وقت آن رسیده که اسپانسر غربی به تشکیلات خودگردان فلسطینی درسی بیاموزد

در ۱۰ دسامبر ۲۰۱۷ یاسین ابوالقرآ صبح زود از خواب برخاست. با آرامش، از خانه‌اش در حومه‌ی نابلوس خارج شد، به اورشلیم رفت و چاقویی را که بخصوص به این منظور تهیه کرده بود در سینه‌ی مأمور میان‌سال ایستگاه اتوبوس، آشر الملیاخ فرو کرد. در طول تفهیم اتهام وی به عنوان قتل عمد و همانطور که در تایمز اسرائیل گزارش شد، القرآ به بازجویان شین‌بت گفت که وی المالیاخ را به عنوان یهودی شناسایی کرده و اقدام به قتل وی «بر اساس آموزه‌های کتاب‌های آموزشی تشکیلات خودگردان بوده است».

کتاب‌های درسی تشکیلات خودگردان به تازگی منتشر شده بودند و نگارش آن سه سال به طول انجامیده بود. صبری صیدم وزیر آموزش تشکیلات خودگردان آن را برنامه‌ی درسی شایسته‌ی اقتصاد استیو جابز معرفی می‌کرد. اما این یک دروغ بزرگ بود. واقعیت تلخ این بود که به جای استفاده از این فرصت و آموزش ارزش‌هایی نظیر پیشرفت، رواداری‌، و صلح، برنامه‌ی درسی جدید تشکیلات خودگردان فراخوانی است به افراط‌گری و فرهنگ شهادت.

توضیح تصویر: در «زبان زیبای ما»، در کتاب درسی کلاس سوم، آزادسازی سراسر فلسطین در شعری خشونت‌آمیز توصیف شده است. این شعر که برای کودکان ۹ ساله نوشته شده، دعوت می‌کند به «از خون خود گذشتن» و «از میان برداشتن غاصبان» و «نابودی بقایای خارجیان» می‌کند.

همانطور که مرور بر متون، و مثال‌های زیر نشان می‌دهد، برنامه‌ی درسی جدید ترویج نفرت می‌کند و به بچه‌های مدرسه آموزش می‌دهد که جان خود را فدا کنند. به آنها می‌آموزد که سرزمین فلسطین تنها از راه خشونت و جنگ‌های مذهبی به دست خواهد آمد و به این ترتیب مذاکره با اسرائیل را رد می‌کند. هدف زندگی را شهادت می‌نماید. می‌گوید پاداش آنها در بهشت ۷۲ زنی است که منتظر همسری شهیدان‌اند. دخترها، از طریق شهادت، به برابری با پسرها می‌رسند. به آنها آموخته می‌شود که مردن از زندگی بهتر است. کسانی که زندگی خود را به خطر بیندازند، قهرمان‌اند، و کسانی که راه عدم خشونت را انتخاب کنند ترسو و جبون معرفی شده‌اند. جنگ به عنوان سرنوشت ابدی بشر تعریف شده است و حتی علم را به شکلی مخدوش کرده‌اند که آموزش خشونت باشد. هدفی که در این متن‌ها تصریح شده، فتح فلسطین از رود اردن تا دریای مدیترانه، با خوانشی اسلامی و هرچه بیشتر سلفی است. تمرکز این برنامه‌ی درسی نه تنها بر هیولاسازی از اسرائیل است، بلکه جنگ را نیز به عنوان ضرورتی پسندیده و همیشگی توجیه می‌کند.

توضیح تصویر: قانون دوم نیوتون در کتاب درسی کلاس هفتم با تصویر پسری که با سنگ‌قلاب سربازها را نشانه گرفته، آموزش داده شده تا قدرت، حجم، و استحکام کششی را نشان دهد.

شک نداشته باشند که عاشر المالیاخ تحت تأثیر مستقیم برنامه‌ی درسی دقیق وزارت آموزش تشکیلات خودگردان فلسطینی که به طور سیستماتیک جوانان فلسطینی را تشویق می‌کند شهدای کاربردی شوند، هم‌اکنون در بخش مراقبت‌های ویژه بستری است.

