پاسخ صریح یک ایرانی به نتانیاهو

پیام ویدئویی بنیامین نتانیاهو به مردم ایران قدمی شایسته‌ بود. روز شنبه، خطاب به کسانی که، وی اشاره کرد، به احتمال بسیار این پیام را از یوتیوب تماشا می‌کنند تا سانسور دولتی را دور زده‌ باشند، به شایستگی احترام تاریخ غنی و پرافتخار مردم ایران را بزرگ داشت. وی آرزوی خود مبنی بر رسیدن روزی که ایرانیان و اسرائيلی‌ها یک‌بار دیگر آزادانه یکدیگر را در تهران و اصفهان یا اورشلیم و تل‌آویو ملاقات کنند، بیان کرد. روی‌هم رفته، گفتگوی مستقیم با مردم ایران، ایده‌ی خوبی بود.

نظر ما درباره‌ی نتانیاهو هر چه باشد، این پیام، که در پایین همین متن می‌توانید مشاهده کنید، مسلما بهتر از هر کلامی است که از ۱۹۷۹ تا کنون ما در اسرائيل از رهبران ایران شنیده‌ایم.

چنین پیام مثبتی، مسلما در ذهن بخشی از مردم ایران انعکاسی شایسته‌ خواهد یافت، اما فقط در صورتی که نتانیاهو، آنطور که در (برنامه تلویزیونی) « ۶۰ دقیقه»، اعلام کرد به پرزیدنت ترامپ نصیحت خواهد کرد، در متوقف کردن چرخ برنامه‌ی هسته‌ای ایران تلاش نکند.

با در نظر گرفتن این که ایران به تعهدات خود در چارچوب قرارداد عمل کرده است، اگر پیامی که نتانیاهو گفته است به ترامپ خواهد داد، مؤثر باشد و قرارداد هسته‌ای لغو شود، تحریم‌های دوباره علیه مردم ایران، ژست دوستانه‌ی او در مقابل مردم ایران را بی‌معنا خواهد نمود، و به فراموشی خواهد سپرد.

به خاطر داشته باشید که کمیسیون انرژی هسته‌ای اسرائیل قرارداد هسته‌ای ایران را تأیید کرده است. این علاوه بر ارزیابی اخیر اطلاعاتی اسرائیل است که علیه فشار بر ترامپ برای لغو این قرارداد منتشر شده است. حالا که به این موضوع اشاره می‌کنیم، می‌توانیم به لیست دو فرمانده‌ی پیشین اطلاعات ارتش اسرائیل را نیز اضافه کنیم، «یادلین» و «فارکاش».

ببینیم سفر آتی نتانیاهو به ایالات متحده چگونه پیش می‌رود و آیا در زمینه‌هایی که با اوباما به نتیجه نرسید، این بار موفق خواهد بود یا نه. و آیا رسوایی‌های فساد مالی اخیر وی، پیش از آن که اقدام به تخریب قرارداد ایران کند، به شغل وی خاتمه خواهد داد.

با این حال، هر چه پیش آید، چه در واشنگتن چه در اورشلیم، نتانیاهو از ایران خلاصی ندارد. هر چه نباشد، فرمانده‌ی واحد تحقیق فساد ملی، که مسؤول پرونده‌‌ی کنونی وی است، یکی از فرماندهان پیشین چتربازی ارتش است که در ۱۹۹۶ به نیروی پلیس اسرائیل پیوست و نام مبارک ایرانی‌اش کورش برنور است.

پیام را در زیر مشاهده می‌کنید: «مردم دو کشور ما می‌توانند برای آینده‌ای بهتر و صلح‌آمیزتر برای هر دو کشور، در کنار هم تلاش کنند.»

عن الكاتب
«مئیر جاودانفر» نویسنده‌ی ایرانی اسرائیل و مدرس دانشگاه است و در مرکز مطالعات میان‌رشته‌ای «هرتصلیا»، سیاست معاصر ایران تدریس می‫‌کند. آقای جاودانفر در بیش از بیست دانشگاه به پنج زبان تدریس کرده‌ است:‌ فارسی، عبری، انگلیسی، اسپانیایی، و پرتقالی. وی از نویسندگان همکار در تألیف «زندگینامه محمود احمدی‌نژاد،‬ ابوالهول هسته‌ای تهران» است.
تعليقات