وقتی حماس پا به اتاق نشیمن شما می گذارد

دو مورد اخیر، که حماس ناقل های ماهواره ای شو پر بیننده‌ی «بیگ برادر» را هک کرد، آژیر ورود به مرحله بعدی رودررویی های سایبری است.

در آخرین غروب جمعه، ۱۱ مارچ، حماس خوراک ماهواره ای شو کانال ۲، «بیگ برادر» را در هوا زد و به جای آن یک فیلم تبلیغاتی تهییجی پخش کرد که با صحنه هایی از تروریسم حماس، و مجروحان بمب گذاری اسرائيل در نوار غزه، و یک موزیک رعب آور شروع شد. این عبارات، به عبری و عربی، روی فیلم گذاشته شده بود: «از تاریخ بیاموزید، جان خود را بردارید فرار کنید، از کشور ما بروید بیرون».

این فیلم سه دقیقه و نیمی با صحنه های هولناک حمله های تروریستی در اسرائيل، مراسم تدفین، سربازان اسرائيلی در حال کشتن تروریست های فلسطینی، که شهید معرفی شدند، ادامه پیدا کرد.

در فیلم صحنه ای از حمله تروریستی روز اول ژانویه در تل آویو هم وجود داشت که در آن «نشاط میلهم»، سه نفر را به ضرب گلوله کشت. این نوشته ها به عبری، روی این صحنه نشان داده شد:‌ «سال، در تل آویو آغاز شد، و به همین زودی ما برگشتیم به دیزنگوف» – اشاره به خیابان مرکزی تل آویو که دو تا از قربانیان میلهم به ضرب چاقو کشته شدند.

خوراک تصویری حماس با این عبارات به پایان رسید:‌ «از خانه هاتان بیرون نیایید. این پایان قصه نیست. دنباله دارد.» در تلاشی برای هماهنگ کردن فضای سایبری و عرصه فیزیکی، چند دقیقه پس از آن، از منطقه تحت کنترل حماس در غزه، به سوی جنوب اسرائيل، چند راکت پرتاب شد که چهارتای آنها در منطقه باز به زمین اصابت کرد.

هک کردن برنامه کانال ۲ از سوی حماس، از طریق خوراک رمزگذاری نشده، که هر کسی که ماهواره داشته باشند می تواند دریافت کند، عملی غیرمعمول است، اما اولین باری نیست که در برنامه های تلویزیونی اسرائيل به این طریق مداخله شده است. حماس فیلم های مشابهی را در برنامه های کانال ۱۰ و کانال ۲ در دوران عملیات تیغه محافظت نیروی دفاعی در تابستان ۲۰۱۴، با تصاویری از مجروحین حمله های موشکی اسرائيل، همراه با پیام های تهدیدآمیز با وعده انتقام و هجوم های موشکی بیشتری از حماس به اسرائيل را پخش کرد. یکی از پیام های حماس به مردم اسرائيل در این فیلم ها ادامه بی پایان حمله های موشکی بود:‌ «ساعت شروع این کمپین را دولت شما تعیین کرد. اگر دولت شما با شرایط ما موافقت نکند، خود را برای تمدید اقامت در پناهگاه ها آماده کنید».

دستبرد به پخش برنامه های تلویزیونی، که با تغییر و تبدیل سیگنال های قوی تر از فرکانس اولیه برای جایگزین کردن آن انجام می شود، یکی از راه های قدرت نمایی سایبری برای مقاصد سیاسی و تبلیغات تهییجی است. جایگزین کردن برنامه ای با پیام های هدفمند برای مخاطبی که در انتظار تماشای صحنه ای بوده است اما شاهد صحنه ای به شدت مغایر با آن می شود، می تواند تاثیر عمیق داشته باشد.

حماس تنها مرجعی نیست که از این شیوه ها استفاده می کند. اسرائيل هم برنامه کانال تلویزیونی الاقصای حماس را هک کرده است و به جای یک کارتون یهودستیز، فیلم حمله به رهبران حماس، همراه با پیام «وقت تمام شد» به عربی، پخش کرد. در مناقشات سیاسی دیگر جاها هم از چنین روش هایی استفاده شده است. برای نمونه ایران با هک ماهواره یوتلسات، برنامه های بی بی سی فارسی، صدای آمریکا، رادیو فردا، را هک کرد و یوتلسات به اتحادیه بین المللی مخابرات شکایت کرد.

