پیامی از زمان پدرشاهان / مادرشاهان : اسرائیل را بشناسیم

بار دیگر من و همسرم به یکی از هزاران کار مربوط به «بازگشت» خود به وطن برخورده بودیم.

اینبار، باید به وزارت داخلی میرفتیم، «میسراد هاپنیم». برای این که مجبور نشویم در صفهای طولانی دفتر مرکزی در «یروشالایم» بایستیم، تصمیم گرفتیم به دفتر میسراد هاپنیم در یکی از محله های اطراف‌مان، در «هار هوما» برویم.

سوار اتوبوس که شدیم، همسرم رو کرد به راننده و پرسید، «ببخشید، برای میسراد هاپنیم، کدام ایستگاه پیاده شیم؟» (البته، کل این گفت و شنود به عبری انجام شد).

راننده در جواب گفت: «لو یودا»، نمی دانم.

همسرم پرسید، «مگر میشود ندانی؟ تو راننده اتوبوس ای!».

و راننده دوباره گفت: «لو یودا»، نمی دانم.

اگر بخاطر یکی از زن‌هایی که در ردیف جلو نشسته بود،‌ طبیعتا ماجرا باید همانجا تمام می شد. او برگشت سمت راننده، و سوال همسرم را با صدای بلند تکرار کرد: «مگر میشه ندانی؟ تو راننده اتوبوسی!».

سپس برگشت رو به مسافران اتوبوس، با انگشت ما را نشان داد، و با صدایی بلندتر پرسید، «کسی هست بدونه به این بیچاره ها چطور میشه کمک کرد؟ باید بروند به میسراد هاپنیم در هار هوما. کسی هست بداند کدام ایستگاه باید پیاده شن؟».

اینجا بود که راننده، اتوبوس را نگه داشت، و شروع کرد از ته گلو به داد زدن: «از جان من چی می خواهید؟ اولین روز کارمه!».

ناگهان قیامت بپا خاست و تمام اتوبوس درگیر ماجرا شد.

بعضی از مسافران سر راننده داد می کشیدند که «چطور ممکن است که ایستگاههای مسیرت را ندانی؟»،‌ دیگران داد می کشیدند که «ولش کنید، اولین روز کارش است!»، و بعضی دیگر داد می کشیدند، «اتوبوس را راه بینداز! راه بیفت!» (و من، وحشتزده، به آرامی به سمت عقب اتوبوس خزیدم».

چطور می‌توانید کشوری را تعریف کنید که چنین صحنه ای در آن اتفاق می افتد؟‌

چگونه کشوری را تعریف می کنید که وقتی برای بار چهارم به اداره وسایل نقلیه می روید که تا بالاخره گواهینامه رانندگی اسرائیلی خود را بگیرید و مبلغ مربوط را بپردازید، متوجه می شوید که هزینه را آنجا که گواهینامه را دریافت می کنند، نمی پردازند. برای پرداخت مبلغ مربوط باید بروید به اداره پست (و اینجا توی صف بایستید)!

اما این هم قابل درک است، چون اداره پست جایی است که همه کارها آنجا صورت میگیرد، مگر ارسال بسته های پستی (اگر میخواهید بسته ها به موقع برسند)، و بله، البته، ثبت اتوموبیل. برای ثبت اتوموبیل، باید بروید داروخانه و در دستگاهی که آنجا گذاشته اند، ماشین را ثبت کنید!

متن کامل را در لینک زیر مطالعه کنید
https://blogs.timesofisrael.com/understanding-israel-a-message-from-the-patriarchal-matriarchal-era/

عن الكاتب
خاخام شاموئل گلدین، در ۲۰۱۷ بهمراه همسر خود به اسرائیل بازگشت نمود و هم اکنون در اورشلیم زندگی میکند، به تدریس در دانشگاه، آموزش، و نوشتن ادامه می‌دهد. پیش از این پنج جلد کتاب به قلم او در خصوص تورات انتشار یافته است. وی پیش از بازگشت، بارها به اسرائیل سفر کرده، بویژه در دوران سخت دو انتفاضه، جنگ عراق در خلیج فارس، عملیات فولاد، عملیات ستون آتش، و عملیات تیغه محافظ.
تعليقات