وقت اش نیست دست از ضعیف‌نمایی دموکرات ها سر مساله‌ی اسرائیل برداریم؟

میامی (آژانس تلگرام یهود) – هر چهارسال یکبار همان نمایش همیشگی در فستیوال فیلم‌های سیاسی یهود اکران می شود: همان که در آن دموکرات ها یک بیانیه انتخاباتی دیگر را در حالی پشت سر می گذارند که بیشتر از پیش حمایت بی قید و شرط از اسرائيل اعلام کرده اند و با این وجود باز نامزدی را برای ریاست جمهوری معرفی می شود که پیشینه اش در ارتباط با اسرائيل ردخور ندارد. پایان فیلم هم همیشه همان است که بود، دو/سوم یا سه/چهارم از آمریکایی های یهودی به دموکرات ها رأی می دهند.

امسال هم به همان روال گذشت.

یهودیان آمریکا باز هم به نامزد دموکرات رأی خواهند داد با این اطمینان که دموکرات ها هوای اسرائیل را خواهند داشت.

امسال، نه تنها بیانیه انتخاباتی حزب دموکرات در پشتیبانی از اسرائيل، با اراده آهنین ایستاده است، بلکه نامزد ریاست جمهوری دموکرات ها نیز به شخصه حامی قاطع دولت یهود است.

صدای واحد و قوی بیانیه انتخاباتی دموکرات ها اعلام کرده که اسرائیل قدرتمند و امن برای ایالات متحده «حیاتی» است. سوگند یاد کرده امکاناتی ایجاد کند که «اسرائيل همیشه توان دفاع از خود را دارا باشد». همچنین تعهد کرده تا «از حق اسرائیل برای دفاع از خود، از جمله ابقای کیفیت های برتر نظامی کشور و مقابله با هرگونه تلاش در راه مشروعیت‌زدایی» حمایت کند.

همچنین، اولین بیانیه انتخاباتی است که طی آن ایالات متحده تعهد می کند با بایکوت، تحریم، و مشروعیت‌زدایی علیه اسرائيل مقابل کند. در این بیانیه تصریح شده است که ایالات متحده در راستای راه حل «دو کشور برای دو ملت» در مذاکرات اسرائيل-فلسطینی که از سوی احزاب آتی برگزار خواهد شد، پافشاری خواهد کرد تا اطمینان حاصل شود اسرائيل به عنوان کشور یهودی دموکراتیک و امن با مرزهای به رسمیت‌ شناخته‌شده باقی می ماند. این بیانیه همچنین تصریح می کند که شهر اورشلیم «پایتخت اسرائیل باقی خواهد ماند»، تقسیم نخواهد شد، و قابل دسترسی پیروان ادیان خواهد بود.

با توجه به نگرانی برخی از مردم از ترکیب کمیته مأمور تنظیم بیانیه که در میان آن چهره هایی با تمایلات فلسطینی دیده می شد، تصور بیانیه ای بیش از این پشتیبان اسرائیل، ممکن نبود.

هیچ نامزد ریاست جمهوری دیگری نیز بیش از هیلاری کلینتون پیشتیبان اسرائيل نمی بود، که در سخنان خود در مراسم ماه ژوئن سیاست خارجی امنیت اسرائيل را «غیر قابل مذاکره» خواند.

وی گفت: «آنها نزدیک ترین متحد ما در منطقه اند و این مسؤولیت اخلاقی ماست که از آنها دفاع کنیم.»

کلینتون نظرات حامی اسرائيل خود را در همان زمانی که وزیر خارجه بود، عرضه کرده بود.

در طول سال ها، وی بارها تحریکات فلسطینیان را محکوم کرده است، حامی قطعنامه ای بود که نام «ماگن داوید آدوم» را صلیب سرخ جهانی لحاظ کند، برای به تصویب رساندن لایحه هایی که با یهودستیزی و انکار هولوکاست مقابله کند، جنگید، میانجی آتش بس میان اسرائیل و حماس بود، و شورای حقوق بشر سازمان ملل را به خاطر «تبعیض برنامه ریزی شده علیه اسرائيل» مورد انتقاد قرار داد.

