من یک پدر همجنسگرایم که رؤیای یهودی آمریکایی پدر ایرانی ام را بواقع زندگی می کنم

Alex Maghen's father, Khalil, moved to America from Tehran in 1962. (Courtesy of Alex Maghen)
Alex Maghen's father, Khalil, moved to America from Tehran in 1962. (Courtesy of Alex Maghen)

دانستم که می توانم به شیوهٔ خود، شوهر باشم، پسری وفادار به پدرومادر باشم، و یک یهودی مؤمن باشم، و پدری باشم که عاشق دو فرزند پسرش است، فرزندانی که وجودشان غیرممکن می نمود.

تلگرام یهود – ماه ژوئن است. در این ماه برای من اتفاق‌های زیادی روی می‌دهد. روز پدر نزدیک می شود – پنجمین سالی است که پدر دو پسر دوقلو هستم. ماه افتخار است، و برای من که یک مرد همجنسگرای یهودی ام، ازدواج کرده و صاحب فرزند ام، ماه ارزشمندی است. از اینها گذشته، چهلمین سال درگذشت پدرم هم هست.

پدر عزیز من، خلیل. که مثل گاو نر زیر آفتاب سوزان فیلادلفیا در زمین چسبیده به خانه مان، عرق می ریخت و فلفل و گوجه فرنگی می کاشت؛ لباسی به تن می کرد که با استانداردهای امروز، فقط می شد اسمش را گذاشت «دیسی دوکْز» (از سال‌های هفتاد حرف می زنم). کاری کرده بود باور کنیم مرغ های وطنش ایران، شیر می دادند، و شیرشان معجزه می کرده است. او در ابتدا پزشک کودکان و بسیار محبوب بود. سپس تخصص روانپزشکی گرفت، اما وقتی نوبت به نجات بچه ها از کابوس های شبانه می رسید، بجای آنکه دارو بدهد، تجویز می کرد پایشان از زیر لحاف بیرون نگه دارند.

پدر عزیز من خلیل، در کشور دومش نام خود را Kelly گذاشت که مأنوس تر باشد. وقتی من ۱۱ و نیم ساله بودم، پزشکان تشخیص دادند که سرطان مغز دارد و در عرض چند هفته خواهد مرد. به پزشکان و مادرم گفت تا اینجا که عمر کرده، جشن بلوغ پسر اولش را دیده، و آنقدر عمر خواهد کرد که جشن بلوغ پسر دومش را هم ببیند. یکسال و نیم بیماری جهنمی را تاب آورد و چند هفته پیش از سیزده سالگی من به کما رفت.

در جشن بلوغ کوچکی که در اتاق نشیمن خانه گرفتیم، خویشاوندانی که گرد آمده بود با حیرت دیدند که چشمهایش را گشود و همانطور که من در حال قرائت تورات بودم، دستهایش را بسوی من دراز کرد. دستم من را گرفت و چشمهایش را برای همیشه بست، و پیامی از عشق و عطوفت به پسر کوچکش منتقل کرد که بسیار قدرتمندتر، بسیار پرمعناتر از هرچیزی بود که در طوماری که من قرائت می کردم، پیچیده شده بود.

یکروز بعد، در بستر خود، چشم از جهان فرو بست.


متن کامل را در لینک زیر مطالعه کنید:
https://blogs.timesofisrael.com/as-a-gay-dad-i-am-living-my-iranian-fathers-american-and-jewish-dream/

عن الكاتب
«الکس ماگن» از مدیران اجرایی فناوری و سرگرمی در لس آنجلس است. او و شوهرش دو پسر دوقلوی پنج ساله دارند که به مدرسهٔ «تمپل اسرائیل هالیوود» می روند. او و همسرش مجری برنامه Daddy Squared، «پادکست پدران گی» هستند.
تعليقات