پنج گنج پنهان در تل آویو

تل آویو مرکز فرهنگی اسرائيل است، و درباره‌ی این شهر دیدنی مطالب بسیاری نوشته شده است. اما به عنوان کسی که سال‌هاست ساکن این شهر است (تابستان امسال شد ۲۴ سال)، سفر اخیر من به تل آویو منحصر شد به مناظری که کمتر شناخته‌ شده‌اند و غالبا از دید گردشگران محلی و خارجی پنهان می‌مانند.

دیدار از این پنج محل به دانش شما می‌افزاید و هنگامی که به شهرتان برگردید (هر وقت باشد) دوستان‌تان را تحت تأثیر قرار می‌دهد:

شهر سفید باوهاوس:‌ تل آویو به معماری منحصر به فردی که از مکتب باوهاوس که در سال‌های ۱۹۳۰ در آلمان محبوبیت داشت، اقتباس شده، معروف است. بسیاری از بناهایی که امروز همچنان برجا هستند گونه‌های مختلف این معماری را به نمایش می‌گذارند. مرکز باوهاوس در دیزنگوف ۹۹ فیلم کوتاهی در باره این سبک معماری نشان می‌دهد و شما را با ابزار صوتی و نقشه راهی می‌کند. نقشه را آدرس به آدرس دنبال کنید و در توقف به توضیحاتی که ضبط شده است با گوشی گوش بدهید. من و دوستانم بعد از این گردش، مطمئن بودیم همه چیز را یاد گرفته‌ایم و در برگشت به هر بنای باوهاوس که می‌رسیدیم با انگشت نشان می‌دادیم.

«نیوه تصیدیک» – یکی از جالب‌ترین محله‌های تل آویو است. در این محله از قدم زدن ساده و سر زدن به بوتیک‌ها هم لذت خواهید برد. اما اگر واقعا بخواهید تاریخچه محل را بدانید، باید از طریق اسرائيل اسکاونتور اقدام کنید. ما درباره کاراکترهای رنگارنگ و چشمگیری که در اوایل انشعاب یهودیان از جافای قدیم در اینجا سکونت داشتند کلی چیز یاد گرفتیم و مراکز مذهبی و فرهنگی «نیوه تصیدیک» قدیم را دیدیم. سؤال‌های جالب و بامزه به تفریح ما افزودند. و در آخر نتوانستیم در مقابل تمام اصراری که بر گرفتن سلفی بود، مقاومت کنیم.

«موزه میراث فرهنگی یهودی عدن» – کنار خیابان در «نیوه تصیدیک» ایستاده بودیم که دوستم پرسید «این کنیساست؟»، و وقتی پرس و جو کردیم معلوم شد که بله، واقعا کنیسا است، اما طبقه‌ی زیرین آن یک موزه است ویژه ساکنان یهودی شهر بندری عدن یمن. راهنمای موزه از زاده‌های یهودیان عدن است و توضیحات مفصلی درباره ویژگی‌های منحصر به فرد این جامعه، تاریخچه‌ی ایشان، و ارتباط آن با محلات «نیوه تصیدیک» به ما داد. موزه ورودیه ندارد، اما هدایای مالی را رد نمی‌کنند.

«موزه ژابوتینسکی» – این موزه کوچک متشکل از دو فیلم است. فیلم اول داستان زندگی و فعالیت‌های ژابوتینسکی است. فیلم دوم داستان مهاجرت غیرقانونی با کشتی به فلسطین است و شامل ماجراهایی از حوادث طبیعی نظیر باد و امواج طوفانی است. هر دو فیلم به خوبی ساخته شده‌اند و نمایشگاه کوچکی را نیز در بر می‌گیرند.

«نمایشگاه کنیسا در بیت هتفوتصوت» – «بیت هتفوتصوت» (موزه قوم یهود، که پیش از این به نام «موزه دایاسپورا» نامیده می‌شد) و نمایشگاه کنیسا ‌اش معروف‌اند. اما اگر اخیرا از آنجا دیدن نکرده‌اید، خواهید دید که موزه کاملا نو شده است و عناصر بسیار چشمگیری به آن افزوده شده‌اند. اگر یک ساعت وقت آزاد دارید، فیلم را هم تماشا کنید که کنیسا‌های مختلف از سراسر جهان را نمایش می‌دهد. فیلمی که رسوم اشکنازی و سفاردی را مقایسه می‌کند هم دیدنی است. در این موزه هم در حال حاضر نمایشگاه‌هایی درباره باب دیلان و جامعه‌ی اتیوپی اسرائيلی برگزار می‌شود.

اگر قصد سفر به تل آویو دارید، به این جاها هم سر بزنید. قول می‌دهم بد نگذرد!

عن الكاتب
«حداسا لوی» از شرکای گروه آی-پوینت مدیا است که کارشناس شبکه‌های اجتماعی، موتورهای جستجو، و تنظیم محتوا است. وی در بیست سال گذشته در اسرائيل زندگی کرده است.
تعليقات