کلینتون به تجهیز اسرائیل با جنگنده های تهاجمی مشترک «اف ۳۵» کمک کرد، از ایجاد سیستم دفاع موشکی «گنبد آهنین» و موشک های «پاتریوت» پیشرفته حمایت کرد، و گزارش غیرعادلانه و بدخواه «گلدستون» را محکوم کرد، و با قطعنامه های ضداسرائیلی سازمان ملل و دیگر نهادهای بین المللی مخالفت کرد.

رابطه کلینتون با اسرائیل به روزهایی برمی گردد که بانوی اول از ایالت آرکانزاس بود، و طرح راهکار خانگی برای خانواده های دانش آموزان پیش دبستانی که در اسرائيل طراحی شده است، را در این ایالات راه اندازی کرد. در طول دهه ها، پیوندهای وی با اسرائیل تداوم داشته است.

حالا حمایت دائم و اثبات شده‌ی کلینتون را با سیاست های نامنسجم رقیب وی، و یا حتی هرگونه سیاست خارجی منسجم در برابر اسرائيل مقایسه کنید. دانلد ترامپ یک روز می گوید آمریکا در رابطه با اسرائیل «بیطرف» خواهد بود. روز دیگر می گوید «مشاور ارشد» من در سیاست خارجی «خودم هستم، و خودم شامه تیزی برای اینگونه مسائل دارم». وی تعهد اسرائیل به صلح را زیر سؤال می برد و می گوید اسرائیل را وادار خواهد کرد در برابر کمک آمریکا، هزینه بکند.

ترامپ دست به دامن نژادپرستان و یهودستیزان می شود، و شعارهای «اولویت، آمریکاست» به یک آمریکایی انزواطلب و ملی گرا منجر خواهد که متحدان خود، از جمله اسرائیل را ترک می گوید. شیمعون پرس، از ریاست جمهوران پیشین اسرائيل، می گوید چنان سیاست هایی «اشتباهی عظیم» هستند.

پرس از جمله اسرائيلی ها و جمهوریخواهانی است که شمارشان رو به افزایش است و معتقدند ریاست جمهوری ترامپ پیامدهای خطرناک خواهد داشت. ویلیام کریستول، صیونیست سرسخت و نومحافظه کار و سردبیر هفته نامه استاندارد می گوید ریاست جمهوری ترامپ موجب تضعیف آمریکا خواهد بود و این «برای اسرائیل خوب نیست.»

پنجاه کارشناس امنیتی جمهوریخواه نامه ای به امضا رساندند و اعلام داشتند ترامپ «بی‌کله‌ترین ریاست جمهوری تاریخ آمریکا خواهد بود» و توضیح دادند «که درک وی از علائق حیاتی ملی آمریکا، از چالش های بغرنج سیاسی آن، و متحدان باارزش و بی همتای آن، از ارزش های دموکراتیک که سیاست های خارجی آمریکا بر آن اساس بنا شده، بسیار ناچیز است.»

از جمله آن «علائق حیاتی ملی» و «متحدان باارزش و بی همتا» شامل اسرائيل می شود.

«چاک فرلیخ»، از مشاوران یک قائم مقام پیشین امنیت اسرائيل، در گفتگو با هآرتص، ترامپ را «جعبه باروت» خواند و گفت «ریاست جمهوری وی نه تنها سردرگمی و بی تعادلی سیاسی ایجاد می کند، بلکه در خاورمیانه نیز منجر به جنگ خواهد شد.»

جمهوریخواهان حامی اسرائيل که از دموکرات ها چشم می زنند، به جای این که یهودی های بیشتری را به حزب خود جذب کنند، به خصوص همین امسال که شرایط حساس است، می بایست تلاش کنند و اطمینان حاصل کنند که حمایت آمریکا از اسرائيل همچنان دوحزبی باقی بماند.

دیگر بس است اینهمه ضعیف‌نمایی دموکرات ها در رابطه با اسرائيل. چراغ این صحنه را خاموش کنید. این نمایش واقعیت ندارد، کارآیی ندارد، برای اسرائيل، فایده ندارد.

عن الكاتب
«مایکل ادلر» خزانه دار «انجمن یهودیان برای پیشبرد» (Jews for Progress) است. وی از حامیان کمپین سوپر-پک هیلاری کلینتون، و رئیس پیشین شورای ملی دموکراتیک یهودیان است.
تعليقات