم از آغاز ریاست جمهوری خود، و نیز اصرار ایرانیها بر این مطلقا هیچ ملاقاتی صورت نخواهد گرفت، شایع است. ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده، که هفته آینده در مجمع عمومی سازمان ملل شرکت خواهد داشت، ممکن است همزمان که رهبران جهان در نیویورک گرد هم می آیند، با همتای ایرانی خود، حسن روحانی نشستی داشته باشد. اگرچه تحلیلگران بر سر «خواهد کرد» و «نخواهد کرد» در بحث اند، پرسش مهمتری که در میان است این است که ایالات متحده چگونه می بایست به معضلات دیگری که با ایران در میان است اشاره کند تا مذاکرات مزبور وزنه‌ٔ بیشتری محسوب شوند.

موضع ایالات متحده و ایران هر دو به خوبی معلوم است. پرزیدنت ترامپ مدتها تمایل به مهار برنامه تسلیحات اتمی ایران دارد، و ایران مصمم به کاهش فوری تحریمهای ایالات متحده است. ما با این رویکرد به خوبی آشناییم – این کش-و-‌واکنش حتی پیش از برنامه جامعه اقدام مشترک (برجام)‌ نیز موجود بود.

«انجمن ضد افترا» با برجام مخالفت کرد و مصرانه از رئیس جمهور وقت، اوباما، و اخیرا از پرزیدنت ترامپ خواست با سیاستهای مستحکم و موثر عمل کند تا ضمانت شود ایران هرگز قادر به تولید تسلیحات اتمی نخواهد بود. ما احساس میکردیم برجام چنین تضمینی حاصل نمیکند.

اما نگرانی ما از سیاستها و عملکردهای رژیم ایران بسیار فراتر از مساله اتمی میرود.

در «انجمن ضد افترا»، ما کارشناس سنتریفیوژ اتمی و یا نیمه-عمر رادیواکتیو نیستیم. اما از یهودی ستیزی خونریز و بی امانی که همذات رژیم است، خصومتی که به نسل کشی شبیه است و بسیار فراتر از لفاظیهای دیگر دولتهاست، در هراسیم. و درست ۷۰ سال پس از فاجعه‌ٔ بی-مثل-و-مانند «هولوکاست»، ۵۰ سال پس از نسل کشی «خمر سرخ»، ۲۵ سال پس از کشتار عمومی «روآندا»، هرگز نباید درسی که از این جنایتها به قیمتی گزاف آموختیم را از یاد ببریم: وقتی رهبرانی به قتل شما کمر می‌بندند، جدی بگیرید.

بعلاوه، آمادگی ایران به پیشبرد تعهد خود به خصومت و نفرت در جهان، هولناک است. ما دیده ایم که چگونه این رژیم نایبان دست نشانده خود را با پول میخرد تا موبمو آنچه میخواهد را به اجرا درآورند.

متن کامل را از لینک زیر مطالعه کنید
https://blogs.timesofisrael.com/any-u-s-iran-talks-must-address-the-elephants-in-the-room/

عن الكاتب
«جاناتان گرین بلات» مدیرکل سازمان بین المللی «Anti-Defamation League (ADL)» )«اتحادیه ضد افترا») است.
تعليقات