مسیحی ها باید با یهودی ستیزی بجنگند

آنجلا وینتر
آنجلا وینتر

اگر قرار است همسایه-مان را به اندازه گوشت و پوست خود، به اندازه همسران خود، و کودکان بیگناهمان که در یک بعدازظهر تابستانی به خواب رفته اند، دوست داشته باشیم، باید بخاطر آنها خطر کنیم.

در همان حال که قربانی چاقوزنی شروع کرده بود ماجرای خود را بگوید، در خاطرم خطور کرد که من به یهودی ستیزی اهمیت می دهم؛‌ از زمانی که بچه بودم دوستدار یهودیان بودم [بس که کتاب های «خانواده ای از همه رنگ» هی از اول خوانده بودم]. اما من یک مسیحی ام: هیچ تصوری ندارم که یهودی بودن چه حسی دارد، حتی نمی دانم اگر غریبه ای بخاطر ایمان مذهبی ام از من نفرت کند، چه حسی دارد – چه حسی دارد که کسی به خاطر ایمان مذهبی ام آنقدر از من نفرت کند که بخواهد من را به قتل برساند. «شلومو نوگینسکی» خاخام ارتدکس اهل بستون، که اخیرا قربانی یهودی ستیزی شد و با چاقو به او حمله کردند، در راهپیمایی «بی هراس» در حمایت در یهودیان در شهر واشنگتن شرکت کرده بود و می گفت در پیتزبورگ بدنیا آمده و حتی در کودکی و نوجوانی «تجربه های وحشتناکی از یهودی ستیزی» داشته است. او که می گفت به علت وضعیت جسمی، ضعیف تر از آن است که به انگلیسی حرف بزند، بهمراه یک مترجم سخن می گفت، تعریف کرد «هرگز به فکرم نمی رسید که در ایالات متحده، در کشور آزادی و امکانات بی پایان، دوباره همان تجربه ها به سرم بیاید». گوش کردن به صدای متأثر او که با بغض می شکست، ناگهان احساس کردم: من پر از حکایت ام.

من سال های پیرامون هولوکاست مطالعه کرده ام و در کلاس های کلیساها درباره تاریخ یهودی ستیزی در مسیحیت درس داده ام. می توانم نظریه علمی در این خصوص که آیا یهودی ستیزی مسیحی منجر به هولوکاست شد، یا مستقیما باعث شد، و «اندکی» به بروز هولوکاست انجامید، سخنرانی کنم. می توانم با دقت کامل تفاوت میان نفرت یهودی ستیز که امروز در میان راست های افراطی، چپ های افراطی، و اسلامگراهای افراطی موجود است، و همینطور شباهتی که این نفرت با حکایتهای قدیمی و مرگبار یهودی ستیزی دارد را توضیح دهم. اما اینها همه اطلاعاتی است که به نوشته درآمده و روی کاغذ هست. همانطور که خاخام سخن می گفت، احساس کردم دره‌ٔ میان محکوم کردن یهودی ستیزی و تجربهٔ یهودی ستیزی بسیار فراخ است. «من» در معرض حمله هیچکس نبودم. اگر پشت میزی بیرون یک رستوران سوشی در لس آنجلس نشسته باشم و چند اتوموبیل با پرچم های فلسطینی توقف کنند و مردها از ماشین بیرون بیایند و به مشتریان رستوران حمله کنند، و بپرسند «کی یهودی است؟» – دنبال من نمی گردند.

متن کامل را در لینک زیر مطالعه کنید
https://blogs.timesofisrael.com/christians-should-fight-against-antisemitism/

ﺩﺭﺑﺎﺭﻩ ﻧﻮﯾﺴﻨﺪﻩ
آنجلا وینتر از خبرنگاران پیشین روزنامه «بالتیمور سان» است که در کلیسا «تاریخ یهودی ستیزی در مسیحیت» درس می دهد. آنجلا وینتر از روابط یهودیت و مسیحیت، الهیات مسیحی پروتستان، و هولوکاست می نویسد.
ﻣﻄﺎﻟﺐ ﻣﺮﺑﻮﻃﻪ