وقفه افکنی در برنامه های تلویزیونی تنها روش اینترنتی مداخله در ارتباطات دیجیتال ما نیست. هم درون مناقشات نظامی، نظیر آنچه میان اسرائيل و حماس اتفاق می افتد، و هم بیرون از آن، هکرها به طور دائم در شبکه های تلفن های موبایل ما، ارتباط ماهواره ها، سیستم جی پی اس، مداخله می کنند. آسیبی که می رسانند از شوک و ناخشنودی شروع می شود، نظیر وقفه افکنی حماس در برنامه بیگ برادر، تا آسیب های مخرب نظیر مداخله معروف در پایگاه آماری سونی در ۲۰۱۴، که گفته می شود از سوی کره شمالی بوده است. آسیب پذیری سیستم حساس و نفوذ پذیری در مقابل چنین مداخله گری هایی نگرانی عمیقی را در عرصه امنیت ملی و جهانی میان مسؤولان تصمیم گیرنده و حقوقدانان این عرصه ایجاد کرده است.

و امکان تخریب های جدی تر فیزیکی نیز رو به افزایش است، همچنان که در مورد عملیات سایبری، ظاهرا به دست روس ها، علیه شبکه برق اوکراین در دسامبر ۲۰۱۵ انجام شد. گفته شده است در نتیجه این هک، برق چندین منطقه از کشور، شامل ۳۰۰ شهر، قطع شد، و همزمان برق بخش خدمات مشتری کمپانی نیز قطع شد و تلفن های مشتریانی که از قطع برق در مناطق خود خبر می دادند، به موقع دریافت نشد. اتفاقاتی که در اوکراین روی داد به خوبی نشان می دهد که سیستم خدمات رسانی آب و برق تا چه اندازه در معرض آسیب عملیات سایبری هستند که ممکن است در عرصه مجازی آغاز شود، اما به فضای فیزیکی و جهان واقع برسد و تهدیدات جدی و خطرات جانی به همراه داشته باشد. تصور کنید چنین عملیاتی علیه تدارکات اینترنتی آب، لوله های نفت، و دستگاه های کنترل پروازهای عمومی صورت بگیرد.

سیستم حقوقی بین المللی که بر مخابرات و شمار زیادی از ارتباطات سایبری مدیریت می کند، سابقه ای طولانی دارد، و روش های تثبیت شده برای برخورد با وقفه افکنی ها و نقل و انتقالات فناوری در همه رده ها دارد. مشکل پخش و انتقال تبلیغات تهییجی با مضامین سیاسی اما مشکلی پیچیده تر است، نظیر ویدئوی اخیر حماس که با وقفه افکنی در شوی تلویزیونی بیگ برادر پخش شد. در پس مشکلات معمول تکنیکی که ایجاد کرد، و قدرت تکنیکی که قادر باشد بلافاصله وقفه را خاتمه دهد، اگر لازم باشد، پرسش بنیانی تری نهفته است. حقوق بین المللی و قوانین معین منطقه ای چگونه می توانند با چنین وقفه افکنی هایی در ارتباطات عمومی، از جمله پخش تبلیغات تهییجی تروریستی مقابله کنند؟ آنهم در شرایط فعلی که اینترنت و فضای مجازی همگانی و موج پایان ناپذیر ارتباطات و داده های اطلاعاتی از مسیر هر یک از ما در گذر است؟

عرصه قانون اکنون مورد هجوم موقعیت های تازه است. اما در اولین قدم بعدی در گستره سایبری، هنجارهای حاکم بر وقفه افکنی بر پخش، نظیر فیلم تروریستی حماس در هفته ای که گذشت، به زودی بر اساس ضرورت های قدرت های حاکم که مسؤول مراقبت از ارتباطات و داده های آماری شهروندان اند، و با توجه به آزادی های فرامرزی اطلاعات و با ملاحظات تازه در چارچوب امنیت ملی سایبری، قطعی خواهد شد.

عن الكاتب
«دبورا هوسن-کوریئل» از وکلای اسرائيلی و کارشناس قوانین و مقررات امنیت سایبری است. با کمپانی مشاور امنیت سایبری، کانفیدا دیجیتال، و نیز با زیخنر، آلمان و کاروس ال ال سی در نیویورک و اسرائيل همکاری می کند. وی همچنین در دانشگاه تل آویو به پژوهش مشغول است.
تعليقات