پیرامون قطع بودجه آژانس امداد و کار سازمان ملل و نبوغ ترامپ

سیوان رهاو-میر ماجرای یونروا را اشتباه فهمیده است، به میل خود، واقعیت هایی را دست-چین کرده که به کارش می آید.

مدتی است این پا آن پا می کنم که آیا به مساله تصمیم ترامپ به قطع بودجه آژانس امداد و کار سازمان ملل وارد شوم یا نشوم (چون من شهروند آمریکا هستم، به احترام دستگاه ریاست جمهوری، او را ترامپ خطاب می کنم). می بایست از سیوان رهاو-میر تشکر کنم که تلنگر لازم را به من زد.

باید مقاله اش را بخوانید: «ترامپ آژانس امداد و کار سازمان ملل را بهتر از اسرائیل می شناسد.» این مقاله به درک ذهنیت ترامپ از این موضوع کمک شایانی می کند، و حتی به شیوه ای که او فکر می کند و می نویسد ساخته شده است: ۵۵۴ کلمه که در آن رهاو-میر واقعیتی مجازی خلق می کند. در واقعیت ترامپ و رهاو-میر، مستندات – اگر اصل را بر این قرار دهیم که از ابتدا سندیت داشته اند – را می توان در خدمت ایجاد روایت خود، دست-چین کرد.

در واقعیت ترامپ و رهاو-میر، یک طرف آدم-بدها وجود دارند و یک طرف آدم-خوب ها. پنج میلیون نفری که رهاو-میر مورد بحث قرار می دهد، همه کلاهبردارند: مرد، زن، کودک که ناگهان یک روز تصمیم گرفتند رفاه و آرامش خانه خود را ترک کنند و سه نسل پشت سر هم، زیر خیمه زندگی کنند، فقط به این خاطر که اسم اسرائیل بد در برود.

در واقعیت ترامپ و رهاو-میر، ترامپ از یک حکمت الهی برخوردار است که عوام مردم از درک آن عاجزند، مثلا، بگوییم، چندین مقام دولتی اسرائیل که معتقدند توقف کامل حمایت از پنج میلیون مردم نفر که تمام عمرشان در بی‌خانمانی و فقر مطلق زندگی کرده اند، بد است. یا، مانند مردم عوامی که با او کار می کنند، و قادر به درک نبوغ او نیستند و خیال می کنند دارند در دارالمجانین کار می کنند. خدا را شکر که رهاو-میر پیدا شد، و توان آن را داشت که تشخیص دهد این تصمیم بر اساس یک ذهنیت درخشان مستور اتخاذ شده و آن را برای ما همه معنا کرد.

بگذارید کنکاش بیشتری کنیم. رهاو-میر در خصوص یو ان اچ سی آر – آژانس پناهندگی سازمان ملل، و یو ان آر دبلیو– که کارشان امداد به پناهندگان فلسطینی است، می نویسد «پسرمان از ما پرسید چرا دو تا آژانس وجود دارد؟». وقتی می نویسیم «پسرمان پرسید»، از تکنیکی استفاده کرده ایم که نشان می دهد حتی یک بچه هم می داند موضوع مورد بحث، احمقانه است. نمی دانم پسرش در آن سفر، چند ساله بوده است، و آیا، آنطور که از جیمز ماتس وزیر دفاع ایالات متحده در اشاره به ترامپ گفته است «ظرفیت هوشی «کلاس چهارم پنجم» را دارد، در همین حدود سنی است؟

رهو-میر، با لحنی که انگار بگوید «چقدر به اسرائیل ظلم می شود. حیف»، می نویسد «یو ان آر دبیلو آ تنها آژانس سازمان ملل است که فقط به یک گروه معین از پناهنده ها رسیدگی می کند».

متن کامل را در لینک زیر مطالعه کنید

https://blogs.timesofisrael.com/in-service-of-the-unrwa-defunding-and-the-trump-genius/

عن الكاتب
«یوناتان قر» مدیر امنستی بین المللی در اسرائیل
تعليقات