هولناک‌تر از متون برنامه‌ی درسی تشکیلات خودگردان فلسطینی، منابع مالی انتشار این متون است. وزارت آموزش تشکیلات خودگردان از سوی اتحادیه‌ی اروپا و کشورهای عضو اتحادیه‌ی اروپا، برنامه‌های دولتی آمریکایی و کانادایی، و سازمان‌های بین‌المللی که بودجه‌های سخاوتمندانه‌ای از ایالات متحده و اروپایی‌ها می‌گیرند، ‌تأمین مالی می‌شود. رویهم، به لطف سخاوت ساده‌دلانه‌ی مالیات‌دهنده‌های آمریکایی و اروپایی، صدها میلیون دلار برای آموزش به تشکیلات خودگردان پرداخت می‌شود.

هنگامی‌که با استفاده از شواهد مستقیم برگرفته از واقعیت تلخ این برنامه‌ی درسی روبرو می‌شوند و گزارش‌های روشن مقابل چشم‌شان قرار می‌گیرد، دیپلمات‌های غربی تشکیلات خودگردان معمولا حیرت‌ می‌کنند. اما پاسخی که می‌دهند نامناسب است. در بهترین حالت، اصرار دارند که موضوع با وزارت آموزش تشکیلات خودگردان در میان گذاشته شود. این خودشیرینی‌های دیپلمات‌مآبانه منجر به هیچ تغییری نشده است. در همین حال، سفرای غربی به خوانش فرهنگی نسبی‌گرا روی می‌آورند که در واقع تحقیر و تصغیر فلسطینی‌هاست.

در زمانی که خاورمیانه از مراکش تا اردن، دولت‌‌ها می‌کوشند افراطی‌گری را از کتاب‌های درسی پاکسازی کنند، تا مبادا جوانان کشور به بنیانگرایی کشیده شوند، تشکیلات خودگردان با تصمیمی استراتژیک کاملا برعکس عمل می‌کند – می‌کوشد جوانان فلسطینی را به بنیانگرایی بکشاند. امروز، در مدارس سراسر کرانه‌ی باختری، غزه، و اورشلیم شرقی، ۱.۲ میلیون کودک فلسطینی در معرض آموزه‌های نفرت‌محور قرار دارند و تشویق می‌شوند جان خود را فدا کنند.

تغییر، به دست دیپلمات‌های محل انجام نمی‌شود بلکه با فشارهای چندجانبه‌ی بین‌المللی بر دولت‌های کشورها از سوی نمایندگان منتخب به وجود می‌آید. همین‌حالا، پیشرفت‌هایی روی داده – اعضای کنگره که با کمک‌های مالی ایالات متحده به تشکیلات خودگردان تا زمانی که این برنامه‌ی درسی بر جاست، مخالفت کرده‌اند، یک نماینده‌ی حزب کار که این موضوع را در بریتانیا پی گرفته است، سیاستمداران فنلاند که خواهان آنند دولت ایشان هنگام پرداخت کمک‌های مالی به وزارت آموزش تشکیلات خودگردان، نا به اصول خود این کشور که عدم تحمل خشونت در مدارس است، عمل کند. همزمان یک گروه فعال و موثر از نمایندگان اتحادیه‌ی اروپا تصمیم گرفته‌اند که کمک‌های عظیم سالانه به وزارت آموزش تشکیلات خودگردان را مشروط به حذف نفرت از کتاب‌های درسی تشکیلات خودگردان کنند و یکی از روزنامه‌های پیشرو بلژیک دولت خود را مورد سوال قرار داده که چرا فرهنگ شهادت را ترویج می‌کند.

۲۰۱۸ می‌بایست سالی که کشورهای اسپانسر در خصوص آنچه با هزینه‌ی مالیات‌دهنده‌های کشورشان به جوانان فلسطینی آموخته می‌شود مسؤولیت‌پذیری کنند. گزینه‌ی دیگر زنجیره‌ای از «شهدا»ی نظیر یاسین ابوالقرأ است. و بسیاری قربانیان بی‌گناه مانند آشر المالیاخ.

عن الكاتب
«مارکوس شف» مدیرعامل ایمپکت-سی‌ای، سازمان پژوهش و سیاست‌ که با نظارت و تحلیل بر آموزش، همسویی آن با استانداردهای بین‌المللی صلح و رواداری در چارچوب قطعنامه‌ و اعلامیه‌ی یونسکو را تعیین می‌کند.
تعليقات