مهر «کمابیش رسیده» به ایده برچسب زنی محصولات اروپا

ایده تلافی جویانه مایکل اورن در برچسب زنی به محصولات اتحادیه اروپا خوب است. این هم راه هایی برای بهتر کردن آن.

مایکل اورن، سفیر سابق اسرائیل در واشنگتن و نماینده «کنست» (پارلمان اسرائیل)، و یک تنه، حامی خلاق کشور است. و از دوستان من است. و آخرین کمپین وی در پاسخ به تصمیم اتحادیه اروپا در مورد برچسب زنی به محصولات اسرائیل که بیرون از محدوده خطوط آتش بس ۱۹۴۹تولید شده اند، بسیار پرانگیزه است. اما یک نکته را از قلم انداخته.

اورن از تجار اسرائیلی دعوت می کند «به محصولات وارداتی اروپایی برچسب ساخت اتحادیه اروپا بزنند تا خریدار بداند سود آنچه می خرد به جیب سیاست های یهودستیز اتحادیه اروپا می ریزد. ما می خواهیم به اروپائیان نشان بدهیم چه حسی داریم وقتی به محصولات ما برچسب می زنند.»

هر دوی این هدف ها – اطلاع رسانی به خریدار، و ایجاد همدردی در دیگری – قدمی شایسته اند. و کار درستی می کند که تصریح می کند این حرکت به معنای بایکوت این محصولات نیست. اما هر دو گونه برچسب زنی، هم از سوی اتحادیه اروپا و هم از سوی اسرائیل، باعث کسادی بازار می شود و به تجارت و کارکنان بازار که لایق دستاورد بهتری هستند، آسیب می زند.

چرا می بایست منافع بازار تجاری اسرائیل را با منافع رقیبان اروپایی، به خصوص در زمانی که اتحادیه اروپا تصمیم تبعیض آمیز برچسب زنی را گرفته است، برابر کرد؟ زیرا – این همان نکته ای است که اورن از قلم انداخته است – برچسب زنی به محصولات اروپایی در اسرائیل می بایست در واقع به منظور تشویق به خرید باشد و نه دلسرد کردن از خرید. کمپانی هایی که محصولات خود را به اسرائیل می فرستند می بایست تشویق شوند، و بسته بندی های محصولات شان نمی بایست مهر قرمز بخورد و افت فروش داشته باشد.

این کمپانی ها، با ارسال محصولات خود به اسرائیل، بر ضد کمپین مغرضانه تحریم اسرائیل (BDS) رایج در اروپا عمل می کنند. در برخی موارد حتی خلاف خواست دولت، کارکنان، و حتی مشتری های محلی خود عمل می کنند. این ها دقیقا همان کمپانی هایی هستند که می بایست محصولات شان را بخریم. اگر خرید محصولات خانگی اسرائیلی اهمیت دارد، فراموش نکنیم که خرید محصولات وارداتی بندرها و فرودگاه ها و بازاریابی و حمل و نقل در اسرائیل، تولید اشتغال می کند. محصولات وارداتی، به نوبه خود، امکان صدور ایجاد می کنند.

اگر این کمپانی ها از فروش در اسرائیل سود ببرند، شانس بیشتری هست که دولت های خود را ترغیب به مخالفت با برچسب زنی و کمپین BDS بکنند، که در نهایت به درآمد خالص آنها آسیب می زند. اما اگر یک کمپین برچسب زنی تلافی جویانه به فروش آنها لطمه وارد کند، ممکن است از بازار اسرائیل خارج شوند و اهمیتی به BDS ندهند یا حتی از آن حمایت کنند.

و از این گذشته، آیا سیاست برچسب زنی اسرائیلی، شامل محصولات اروپایی مورد نیاز سربازان نیروی دفاعی، وسایل نقلیه عمومی، بیمارستان ها، دانشگاه ها، و دیگر موارد نمی شود؟

ما می بایست کمپانی های اروپایی را تشویق کنیم که به بازار اسرائیل بپیوندند. چرا باید تصمیم آنها برای فروش در اسرائیل را با یک کمپین برچسب زنی، دشوار کنیم؟ برچسب زنی اسرائیلی شرایطی ایجاد می کند که در واقع برای ما سودآور نیست: کمپانی های اروپایی کمتری مایل به تجارت با دولت یهود خواهند بود.

هفته دیگر به اسرائیل برخواهم گشت. و علیرغم نیت مایکل اورن، دقیقا همان محصولات اروپایی که مارک خورده اند را برای خرید برخواهم داشت.

مایکل، بیا هم را … در هتل کنتینانتال، مال بریتانیایی ها، ببینیم و در باره پیشنهاد اصلاحی من و پیشنهاد ابتکاری تو گفتگو کنیم. مهمان من به آبجوی آلمانی، زیتون اسپانیایی، ماهی آزاد نروژی و پنیر فرانسوی.

مایکل اورن و برچسب ها بر محصولات اتحادیه اروپا
مایکل اورن و برچسب ها بر محصولات اتحادیه اروپا
عن الكاتب
جی تاث معاون رئیس سازمان یهودی بین المللی « Jewish United Fund» در فدراسیون یهودیان شیکاگو است.
تعليقات